Dalailamas mācības Rīgā – jau nākamnedēļ
Foto: LETA

No 10. līdz 11. oktobrim Rīgā norisināsies Nobela miera prēmijas laureāta, budistu garīgā līdera Viņa Svētības Dalailamas divu dienu mācības, uz tām ir aicināti visi, kas interesējas par budisma filozofiju, kurā harmoniski savienojas dziļš viedums un bezgalīga līdzjūtība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Mācību tematu Viņa Svētība Dalailama izvēlējies pats – uzreiz pēc iepriekšējo mācību beigām 2014. gadā. Šoreiz Viņa Svētība Dalailama dāvās mācības par Dharmakirti slavenā sacerējuma "Pramanavarttika" (Dignagas traktāta par patieso izziņu komentāri) 2. nodaļu, vēsta pasākuma rīkotāji. Šajā nodaļā rodama atbilde uz cilnes jautājumu, kas nodarbina katru nopietnu garīgo praktizētāju: vai augstākais garīgo meklējumu mērķis – apgaismība – ir sasniedzams? Tajā sniegts loģisks pamatojums iepriekšējo un nākamo dzīvju esamībai, kā arī Šakjamuni Budas pamatmācības par Četrām cēlajām patiesībām (par ciešanām, ciešanu cēloņiem, pilnīgas ciešanu izbeigšanas iespējamību un ciešanu pārvarēšanas ceļu). Tieši sava īpašā dziļuma dēļ "Pramanavarttikas" 2. nodaļa reti kļūst par Viņa Svētības Dalailamas mācību tēmu Rietumvalstīs. Un tādēļ Viņa Svētības personīgā izvēle liecina par īpašu uzticēšanos Rīgas auditorijai.

Dharmakirti ir viens no septiņpadsmit izcilajiem zinātniekiem-filozofiem (panditiem) Nalandas klosteruniversitātē senajā Indijā, kuru Viņa Svētība Dalailama uzskata par Tibetas budisma šūpuli. Garīgais līderis dēvē septiņpadsmit panditus par "Nalandas profesoriem", tādējādi uzsverot viņu mācību aktualitāti mūsdienu pasaulē.

"Tibetas budisms, kas sakņojas Nalandas klosteruniversitātes tradīcijā, ir pats pilnīgākais šodien pastāvošais budisma atzars. Reliģisku prakšu apgūšana interesē tikai budistus, kurpretī budistu loģikas un teorijas izzināšana, kā arī zinātne par apziņu un emocijām, ko izveidojuši Nalandas pasniedzēji, būs noderīga katram cilvēkam," uzsver Viņa Svētība Dalailama.

Dalailamas mācības pirmo reizi Rīgā notika 2014. gada maijā, un tās apmeklēja vairāk nekā 4000 klausītāju no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Itālijas, Zviedrijas, Somijas, Dānijas, ASV un citām valstīm.

Iepriekš garīgais līderis Latviju apmeklējis trīs reizes, pēdējo – ar plašu pasākumu programmu 2013. gadā. Trešās vizītes centrālais notikums bija publiskā lekcija "Līdzcietības kultūra", kuru klātienē apmeklēja gandrīz 6000 cilvēku, bet internetā noskatījās vēl 8807 interesentu no 20 pasaules valstīm. Vizītes laikā viņš tikās ar Saeimas deputātiem un Latvijas eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, kā arī Latvijas inteliģences un garīdzniecības pārstāvjiem – filosofiem Ilmāru Šlāpinu un Arni Rītupu, bērnu anesteziologu Pēteri Kļavu, Latvijas Universitātes rektoru Mārci Auziņu, kā arī arhibīskapu Jāni Vanagu un citām ievērojamām personībām.

Mācības norisināsies "Skonto" hallē, kura būs aprīkota ar lieliem ekrāniem, lai visiem dalībniekiem nodrošinātu labu skatuves pārskatāmību. Viņa Svētība Dalailama pārsvarā mācīs tibetiešu valodā, taču mācības tiks sinhroni tulkotas latviski, krieviski un angliski, un tulkojums tiks pārraidīts FM frekvencē.

Tags

Dalailama
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form