Latvijas Futbola tiesnešu asociācija: nepieciešama rīcība krīzes apturēšanai
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvijas futbola tiesneši un inspektori atklātā vēstulē uzrunājuši Latvijas Futbola federāciju (LFF), tās gaidāmo vēlēšanu kandidātus un biedrību "Latvijas Futbola virslīga" saistībā ar tiesnešu videi svarīgiem jautājumiem. Portāls "Delfi" publicē Latvijas Futbola tiesnešu asociācijas vēstuli pilnā tās apmērā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Biedrība "Latvijas Futbola federācija" (LFF) ir atbildīga par futbola attīstību Latvijā, tajā skaitā arī par futbola tiesnešu un inspektoru kvalitatīvu darbības nodrošināšanu.

Futbola tiesāšanas nozare visos tās līmeņos, sākot ar jauniešu sacensībām un noslēdzot ar Virslīgu, šobrīd atrodas kritiskā stāvoklī, kas daudzu gadu gaitā veidojusies atbildīgo personu bezdarbības rezultātā, nepieciešama tūlītēja rīcība krīzes situācijas apturēšanai un situācijas uzlabošanai. Vērojams būtisks tiesnešu skaita kritums un vidējā vecuma pieaugums. Sagaidāma situācija, ka visu līmeņu Latvijas futbola čempionātu apkalpošana šodien un arī nākotnē ir apdraudēta.

Biedrība "LATVIJAS FUTBOLA TIESNEŠU ASOCIĀCIJA" (Asociācija) futbola tiesnešu un inspektoru vārdā (vēstuli atbalstošo tiesnešu, inspektoru saraksts zemāk) aicina šajā vēstulē tiesāšanas jomas aprakstītos problēmjautājumus, uzskaitītos faktus, izskatīt prioritārā kārtībā un organizēt kopēju atbildīgo personu tikšanos jautājumu risināšanai. Asociācijas pārstāvji ir gatavi sniegt savus ieteikumus, veicamās darbības situācijas uzlabošanai.

1. Tiesnešu vecums un motivācija

Esošā situācija Riski
Virslīga:

1) Nav pietiekama tiesnešu skaita un konkurences, no 12 LFF sarakstā iekļautajiem laukuma tiesnešiem, sacensības ceturtajā spēļu kārtā (5 spēles) ir gatavi apkalpot 7, nepieciešami 10 tiesneši.

2) Virslīga ir profesionāla futbola līga, kuru apkalpo tiesneši amatieri. Tiesāšana Latvijā no LFF puses tiek pozicionēta kā hobijs, bet prasības ir kā pret pilna laika un aroda profesionāļiem.

3) Nav gados jaunu tiesnešu. Jaunie tiesneši sasniedzot Virslīgas līmeni neredz motivāciju un nevēlās nodarboties ar tiesāšanu.
Apdraudēta Virslīgas un 1.līgas čempionātu spēļu apkalpošana.

2. Atalgojums un sociālās garantijas

Atbilstoši valsts ekonomiskajai un darba tirgus situācijai, tiesneša/inspektora profesijai nav konkurētspējīgas samaksas un sociālo garantiju. 1) Tiesnešu profesijas darbības pārtraukšana;
2) Korupcijas riski;
3) Tiesāšanas zems līmenis konkurences trūkuma dēļ;
4) Reputācijas riski.

3. Tiesneša/inspektora pakalpojuma sniegšanas juridiskais pamats

Attiecības starp pakalpojuma sniedzēju (tiesnesi/inspektoru) un pakalpojuma ņēmēju (LFF) šobrīd tiek juridiski regulētas ar uzņēmumu līgumu, kur tiesneša/inspektora intereses un tiesības faktiskajās darba attiecībās nekādā veidā nav aizstāvētas. Nav sociālo garantiju, atbildība par visu nodokļu un nodevu nomaksu.

Starp tiesnesi/inspektoru un LFF faktiski ir darba tiesiskās attiecības (vadoties no Darba likuma, atbilst daudzas pazīmes), kuras regulē Darba likums – tiek saņemti regulāri nozīmējumi spēļu vadīšanai, treniņu plānu izpilde, atskaišu sniegšana par paveikto, treniņnometņu, semināru obligāta dalība, noteikti apģērba noteikumi u.c.
Tiesneši/inspektori ir nepasargāti no darba zaudēšanas, ir tikai pienākumi, kurus nosaka LFF, tiesnešu/inspektoru tiesības kā faktiskiem darba ņēmējiem nekādā veidā netiek aizstāvētas.

