Lato Lapsa: Putina Latvija bez Putina
Foto: LETA

Itin bieži DELFI portālā lasāms kāds izbijis centīgs "labā Šķēles" trubadūrs, kurš savulaik pēcāk ar savu daiļradi uzskatāmi demonstrēja, kas notiek ar cilvēku, kad nepiepildījusies politmīlestība viņā pārvēršas bezgala principiālā ienaidā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tā kā Šķēles Latvijas politikā vairs nav un, cerams, nekad arī nebūs, cienītajam publicistam nu ir parādījies jauns - nu, labi, patiesībā jau gadiem ilgs - jājamzirdziņš ar nosacīto nosaukumu "ļaunie Kremļa draugi, kas vēlas Latviju nostādīt piedauzīgi atdevīgā pozā un paklusām atdot Putinam".

Kremļa draugi, protams, ir atmaskojami un slānāmi, un arī Vladimiram Vladimira dēlam šeit vajadzētu izsniegt ja nu vienīgi viņa leģendārās ēzeļa ausis, - par to tā kā viss būtu skaidrs, kāda runa.

Taču šai sakarā man būtu mazs jautājums - kas tad īsti ir kaismīgās Kremļa draugu apkarošanas objekts un mērķis?

Variants numur viens - Kremļa draugi tiek ar lielu troksni apkaroti tāpēc, ka viņi ir uzskatāmi un labi apzināti un nevienam nav nekādu šaubu par to, kas viņi ir un ko viņi vēlas. Ar vārdu sakot - jauks objekts, kas pretī nepīkst (esat kādreiz dzirdējuši protestus - nē, nē, Kremli mēs ienīstam un no rokas tam neparko neēdam!?), turklāt ir ļoti pateicīgs, jo apkarotājam nodrošina noteiktas publikas daļas suminājumus un atzinību.

Variants numur divi - Kremļa draugi tiek apkaroti nevis tāpēc, ka viņi vienkārši ir pa rokai, bet gan tāpēc, ka ne tik daudz viņu aktivitātes kā viņu aizstāvētās vērtības draud ar Putina Krievijas ieviešanos mūsu Latvijā pa solītim vien, pa solītim vien.

Teikšu īsi - es saskatu faktiski tikai un vienīgi pirmo variantu. Vēl vairāk - ritmiskajā brēkāšanā par šo te Kremļa draugu kārtējām ļaundarībām ir skaidri redzams dūmu aizsegs, ar kuru tiek nomaskēts, kā Latviju par putinisma valstības filiāli padara pavisam citi spēki.
Kā to saprast? Lūk, kā.

Bijušais čekists, kas gandrīz vai vienpersoniski valda bijušajā ļaunuma impērijā, kurai attiecībā uz Latviju vēsturiski vienmēr ir bijusi vāji slēpta ģeopolitiska apetīte, - tas protams, ir seksīgi.

Bet, piedodiet, kāda tad bija jēga stāties ES un NATO, ja iekšās joprojām nerimstas trīsas par to, ka vienu dienu krievu tanki atkal ripināsies pa Doma laukumu? Vai ne? Turklāt kā reiz Putins ir tas, kura vadībā Krievija ir visāda, taču ne plānprātīgi un agresīvi rijīga. (Tas ir, rijīga jau ir gan, taču bezjēgā rij un šķiež pati savus resursus).

Tas, kas ir reāli un uzskatāmi briesmīgi valstij un tās iedzīvotājiem, ir kas cits - pats putinisms kā tāds.

Tas nozīmē - valsts darbība ierēdņu armijas un "savējo" saujiņas interesēs, faktiska stagnācija, kas tiek pasniegta kā veiksmes un stabilitātes stāsts, specdienestu un to pārstāvju atklāti noziedzīgu grupu aizvien pieaugoša vara, valdošā režīma draugu un pārstāvju faktiska nesodāmība, korupcijas plaukšana un zelšana, kamēr tās apkarotāji aizņemti ar varas politisko pasūtījumu pildīšanu, un pāri visam - ierindas pilsoņa tiesību apšķērēšana tiktāl, ka atlikusī demokrātija sāk izskatīties vienkārši nožēlojami.

Pag, pag, jūs teiksiet, - kaut kas pazīstams... Jā, tieši tā - kaut kas ļoti un ļoti pazīstams.

Par visu pārējo pat nerunāsim, tur viss tāpat acu priekšā, bet paskaitiet kaut vai paši, kā solīti pa solītim, protams, visnotaļ valstisku interešu vārdā mūsdienu Latvijas Republikā tiek apcirptas iedzīvotāju un pilsoņu tiesības.

Faktiski likvidētas tautas nobalsošanas iespējas - izņemot gadījumus, kad to vajag valdošajai kliķei. Simtu miljonu un miljardu darījumu totāla noslepenošana un "ierobežotas pieejamības informācijas" zīmoga lietošana visur, kur vien ienāk prātā, - lai tik tā stulbā tauta neuzzinātu ko tai galīgi nevajadzīgu. Sabiedrisko mediju un to uzraugu padarīšana par sabiedrībai nepieejamiem un nekontrolējamiem. Tad vēl ķeršanās pie preses likuma, kurš, lūk, neesot pietiekami progresīvs, - vai kādam ir kaut mazākās šaubas, cik "progresīvs" būs gala produkts?

Un, protams, pēdējais "atklājums" - kā izrādās, valdošā kliķe jau pirms vairākiem gadiem roku rokā ar saviem tizlajiem, bet paklausīgajiem specdienestiem paklusām vien, paklusām vien parūpējusies, lai pie kriminālatbildības varētu saukt (un varētu arī nesaukt - viss atkarīgs no konkrētu varas pārstāvju labvēlības) faktiski ikvienu cilvēku, kam ienācis prātā, ka viņam ir tiesības parūpēties par to, lai vismaz viņa mājās svešas ausis un acis nevarētu ielūkoties (plašāk varat izlasīt portālā pietiek.com - neiešu atkārtoties).

Tas viss notiek paklusām, bez skaļa trokšņa - taču rezultāts ir viens: tieši tāpat kā Putina Krievijā ierindas Latvijas Republikas pilsonis kļūst mēnesi pēc mēneša beztiesiskāks. Tieši tas pats, tikai krāšņāk un skaļāk (vai ne tāpēc, ka tur pietiekami daudziem cilvēkiem personiskā brīvība un tiesības nav tikai tukša skaņa vien?) jau ir noticis Putina Krievijā. Un diemžēl vienīgā Latvijas putinisma atšķirība ir tā, ka šeit to nepersonificē viens dzērvju vadonis, - tā vietā ir pelēcīga daudzgalvaina masa, kuras vidū "Kremļa draugi" kā reiz nav manāmi.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Andris Šķēle Lato Lapsa NATO Vladimirs Putins
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form