Vainas sajūta ir kaut kas tik emocionāli nomācošs, ka mēs esam gatavi darīt teju jebko, lai no tās izbēgtu. Vieglāk ir pateikt "jā" un izdarīt, nekā mocīties vainas sajūtā. Un, ja ar nebeidzamo vainu ir par maz, lai kontrolētu mūsu uzvedību, tad nožēlas "pēcefekti" var vajāt mūs visu dzīvi. Kā no tā izbēgt? Piedāvājam fragmentu no apzinātas radīšanas treneres Nanises Ellisas grāmatas "Is There a White Elephant in Your Way?".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šaubu nav, cena par Vainas Spēles spēlēšanu ir augsta, turklāt šajā spēlē nav iespējams uzvarēt!

Mana māmuļa bija vainas karaliene, un viņa dāsni mācīja man visu, ko pati zināja, tāpēc faktiski savus pirmos divdesmit-un-drusciņ gadus es pavadīju, cenšoties izpatikt viņai un arī visiem citiem. Taču man neveicās, jo bija neiespējami apmierināt pilnīgi visas gaidas, tādēļ, lai kā es centos, vainas sajūta turēja mani gūstā. Gadu pēc gada tas pārvērta mani par mūžīgo izdabātāju, bet zem vainas mākoņa kaut kas manī kliedza un lauzās ārā! Izejas stratēģijas man nebija, tāpēc darīju, ko spēju, lai apspiestu protestu, stresu un pārpūli, bet, kad mērs bija pilns, vainas sajūta manifestējās hroniskā noguruma sindromā. Kaut arī tas man deva attaisnojumu neizpatikt visiem cilvēkiem kā iepriekš, es tik un tā jutos pārāk vainīga, lai pirmām kārtām parūpētos par savām vajadzībām. Es biju pilnīgi pārliecināta, ka vaina mūžam būs mans kaklakungs, līdz iemācījos to apvaldīt.

Tiešām, man bija taisnība – kolīdz izpratu procesus, kas ir pamatā vainai un pienākumam, es uzņēmos atbildību par klaušām, ko pildīju neapzināti, un tad bija pārsteidzoši viegli izbēgt no Vainas Slazda reizi un un par visām reizēm! Un, ja to spēju esi, arī tu to vari!

Es piedāvāju "Brīvbiļeti tikšanai prom no vainas", un es tev parādīšu, tieši kā tā lietojama.

Vainas slazda slēptā dinamika

Kā jau tas ar slazdiem mēdz būt, lai tiktu ārā no Vainas Slazda, tev vispirms jāsaprot, kā tas darbojas, un tad jāizmanto šīs zināšanas, lai atbrīvotos. Faktiski ar slēptās dinamikas izgaismošanu vien var transformēt apjukumu kontrolē, un ķēdes sāks kļūt vaļīgākas.

Vainas saknes

Aizlaikos, ja mūsu ciltis mūs uzskatīja par nevērtīgiem, tas noveda pie kauna, izstumšanas un nereti pie nāves, un tas nozīmēja, ka vērtīgums bija būtiski svarīgs izdzīvošanai. Tā kā ego ir izdzīvošanas programma zemapziņā, tā galvenais uzdevums ir nodrošināt vērtību (lai izvairītos no atstumšanas), un ego to dara, izmantojot Vērtīguma Programmu.

Kaut arī laiki ir mainījušies un izdzīvošana vairs nav atkarīga no "vērtīguma", šī Vērtīguma Programma turpina darboties, un rezultātā tā motivē mūs uz "vērtību radošu uzvedību" un prom no "bezvērtīgas uzvedības" – tādas, kas nepierāda, neaizsargā vai nevairo mūsu noderīgumu. Un šīs programmas divi slepenie ieroči ir vaina un pienākums.

Pienākuma jēga ir motivēt tevi darīt visu, lai pierādītu vai saglabātu savu noderīgumu, – lai tava modernā cilts tevi novērtētu un pieņemtu, un – attiecīgi – neatstumtu. Ja tev vajadzētu izveidot visu savu pienākumu sarakstu, tu atklātu, ka vairākums no tiem ietver specifiskus nosacījumus, kuriem tev jāatbilst, lai tu būtu vērtīgs – piemēram, jāpilda noteiktas lomas, jāattaisno uz tevi liktās cerības, jābūt vajadzīgam, jādemonstrē tavs nozīmīgums utt.... Pienākums saka, kas tev jādara, un vainas sajūta (vai bailes no mūžīgas vainas sajūtas) nodrošina, ka tu to arī izdarīsi, – pat tikai doma par to, ka tu varētu nolikt pie malas "darbu sarakstu" var izraisīt sāpīgu vainas sajūtas spērienu.

Vainas sajūta saka: "Ko gan tu iedomājies no sevis? Kā tu uzdrošinies pirmajā vietā likt savas, nevis citu vajadzības?"

Pienākums un vainas sajūta ir dīvaini gultasbiedri, un, ja viens tev netiks klāt, tad otrs gan. Pat tad, ja tu izspruksi no pienākuma, par atteikšanos nāksies samaksāt. Vainas sajūta ir tava tiesa un zvērinātie, un, pēc definīcijas, tu esi vainīgs līdz brīdim, kad pierādīta tava nevainība. Un, tā kā vainas sajūta ir tavs spriedums un soģis, tavs liktenis ir nolemts un notiesāšana garantēta.

Tags

Apzinātība Pašizziņa Zemapziņa
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form