"Šodien Gruzijas policija Gori pilsētas tuvumā apstādināja krievu militāristu smago automašīnu, kas devās Chinvali virzienā", man stāsta Gruzijas televīzijas "Rustavi 2" žurnālists Tengizs Gogotišvili. "Liels bija policistu pārsteigums, ieraugot, ka auto kravaskaste piekrauta ar kartupeļu maisiem, kastēm ar tomātiem, bet šofera kabatas vai plīst no sudraba karotītēm, dakšām un citiem galda piederumiem".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

12.augustā šeit pat "Delfos" biju publicējis rakstu "Pieci secinājumi par karu Gruzijā". Pagājušas trīs dienas, kopš Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs paziņoja par "miera uzspiešanas operācijas" sekmīgu pabeigšanu un abas karojošās puses piekrita Francijas izstrādātajiem pamiera noteikumiem. Tomēr krievu "miera uzturētāji" miera vietā Gruzijai nesuši tik daudz posta un marodierisma, ka nevaru saviem pirmajiem pieciem secinājumiem nepievienot vēl sesto: Krievija kārtējo reizi apliecinājusi, ka uzspļauj starptautisko tiesību normām.

Aizbildinoties ar "civiliedzīvotāju aizsardzību", Krievija ir ne tikai bombardējusi Gruzijas civilos mērķus, bet arī atbalstījusi un/vai pieļāvusi daudzus marodierisma un etniskās tīrīšanas gadījumus Gruzijas teritorijā.

Daudzie BBC un "Sky News" televīziju skatītāji bija liecinieki Grieķijas televīzijas operatora filmētajiem kadriem, kuros krievu aviācija bombardē gruzīnu karaspēka atstāto Gori pilsētu. Nē, nevis gruzīnu militāros mērķus, bet tieši pašu Gori pilsētas centru. Kameras šūpošanās, operatoram cenšoties nokļūt patvērumā, bumbas sprādzienā sakropļotie grieķu, nīderlandiešu un gruzīnu žurnālisti.... Pārāk jau uzskatāmi un reālistiski, lai vēl kādam būtu ilūzijas par Krievijas "miera uzturētāju" darbību. Un cik ironiski – Staļina dzimtās pilsētas Gori centrālajā laukumā bumba krita tieši līdzās Staļina piemineklim....

Dienu vēlāk "Sky News" korespondents tiešraidē pārbijies stāstīja, kā viņa filmēšanas grupa aplaupīta osetīnu kaujinieku kontrolpostenī netālu no Chinvali. Žurnālistu auto apstādināts, draudot ar ieročiem likts izkāpt ārā un pavēlēts skriešus doties Gruzijas virzienā. Atņemtajā automašīnā palikusi kamera, personiskās mantas.... Kā tas ir iespējams, ka šādi rīkojas "miera uzturētāji"?, sašutumā vaicāja britu žurnālists.

Mediji ziņo, ka Dienvidosetijas gruzīnu ciemos osetīnu kaujinieki un Krievijas armijas pakļautībā esošais promaskavisko čečenu grupējums "Vostok" realizē visīstāko etnisko tīrīšanu – gruzīnu mājas tiek izlaupītas un nodedzinātas.

Protams, Krievijas puse kategoriski noliedz jebkādus marodierisma gadījumus. Lai Delfu foruma aktīvie Krievijas politikas simpatizētāji mani lieki neapvainotu melīgas informācijas un baumu izplatīšanā, ļausim runāt Dienvidosetijā strādājošajiem starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas Human Rights Watch darbiniekiem. Tālāk citāts no Human Rights Watch interneta mājaslapas www.hrw.org.

"13.augusta vakarā no Chinvali atgriežoties Džavā, Human Rights Watch darbinieki vairākos gruzīnu ciemos redzēja liesmojošas ēkas. Bija acīmredzami, ka tās nesen tikušas aizdedzinātas. Kāds Dienvidosetijas pretizlūkošanas spēku virsnieks Human Rights Watch darbiniekiem teica: "Mēs nodedzinājām šīs mājas. Mēs vēlamies būt droši, ka viņi [gruzīni] nevar vairs atgriezties."

"Pēc tam osetīnu virsnieks Human Rights Watch darbiniekiem apstiprinājis, ka gruzīnu ciemos notiek marodierisms un detaļās aprakstījis, kā viņa kaujinieki nošāvuši sagūstītu gruzīnu karavīru. Tādēļ, ka tas viņiem pārāk asi pretojies.

Savukārt www.svobodanews.ru pieejamā "Radio Svoboda" intervijā Human Rights Watch darbinieki runā par citu ļoti būtisku jautājumu – cik tad īsti civiliedzīvotāju gāja bojā gruzīnu uzbrukumā Chinvali. Kā zināms, jau pirmajā kara dienā, laikā, kad Chinvali vēl noritēja ielu kaujas, Krievija paziņoja, ka gruzīnu uzbrukuma rezultātā nogalināti 2000 Chinvali iedzīvotāju.

"Human Rights Watch" Maskavas biroja vadītāja Tajtana Lokšina saka, ka nav gūts apstiprinājums tik milzīgam nogalināto skaitam: "Pēc Chinvali slimnīcas ārstu sniegtās informācijas, ievainoto nav tūkstoši, bet daudz mazāk – 300. Kas attiecas uz nogalinātiem, tad Chinvali bojāgājuši 44 Dienvidosetijas iedzīvotāji."

Negribu tikt pārprasts – jau iepriekšējā rakstā uzsvēru, ka ikviena cilvēka dzīvība ir nenovērtējami dārga un nav runas par bojāgājušo piemiņas noniecināšanu. Tomēr šī konflikta gadījumā šim skaitlim "2000" ir ļoti būtiska nozīme, jo tieši uz tā tika balstīta Krievijas propaganda. To būtu grūti noliegt.

Pamatojoties tieši uz šo milzīgo skaitli, Krievija apsūdzējusi Gruziju ļoti nopietnā noziegumā - genocīdā un tieši šī informācija arī mudinājusi osetīnu kaujiniekus veikt etniskās tīrīšanas gruzīnu ciemos. Tādēļ ir būtiski, vai bojā gāja 50 vai 2000 cilvēku. Ja Krievija masveidā izplatījusi apzināti melīgu informāciju par nogalināto skaitu, tā būtībā bijusi līdzdalīga noziegumos.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form