Māra Libeka: Cirks pie Brīvības pieminekļa
Foto: Publicitātes foto

Kad Ceļu satiksmes drošības direkcija izziņoja, ka pie Brīvības pieminekļa reģistrēs velosipēdus, tad radās jautājums, vai vēl pēc kāda laika mums nepaziņos, ka tur piemēram, čipos suņus. Latvijas nacionālās neatkarības simbola, valsts nozīmes mākslas pieminekļa apkārtne diezgan strauji pārvēršas par ikdienišķu izklaižu un nodarbību vietu, jo Rīgas pašvaldība, kuras valdījumā nodots šis valsts īpašums, simbolam piešķir arvien ikdienišķākas nokrāsas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tiesa, daudzi uzskata, ka tas nav nekas peļams, jo arī citās valstīs pie tautai nozīmīgiem pieminekļiem ne tikai noliek ziedus un saka svētku runas, bet rīko arī izklaides. Rīga negrib atpalikt, tāpēc nesen Brīvības pieminekļa apkārtne tika pārvērsta par florbola laukumu, kur notika spēles visas dienas garumā. Kādā aizraujošā nedēļas nogalē tur varēja skatīties basketbola turnīru, un gan jau būs arī kāds futbola mačs vai tiks dots starts pliko skrējienam.

Tiesa, ja kāds sagribēs pie šīs "viscildenākās celtnes, kādu jebkad veidojusi latvju tautas vēsture, likdama piemiņas zīmi savam augšupgājienam" (no Valsts prezidenta Alberta Kvieša runas pieminekļa atklāšanas dienā 1935. gada 18. novembrī) uzstādīt kādas konstrukcijas, kas augstākas par desmit metriem, un tās turēt ilgāk par piecām dienām, tad gan jāvēršas pēc atļaujas pie Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas.

Vienkāršāk runājot, ja kāds vēlēsies pie Brīvības pieminekļa uzstādīt, piemēram, lielo panorāmas ratu, tad būs darīšana ar inspekciju. Zinot, ka nesen to neļāva Vērmanes dārzā,pamatojot, ka šāds rats radīšot nevēlamu vizuālo piesārņojumu, tad, cerams, ka līdz Brīvības piemineklim netiks. Bet vienlaikus inspekcija skaidro, ka pilsētas sirds nedrīkstot būt sastingusi, ka arī aizsargātai teritorijai ir jābūt dzīvai un ka tā ir daudzviet pasaulē.

To, ka pie Brīvības pieminekļa tiek pievērsta uzmanība krūts vēža problēmai, rīkotas informatīvās kampaņas "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!", vēl varētu saprast, jo deviņus metrus garais Brīvības tēls ir jauna sieviete, tomēr šādām kampaņām būtu lielāks lietderības koeficients, ja tās rīkotu lielveikalu galerijās vai citās kuplās ļaužu pulcēšanās vietās.

Rīgas sirdī ir arī Kongresa nams ar plašu pagalmu, taču "Saskaņas" vadītā Rīgas pašvaldība, izskatās, daudz labprātāk vēlas redzēt izklaides pie nacionālā simbola,kas, runājot okupācijas laika pretošanās kustības dalībnieces Lidijas Lasmanes – Doroņinas vārdiem, ir ne vairāk, ne mazāk kā zaimošana.

Ja pie Brīvības pieminekļa tiktu sarīkota cirka izrāde, iespējams, Saeima saņemtos un notīrītu no Brīvības pieminekļa un Brāļu kapu likumprojekta putekļu kārtu, lai to beidzot pieņemtu, jo tas ne tikai aizsargātu valsts vērtības, bet arī palīdzētu izrādīt tām atbilstošu cieņu. Bet, kamēr tas nav izdarīts, ar Augstākās Padomes izdotu tiesību aktu pie pieminekļa nav atļauta vien ielu tirdzniecība un ubagošana.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form