Sanita Meijere: Pirātisms virzās uz mākoņiem
Foto: PantherMedia/Scanpix

2012. gada septembra beigās Eiropas Savienība publicēja pētījumu par mākoņpakalpojumu izmantošanu, kurā secināts, ka līdz 2020. gadam mākoņskaitļošanas pakalpojumi palīdzēs palielināt Eiropas Savienības IKP par vairāk nekā € 957 000 000 un radīt 3 800 000 papildu darbavietu. Statistikas dati liecina, ka aizvien vairāk uzņēmumu izmanto tā sauktos "mākoņdatošanas pakalpojumus", kas nozīmē — arvien vairāk programmatūras tiek lietota mākonī ar iespēju piekļūt tai no jebkuras vietas pasaulē. Izmantojot šo pakalpojumu, dati vairs netiek ne lejupielādēti, ne reproducēti uz datora, bet tiek lietoti attāli.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jaunās tehnoloģijas, tostarp mākoņdatošana, piešķir arī programmatūras pirātismam jaunu nozīmi, mainot gan tā formu, gan izcelsmi. Līdz šim par pirātismu galvenokārt uzskatīja nelegālas programmatūras lejupielādi no interneta avotiem, instalējot to savā personīgajā datorā, tomēr pirātisms var būt arī neatļauta dalīšanās ar piekļuves parolēm. 2012.gadā pasaules vadošā programmatūras industrijas tiesības pārstāvošā organizācija BSA | The Software Alliance (BSA) publiskoja pētījuma rezultātus par mākoņpakalpošanas izmantošanu uzņēmumu iekšienē. Pētījums atklāja, ka gandrīz puse no uzņēmumiem, kas izmanto šādus pakalpojumus, pretēji līgumā noteiktajam izplata piekļuves paroles uzņēmuma iekšienē - saviem darbiniekiem, un tas var tikt atzīts par pirātismu (atkarībā no licences nosacījumiem). BSA pētījumā tika konstatēts, ka gatavība dalīties ar piekļuves parolēm vairāk izplatīta jaunattīstības valstīs, kur šādi rīkotos 45 % no uzņēmumiem, kamēr attīstītajās valstīs tie būtu 30 % uzņēmumu, kas, gan ir mazāk, tomēr visai ievērojams skaits.

Šādai rīcībai var būt dažādas negatīvas sekas. Lielākā daļa mākoņpakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem sniedz finansiālu garantiju zaudējumu segšanai, kas radušies pakalpojumu traucējumu dēļ. Taču, pārkāpjot līguma nosacījumus, tostarp, atļaujot nelegālu piekļuvi vai daloties ar piekļuves datiem, tiesības pieprasīt zaudējumu atmaksu var tikt anulētas.

Pirātisms mākoņa vidē, daloties ar piekļuves datiem, ir ārkārtīgi riskants arī no uzņēmuma datu drošības viedokļa, jo būtiski samazina uzņēmuma iespēju kontrolēt, kas piekļūst tā datiem. Izplatot piekļuves informāciju (paroli) starp uzņēmuma darbiniekiem, datu noplūdes gadījumos ir praktiski neiespējami noskaidrot, kurš ir atļāvis pieeju šiem datiem.

Visbeidzot, par programmatūras pirātismu paredzēta administratīvā un kriminālā atbildības, kas saskaņā ar Latvijas likumdošanu gulstas uz uzņēmuma vadītāju.

Tāpēc katram uzņēmumam būtu rūpīgi jāpārdomā un jāizstrādā iekšējās kārtības noteikumi, kas saistīti ar mākoņdatošanas pakalpojumu izmantošanu.

Šis ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar "Delfi" redakcijas nostāju.
Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form