Foto: AFP/Scanpix

ASV demokrātu prezidents Baraks Obama ir atkārtoti ievēlēts par ASV prezidentu, uzvarot republikāņu kandidātu Mitu Romniju, vēsta ārvalstu raidsabiedrības.

Obama ieguvis vēlētāju vairākuma balsis pēc rezultātu apkopošanas lielākajā daļā štatu, nodrošinot nepieciešamās 270 elektoru balsis, vēsta raidsabiedrība BBC.

Romnijs uzrunā atbalstītājiem atzina savu zaudējumu un apsveica Obamu ar uzvaru.

Vairāki štati vēl apkopo rezultātus, tāpēc precīzs Obamas pārsvars pār Romniju nav zināms, norāda BBC. Obama uzvarēja stabilos demokrātu štatos un vairākos svārstīgajos štatos. Viņa uzvaru nodrošināja uzvara svārstīgajā Ohaio štatā.

Obamas konkurents Romnijs uzvarēja divos štatos, kuri 2008. gadā atbalstīja Obamu - Ziemeļkarolīnā un Indiānā.

Balsu skaitīšana vēl turpinās un galīgie vēlēšanu rezultāti būs zināmi trešdien, vēsta raidsabiedrība CNN.


"Delfi", atsaucoties uz aģentūru BNS, jau vēstīja, ka otrdien notiek ASV prezidenta vēlēšanas. Pirmie vēlēšanu iecirkņi vēruši durvis pusnaktī pēc vietējā laika (septiņos pēc Latvijas laika) Ņūhempšīras štata Diksvilnočas un Hārtslokeišenas ciematos. Citur Savienotajās Valstīs balsošana sākās, kad Latvijā jau ir pēcpusdiena.

ASV prezidentu neievēl tieši valsts balsstiesīgie pilsoņi, bet gan elektoru kolēģija. Katrs štats uz elektoru kolēģiju deleģē konkrētu skaitu elektoru, kas ir atkarīgs no štata iedzīvotāju skaita. Gandrīz ikvienā štatā kandidāts, kurš ieguvis vairākumu vēlētāju balsu, iegūst arī šā štata elektoru kolēģijas locekļu balsis.

Lai gan tā notiek reti, kandidātam ir iespējams iegūt vairākumu balsu elektoru kolēģijā, neuzvarot valsts mēroga vēlētāju balsojumā. Tā pirmo reizi vairāk nekā simt gadu laikā notika 2000. gadā, kad Džordžs Bušs jaunākais ar ļoti nelielu balsu pārsvaru uzvarēja Floridas štatā, iegūstot visas tā elektoru balsis, ar kuru palīdzību viņš kļuva par prezidentu, lai gan valstī kopumā par demokrātu kandidātu Alu Goru nobalsoja vairāk vēlētāju nekā par Bušu.

Pavisam elektoru kolēģijā ir 538 balsis. Katra štata balsu skaits elektoru kolēģijā līdzinās štata pārstāvju skaitam Kongresa Pārstāvju palātā un Senātā. Tas dod mazajiem štatiem nelielu priekšrocību, jo katram štatam ir divi senatori, savukārt Pārstāvju palātas deputātu skaits ir atkarīgs no štata iedzīvotāju skaita. Tā, piemēram, Kalifornijai ir 55 elektoru balsis jeb nepilni 10%, lai gan Kalifornijā mīt aptuveni 12% no visiem ASV iedzīvotājiem. Savukārt Vaiomingai ir trīs elektoru balsis jeb 0,56% no visām balsīm, kaut gan Vaiomingas iedzīvotāju skaits ir 0,18% no visa Savienoto Valstu iedzīvotāju skaita.
Ja neviens kandidāts neiegūs vairākumu balsu elektoru kolēģijā, prezidents būs jāievēl Kongresa Pārstāvju palātai.

Vēlēšanu uzvarētājs stāsies prezidenta amatā 20. janvārī.
Prezidenta amata termiņš ir četri gadi, un prezidentu nevar ievēlēt vairāk nekā divus termiņus pēc kārtas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!