Partiju "Gods un kārtība" sestdien dibināja Daugavpils krievvalodīgie jaunieši, bet partijas rīkošanu organizēja un atbalstīja pazīstamais Krievijas interešu ideoloģiskais pārstāvis Latvijā Aleksandrs Gapoņenko.

Jau ziņots, ka Vladimirs Lindermans sestdien Daugavpilī bija noorganizējis konferenci Latgales autonomijas idejas popularizēšanai. Pirms pāris dienām Lindermana un viņa cīņubiedra Ilariona Girsa dzīvesvietā kratīšanu bija veikusi Drošības policija. Oratori konferencē viens pēc otra uzsvēra, ka neprasa Latgales atdalīšanu no Latvijas valsts, bet tikai autonomiju.

"Cīņa par autonomiju, tas nav ātrs ceļš. Vajadzīga zinātniska bāze. Vajag maksimāli palielināt cilvēku loku, es domāju inteliģenci un uzņēmējus, kuriem šī ideja patiktu un kas ar to aizrautos. Un redzētu tās perspektīvu. Šodien mēs speram pirmo soli," teica Lindermans.

Lindermana domubiedri sabiedrībai piedāvāja dažādus autonomijas variantus. Sprieda, cik neatkarīgi no Itālijas dzīvo sicīlieši. Izvērtēja situāciju Katalonijas apgabalā, kur tiek gatavots referendums par atdalīšanos no Spānijas, gan vērsa uzmanību uz Dienvidosetiju tipa autonomiju, kur saimnieko Krievijas karaspēks.

Kamēr Lindermans un Ilarions Girs rīkoja konferenci par Latgales autonomiju dažus kvartālus tālāk nodibināja partiju tieši Latgales autonomijas idejas virzīšanai.

Ap 170 domubiedri sestdien bija sanākuši, lai dibinātu partiju "Gods un kārtība". Plašākai sabiedrībai par to izziņots netika. Dibinātājs ir bijušais Vladimira Lindermana organizācijas "Par dzimto valodu" Daugavpils nodaļas vadītājs Jurijs Zaicevs. Nu viņš no Lindermana ir "atšķēlies", lai sāktu patstāvīgu politisku karjeru.

"Nekā personīga" tapa zināms, ka partiju Zaicevam izdevās izveidot pateicoties valodas referenduma aktīvistu sarakstam, kas bija viņa rīcībā. Palīdzēja arī Aleksandrs Gapoņenko, kuru Drošības policijas priekšnieks Jānis Reiniks nodēvējis par Krievijas valsts interešu patieso īstenotāju Latvijā valodas referenduma laikā. Gapoņenko kā goda viesis atklāja partijas "Gods un kārtība" dibināšanas kongresu.

Gapoņenko dalīja politiskos pienākumus kā armijas virsnieks kaujas uzdevumus. "Saskaņas centram" jāmobilizē krievu inteliģence, Zaiceva partijai – zemākie slāņi. Kura partija vislābāk sevi parādīs, to Gapoņenko un viņa vārdā neminētie sabiedrotie arī atbalstīs.

Lai arī dibināšanas kongresā nebija likumā prasīto 200 Latvijas pilsoņu, partija pieņēma programmu, kurā iestājas par Latgales autonomiju par savu priekšsēdētāju ievēlēja Juriju Zaicevu.

Tavs novads vēl nav "Delfi" Novadu sarakstā? Sūti foto, raksti un informē par sava novada, pagasta jaunumiem - novados@delfi.lv! Apzināsim mūsu Latvijas novadu dzīvi kopā!