Ziemāju sējumi cietuši visā Latvijā, bet smagākā situācija ir Zemgalē. Bijušā Bauskas rajona teritorijā ziemas kvieši gājuši bojā 70 – 90 procentu apmērā. Rapši "uzvedušies" līdzīgi, lai gan sākumā licies cerīgāk. Augu saknes joprojām pūst, un sējumi kļūst retāki.

"Šajā galā nav dzīvu lauku," laikrakstam teic zemnieku saimniecības "Augškalni" vadītājs Salvis Kalniņš. Viņš apstrādā zemi Brunavas pagastā, pie Lietuvas robežas. Lauksaimniekam gājuši bojā visi 155 hektāri ziemāju. "Ne tikai nauda zaudēta, izbojāta augu sēkla, nebūs ziemājiem sēklas. Pagaidām cenšos neskaitīt tēriņus, skatos uz priekšu," teic saimnieks.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Bauskas konsultāciju biroja augkopības speciāliste Ieva Litiņa un SIA "Uzvara-Lauks" galvenais agronoms Sergejs Kataņenko laikrakstam par galveno cēloni ziemāju iznīkšanai uzskata četras nedēļas ilgušo kailsalu šīgada janvārī un februārī.

Sniega nav bijis, gaisa temperatūra noslīdējusi līdz mīnus 18 – 20 grādiem, turklāt pēdējā nedēļā pūtis spēcīgs ziemeļaustrumu vējš. Pat dažus centimetrus plāna sniega kārtiņa būtu pasargājusi sējumus no katastrofālās izsalšanas.

SIA "Uzvara-Lauks" līdzīgu pavasari piedzīvojusi 2011. gadā, bet citi pieredzējuši lauksaimnieki neatceroties tik nelabvēlīgu ziemu.

Pašlaik vasaras kviešu sēklas nekodinātie graudi maksā līdz 660 eiro par tonnu, normālos apstākļos iepriekš tonna pirkta par 420 –450 eiro. Graudaugu pārsēšanas izmaksas ir aptuveni 150 – 180 eiro par hektāru, vasaras rapšiem – mazāk. Apdraudēta kvalitatīvu ziemas kviešu šķirņu sēklu ieguve, kas būs vajadzīga 2015.gada ražai.

Lauksaimniekiem nepieciešami prāvi papildu apgrozāmie līdzekļi. Kompensāciju, visdrīzāk, nebūs, prognozē I. Litiņa. Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests (LAD) sola palīdzēt, izmaksājot avansā līdz 1. jūnijam 50% pārejas posma valsts atbalsta maksājumus par platībām un laukaugu platībām. 

Tavs novads vēl nav "Delfi" Novadu sarakstā? Sūti foto, raksti un informē par sava novada, pagasta jaunumiem - novados@delfi.lv! Apzināsim mūsu Latvijas novadu dzīvi kopā!