Visas pasaules grāattirgotāji, kas apvienojušies Eiropas Grāmattirgotāju federācijā (EBF) un Starptautiskajā Grāmattirgotāju federācijā (IBF), savā ikgadējā pavasara konferencē nolēmuši sniegt šādu kopīgu paziņojumu par grāmatu piegādēm piemērojamo PVN likmi Latvijā:

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kopš 2009. gada janvāra PVN saskaņā ar premjerministra Ivara Godmaņa vadītās koalīcijas valdības lēmumu likme grāmatu piegādēm tika paaugstināta no 5% uz 21%. Līdz ar to Latvija ir kļuvusi par valsti, kur grāmatām ir otrā augstākā PVN likme Eiropā. Skaitļi liecina, ka grāmatu tirdzniecības apjoms Latvijā 2009. gada janvārī nokritās par 29%, februārī – par 36%, un turpmākajos mēnešos šī aina kļūst arvien drūmāka. Dažās grāmatnīcās apgrozījuma kritums ir dramatisks – no 60% līdz 70%.

Atgādinot Latvijas valdībai, ka grāmatām ir centrālā loma, lai nodrošinātu lasītprasmi, kā arī visdažādākās izglītības un zināšanu apguvi gan bērniem, gan pieaugušajiem, EBF un IBF atkārtoti aicina ņemt vērā principiālo nostāju: lasīšanu nedrīkst aplikt ar nodokļiem.

Grāmatām draudzīga nodokļu politika ir atbilstošs instruments, lai veicinātu grāmatu patēriņu un gūtu labumu no palielināta lasīšanas apjoma. Grāmatām draudzīga nodokļu politika pozitīvi ietekmē ne tikai grāmatu tirgotājus un ražotājus, kas var pārdot vairāk grāmatu, ne tikai patērētājus, kuri var iegādāties grāmatas lētāk un daudz plašākā izvēlē, bet arī ekonomikai kopumā. Visi pieejamie statistikas dati apliecina, ka grāmatām nepiemīt cenas elastība. Krasais PVN paaugstinājums, ko veica iepriekšējā Latvijas valdība, būs neproduktīvs ne vien kultūrālā, bet vēl jo vairāk ekonomiskā ziņā, jo nenovēršami novedīs pie tā, ka strauji kritīsies pārdoto grāmatu skaits, samazināsies naudas līdzekļu apgrozījums grāmatu tirdzniecībā un valsts iekasēs mazāk nodokļu.

Tāpēc Eiropas un citu pasaules valstu grāmattirgotāji aicina pašreizējo Latvijas valdību Valda Dombrovska vadībā mainīt iepriekšējās valdības nostāju un atjaunot Latvijā grāmatām draudzīgu nodokļu politiku.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form