Ar 2008. gada 1.janvāri stāsies spēkā likuma grozījumi par akcīzes nodokļa likmes paaugstināšanu. Degvielas tirgus eksperts atzīst, ka noteiktās likuma izmaiņas degvielas cenu kāpumu var veicināt par vidēji 2 santīmiem litrā, un Latvijas pārkarsušās ekonomikas kontekstā tas var sekmēt jaunu inflācijas vilni.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Degvielas cenu palielināšanās par 2 santīmiem litrā būtu objektīvs kāpums, bez tirgotāju spekulācijām vai degvielas cenu kara iezīmēm. Šobrīd grūtākais uzdevums gan ir pircēju psiholoģiskā sagatavošanās cenu kāpumam.

Lai raksturotu aktualitātes degvielas tirgū, pirmkārt, jāsāk ar dažiem faktiem par degvielas tirgu 2007. gadā un, jāatzīst, ka šogad esam saudzēti. Gada lielāko daļu varējām rēķināties ar konstantām degvielas cenām, un tikai gada otrajā pusē, līdz ar situācijas saasināšanos naftas ieguves reģionā, naftas cenas pasaules biržās piedzīvoja jaunas svārstības. Jāņem vērā, ka stabilitāte pasaules naftas tirgū pozitīvi ietekmē ne tikai pircēju maciņus un ekonomiku kopumā, bet arī degvielas nozares biznesa vidi, ļaujot uzņēmējiem vadīties pēc izvirzītajiem mērķiem un investēt izaugsmē.

Lai vai kā mums gribētos prognozēt degvielas cenas ilgtermiņā, tas nav iespējams, jo Latvijas degvielas tirgus ir piesaistīts pasaules naftas cenām. Analizējot degvielas tirgu Latvijā, esmu secinājis, ka patērētājiem saikne ar starptautisko tirgu ir ne tikai vispārzināma, bet viņi aizvien drošāk tai uzticas. Tai pat laikā iezīmējas jauna tendence – jebkurš blakus faktors, kas arī veicina degvielas cenu kāpumu, tiek uztverts ar bažām.

Diemžēl tam ir arī loģisks pamatojums, jo, neskatoties uz to, ka akcīzes nodokļa likmes paaugstināšana ir saistīta ar pieņemtajiem Eiropas Padomes direktīvas noteikumiem, situācija jāvērtē kontekstā ar vietējā tirgus īpatnībām un ekonomisko stabilitāti. Pēc jaunākajiem datiem inflācija Latvijā novembrī sasniegusi 13,7%, un runas par ekonomikas sakaršanu ir ne tikai pamatotas, bet iezīmējas arī jauni signāli, kādas sekas piedzīvosim, attīstības tempiem samazinoties.

Šajā kontekstā varu atzīt, ka Latvijas ekonomikai 2008. gada 1. janvāris kā akcīzes nodokļa likmes paaugstināšanas termiņš, nav vērtējams pozitīvi, jo degvielas cenu kāpums dos jaunu iemeslu inflācijas kāpumam. Lai arī oponenti iebilst, norādot, ka plāna realizācijas atlikšana varētu tikai saasināt situāciju nākotnē, manuprāt, šobrīd ar visiem iespējamiem instrumentiem būtu jāstabilizē Latvijas ekonomika, saglabājot mērenību, un tikai tad var runāt par jaunu un pamatotu cenu kāpumu.

Rodas bažas par vietējo degvielas tirgotāju spēju konkurēt ar no kaimiņvalsts ievesto degvielu. Nebūtu pareizi pievērt acis un ignorēt Latvijas robežu ar Krieviju, jo diemžēl joprojām pastāv pierobežas fenomens. Tā ir nelegālā degviela un tās īpatsvara palielināšanās, reaģējot uz notikumiem Latvijā. Jāņem vērā, ka Krievijā degvielas cenas būs vidēji par 1/3 zemākas nekā Latvijā un tieši krasā atšķirība cenās ir iemesls, kāpēc cīņa ar nelegāli tirgoto degvielu ir tik kūtra un nenes vērā ņemamus rezultātus. Pieņemot jaunu nodokļu slogu, vienlaikus ir jārisina arī jau esoši draudi, kas var negatīvi ietekmēt vietējos tirgotājus. Jau pieminētā pelēkās degvielas tirdzniecība ir viens no šādiem draudiem.

Līdz ar akcīzes nodokļa celšanos pieaugs apgrozāmo līdzekļu apjoms, līdz ar to būs nepieciešams izvērtēt lielāku banku garantiju saņemšanu.

Lai arī likumdošana paredz nodokļa likmes paaugstināšanu un arī no tās pakāpeniskas ieviešanas netiksim pasargāti, tomēr ir vairāki aspekti, kas raksturīgi tikai mūsu, vietējam tirgum. Ņemot vērā šīs īpatnības un kopējo ekonomisko situāciju valstī, svarīgākais uzdevums ir psiholoģiskā sagatavošanās kārtējam cenu kāpumam no patērētāja viedokļa, savukārt mums kā uzņēmējiem aizvien aktuālāka kļūst lokālā tirgus aizsargātība.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form