2013. gada 21. novembra vakarā Latvija piedzīvoja baisāko traģēdiju kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas, kad, sabrūkot lielveikala
"Maxima" griestiem, zem gruvešiem dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vēl vairāki desmiti tika ievainoti. Savus mīļos zaudēja gan bērni,
gan vecāki, gan skolas un darba biedri, savukārt pats notikušais atzīts par traumu, no kuras valstij nāksies atveseļoties vēl ilgi.
Zolitūdes traģēdijas hronoloģija - piedāvā portāls DELFI
Pirmā glābēju vienība notikuma vietā ierodas 14 minūtes pēc izsaukuma. Ziņas par cietušajiem un izglābtajiem katru brīdi mainās, bet aculiecinieki ziņo, ka jau pusstundu pirms jumta iegrūšanas plaisas parādījušās veikalā "Drogas". Plkst. 19:04 notiek atkārtots būvkonstrukciju nogruvums, kas aprok vairākus ugunsdzēsējus, kas tobrīd atbrīvo iesprostotos cilvēkus.
Policija paziņo, ka uzsāk kriminālprocesu par iespējamu būvniecības noteikumu pārkāpumu, kā rezultātā iestājušās smagas sekas. Pie veikala naktī turpina pulcēties to cilvēku radi un paziņas, kuru piederīgie nelaimes brīdī atradušies vai varējuši atrasties veikalā "Maxima" - apkārt valda neziņa par to, kas ir noticis. Tuvinieki stāsta, ka viņu mīļie devušies uz veikalu un pauž cerību tos vēl redzēt dzīvus.
Līdz plkst. 0:36 apstiprināta vismaz sešu cilvēku bojāeja, bet 36 cietušie izglābti. Glābšanas darbos gājuši bojā arī ugunsdzēsēji. Veikalam ir iebrucis jumts un sagruvusi visa ārējā siena.
Naktī plkst. 04:40 izslēgta visa tehnika, lai glābēji varētu sadzirdēt cilvēkus, kuri varētu būt zem gruvešiem. No rīta ap plkst. 07:00 izsludināta otra klusuma pauze, kad apturēta glābēju tehnika. Traģēdijas vietā valdījis klusums, skanēja vien telefona zvani.
Valdība ārkārtas sēdē nolemj trīs nākamās dienas - 23., 24. un 25. novembri - noteikt par sēru dienām.
Tiek paziņots par vairāku izklaides sarīkojumu, tostarp "Spēlmaņu nakts", atcelšanu.
Sēras tiek izsludinātas arī Lietuvā.
Ugunsdzēsēju vadība paziņo: 21.novembra nakts no glābēju atmiņām nekad neizdzisīs,
jo, pildot dienesta pienākumus un cenšoties izglābt veikala konstrukciju nogruvumā apraktos cilvēkus, gāja bojā trīs kolēģi - Vilnis Šteinītis,
Edgars Reinfelds un Sergejs Ižiks.
Glābēji paziņo, ka strādās visu nakti. Glābēji pauž cerību, ka vairāk nevienu zem drupām neatradīs. Zolitūdes mikrorajonā simtiem iedzīvotāju turpina pulcēties pie sagruvušā lielveikala "Maxima" drupām, kur joprojām strādā glābēji. Policija neapstiprina sociālajos tīklos cirkulējošās runas par to, ka izdevies sazvanīt zem drupām vēl iesprostotus cilvēkus.
Sestdienas rīts iesākas ar ziņām par 52 bojā gājušajiem un 29 cietušajiem. Ap plkst. 10 tiek vēstīts par 11 cietušiem ugunsdzēsējiem un norādīts,
ka vēl jāpārbauda apmēram 300 kvadrātmetri.
Rīgas mērs Nils Ušakovs nāk klajā ar paziņojumu, ka pēc glābšanas un izmeklēšanas Zolitūdes "Maximas" ēkas grausts tiks nojaukts.
Pēc plkst. 17:00 tiek vēstīts, ka Zolitūdē sagruvušajā lielveikalā "Maxima" no būvgružiem jāatbrīvo vēl 80 kvadrātmetri.
Tiek pavēstīts par 54 traģēdijas upuriem.
Valsts policijas mājas lapā tiek publiskots visu 54 bojā gājušo personu saraksts. Tiek vēstīts, ka traģēdijā nav bojā gājušu bērnu.
Rīgas dome iecerējusi Rīgas 1.Meža kapos veidot piemiņas aleju Zolitūdes traģēdijas
upuriem, kuri gāja bojā, iebrūkot lielveikala "Maxima" griestiem, informē pašvaldība.
Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis paziņo, ka Valsts policija intensīvi strādā, izmeklējot traģēdijas cēloņus,
un šī lieta nonāks tiesā, kā arī līdz šim ir nopratināti 107 cilvēki.
Tiesu medicīnas mediķu slēdziens: visi 54 cilvēki gājuši bojā momentā.
Izskan ierosinājumi mainīt būvniecības jomu regulējošos likumus vai rakstīt jaunu.
Plkst. 10:00 visa Latvija sastingst trīs minūtes ilgā klusuma brīdī.
Rīgas mērs Ušakovs uzdod uz izmeklēšanas laiku atstādināt sešus pilsētas būvvaldes darbiniekus, kas parakstīja Zolitūdes "Maximas" dokumentus.
Plkst.15:40 tiek pabeigti glābšanas un meklēšanas darbi sabrukušā "Maxima" veikala teritorijā.
Nepilnu nedēļu pēc Zolitūdes traģēdijas, 2013. gada 27. novembrī, no amata atkāpjas visilgāk amatā bijušais ministru prezidents Valdis Dombrovskis. Viņš savu demisiju pamato tieši ar Zolitūdes nelaimi,
tomēr sabiedrībā nerimst minējumi, ka traģēdija ir tikai aizsegs iespējai pirmsvēlēšanu periodā izveidot jaunu valdību ar ZZS tajā.
28. novembrī no amata tiek atbrīvots "Maxima Latvija" valdes loceklis Gintars Jasinsks - "par nepieņemami paustu viedokli šajā Latvijas tautai sāpīgajā un sarežģītajā laikā".
Par spīti sabiedrības aicinājumiem turpmāk boikotēt "Maxima" veikalus, kompānijas apgrozījums aptuveni par piektdaļu sarūk tikai īsi pēc traģēdijas. 2014. gada vidū uzņēmums jau kāpina apgrozījumu un septembrī tiek pie
augstas vietas Latvijas mīlētāko zīmolu topā.
Sabiedriskā komisija Zolitūdes traģēdijas seku izvērtēšanai un risinājumu meklēšanai tā arī neuzsāk darbu skandālu dēļ. Tiek rosinātas izmaiņas būvniecības likumos, tiesās tiek iesniegtas vairākas prasības par
kompensāciju piedziņu. Policija turpina izmeklēšanu, veicot arī izmeklēšanas eksperimentus traģēdijas vietā. Cietušajiem un bojā gājušo tuviniekiem tiek ziedoti vairāk nekā divi miljoni eiro.