Juris Siliņš: Vai tieslietu ministrs apšauba tiesu varas autoritāti?
Foto: DELFI

2019. gada 5. novembrī preses konferencē pēc Ministru kabineta sēdes tieslietu ministrs Jānis Bordāns pauda viedokli par neefektīvu tiesu darbību Latvijā, tādējādi faktiski apšaubot tiesu autoritāti un spēju kvalitatīvi izskatīt strīdus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Preses konference notika saistībā ar valdības lēmumiem par Ekonomisko lietu tiesas izveidi.

Latvijas Tiesnešu biedrība vairākkārt paudusi nostāju par Ekonomisko lietu tiesas izveidi, kas kopumā atbilst Tieslietu padomes viedoklim – jaunas tiesas izveide ir sasteigta, nav pietiekami izvērtēti visi ar to saistītie faktori, kā arī nav ņemtas vērā citas iespējas, kas lietu izskatīšanu padarītu efektīvāku.

No tieslietu ministra Jāņa Bordāna preses konferencē teiktā izriet, ka tiesu sistēma šobrīd ir neefektīva, lietu izskatīšana tiek vilcināta, tiesu sistēmā darbojas "tiesnešu klani", tiesas ārpus Rīgas nav spējīgas kvalitatīvi izskatīt lietas un vienīgais risinājums situācijas "glābšanai" ir Ekonomisko lietu tiesas izveide.

Latvijas Tiesnešu biedrība uzskata, ka šādi tieslietu ministra – galvenā tiesu politikas veidotāja – publiski paziņojumi, neminot faktus, sabiedrībā rada nepareizu priekšstatu par tiesu sistēmas darbību, grauj sabiedrības uzticību valsts varai kopumā, grauj tiesas prestižu un autoritāti sabiedrības acīs.

Nenoliedzami, katrā jomā ir iespējami uzlabojumi un, tiklīdz tiek atklāti efektīvi veidi, kā to uzlabot, tas arī jādara.

Noklausoties tieslietu ministra Jāņa Bordāna preses konferencē sniegto informāciju, sabiedrība diemžēl tiek maldināta par tiesu varas kvalitāti un efektivitāti. Rodas iespaids, ka Latvijā pastāv "tiesnešu klani", "mazas, nomaļas tiesas ar nepieredzējušiem tiesnešiem", tiesneši kopumā ir nekompetenti un ir ieinteresēti novilcināt lietu izskatīšanu.

Latvijas Tiesnešu biedrība uzskata, ka viena no valsts varām – tiesu vara – kopumā darbojas pietiekami kvalitatīvi un efektīvi, nodrošinot likuma varu valstī.

Tieslietu ministra paziņojumi nav balstīti uz faktiem un tiek izteikti bez jebkāda pamatojuma.

Latvijas Tiesnešu biedrība uzskata, ka valstī pastāv un darbojas neatkarīga tiesu vara, kuru nevar ietekmēt ne tieslietu ministrs ar nepārdomātiem vai, tieši pretēji, pārdomātiem izteikumiem par kādu lietu virzību tiesā, ne arī kāda cita persona.

Šādam secinājumam un garantijām ir pamats – Latvijas Republikas Satversme.

Noslēgumā:

2019. gada 1. novembrī norisinājās gadskārtējā Tiesnešu konference, kas ir nozīmīgākais tiesu varas notikums gada griezumā.

Konferenci ar savu klātbūtni pagodināja Valsts prezidents Egils Levits, kurš savā runā īpaši uzsvēra – tiesu sistēma Latvijā funkcionē labi, tomēr, kā jebkurā jomā, arī tiesu varā ir iespējami uzlabojumi.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form