4. Fiziskās sagatavotības prasības

Pēdējo 10 gadu laikā būtiski augušas fiziskās sagatavotības prasības (no 1 vieglas intensitātes pirmssezonas testa līdz 3 intensīviem testiem sezonas laikā). Mūsdienu prasības augstas fiziskās sagatavotības līmenim ir tiesāšanas profesijas neatņemama sastāvdaļa, kuru izpildei tiesneši trenējas 4-5 reizes nedēļā.

Šobrīd nav sistēmisku treniņu un metodes. Nav nodrošināti apstākļi treniņu kvalitatīvai, regulārai aizvadīšanai.
1) Dažādu traumu riski.
2) Zema līmeņa fiziskā sagatavotība,
3) Tiesāšanas kvalitātes pazemināšanās.

5. Fiziskā atjaunošanās, traumu profilakse un apdrošināšana

Nav iespēju veikt pilnvērtīgu atjaunošanos pēc spēlēm (fizioterapeits, masieris, citas procedūras).

Nav veselības apdrošināšanas. Pēdējā pusotra gada laikā 10 no Virslīgas tiesnešiem un asistentiem ir guvuši dažādas pakāpes traumas spēļu vai fiziskās sagatavotības testu laikā. Visi izdevumi tiek segti par saviem līdzekļiem.

Nav nekādas palīdzības sporta uzturu nodrošināšanai, bagātinātāju, vitamīnu iegādei.
1) Pildot pasūtītāja (LFF) uzdevumus, kad tiek gūtas traumas, jāārstējas par saviem līdzekļiem. Risks beigt tiesneša karjeru.
2) Smagas slimības (sirds asinsvadu sistēmas saslimšanas, balstakustību aparāta saslimšanas u.c.) riski.

6. Transporta un naktsmītņu jautājums

Tiesneši/inspektori uz daudzām spēlēm dodas ar savu autotransportu, dažiem tiesnešiem ir vairāk nekā 5000km nobraukums sezonā. Nav kompensācijas par amortizāciju.

No LFF izmaksātās degvielas kompensācijas ir jāmaksā nodoklis, tiesneši/inspektori tādējādi cieš zaudējumus. Spēles dienā daži tiesneši mēro 800km braucienu pie stūres, apkalpo spēli un mēro ceļu līdz mājvietai. Cieš tiesāšanas kvalitāte, jo tiesnesis ir noguris pēc garā ceļa, tiek apdraudēta tiesneša drošība un veselība veicot ceļu mājup
Bieži vien spēles dienā, tiesneši nodarbojas ar loģistikas jautājumiem, nevis koncentrējas saviem primārajiem pienākumiem.


Priekšlikumi situācijas uzlabošanai:

1. Izstrādāt apmaksas sistēmu atbilstošu esošajai ekonomiskajai un darba tirgus situācijai.
2. Abām pusēm vienoties par darba tiesisko attiecību nodibināšanu.
3. Piesaistīt pilna laika fiziskās sagatavotības treneri, atrast vietu un veidu, kā tiesnešiem trenēties.
4. Izveidot atjaunošanās, traumu profilakses sistēmu, fizioterapiju, nodrošināt sporta uzturu.
5. Visiem tiesnešiem nodrošināt veselības apdrošināšanu.
6. Izveidot transporta kompensācijas, nakšņošanas sistēmu.

Asociācija visu zemāk norādīto tiesnešu/inspektoru vārdā aicina LFF, Virslīgu un citas iesaistītās puses uz dialogu, ar mērķi uzlabot kritisko situāciju.

Andris Treimanis, Jevgenijs Morozovs, Aleksandrs Golubevs, Aleksejs Spasjonņikovs, Mārtiņš Veģeris, Ralfs Dirnēns, Valdis Koritko, Eduards Borisevičs, Artūrs Šakurovs, Mārtiņš Veģersis, Artis Ķēniņš, Raimonds Tatriks, Vitālijs Spasjonņikovs, Ivars Caune, Artūrs Vītoliņš, Deniss Ševčenko, Haralds Gudermanis, Jurijs Popovičenko, Romans Platonovs, Kiazo Leladz, Jānis Pukijans, Andrejs Kolosovs, Edgars Maļcevs, Jevgenijs Vasjukovs, Ādolfs Supe, Niklāvs Lācis, Dmitrijs Naļivaiko, Rihards Saulenbergs, Mareks Ķere.

Tiesnešu/inspektoru vārdā vēstuli paraksta biedrības "LATVIJAS FUTBOLA TIESNEŠU ASOCIĀCIJA" valdes loceklis Andris Treimanis

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Futbols Latvijas Futbola federācija Virslīga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form