Tieši tik plašas man šķiet neirografikas iespējas pēc tam, kad esmu sākusi šajā tēmā iedziļināties un veikusi pašus pirmos biklos mēģinājumus neirografēt pašai. Atzīšos, ka nevaru vien sagaidīt 22. novembri, kad sāksies nodarbības jaunajā neirografikas bāzes kursa grupā "Ierobežojumu noņemšanas algoritms" pie pirmās un pagaidām Latvijā vienīgās sertificētās neirografikas instruktores, treningu aģentūras "Balerss" vadītājas Lilijas Baltinas. Viens no spilgtākajiem iespaidiem, iepazīstoties ar Liliju, – sajūta, ka viņai ir zināms kāds slepens neizsīkstošas un ļoti pozitīvi lādētas enerģijas avots. Lilija ar gatavību atzīstas – viņai tādi esot divi: gleznošana un neirografika.

Kas tad īsti ir neirografika? Lūk, kā to apraksta pats neirografikas metodes "tēvs" – krievu psihologs, koučs, biznesa treneris Pāvels Piskarevs: "Neirografika – tā ir radošumā balstīta pasaules transformācijas metode. Uzzīmēt var visu. Rīcības līnijas, dzīves apstākļu musturus, trajektorijas, pa kurām virzāmies laikā, grafiskus risinājumus sarežģītiem komunikācijas izaicinājumiem... Zīmēt un pārzīmēt, noņemot iekšējus ierobežojumus, kas sakrāti dzīves gaitā. Radīt pašam savu zīmējumu, harmonizējot to tādā veidā, lai Visums to pieņemtu kā rīcības vadlīnijas.

Apgūstot neirografiku, jūs apgūsiet universālu apstākļu vadības instrumentu un algoritmus dažāda tipa dzīves uzdevumu risināšanai."

Neirografikas trenerei Lilijai Baltinai fonā – instruktoru kursa dalībnieku kolektīvs darbs. Neirografika ir lieliska arī kā komandas saliedēšanas prakse. Foto no Lilijas Baltinas privātā arhīva.

Pat ātri pārskrienot neirografikas autora darba biogrāfijai, kvalifikāciju uzskaitījumam un viņa radīto pašizaugsmes metožu klāstam, kļūst skaidrs, ka viņa izvēlētā dzīves un profesionālās darbības devīze "Viss ir iespējams" nav vis tukši vārdi, – autors pats ir savas piedāvātās metodes iedarbīguma labākā reklāma un pierādījums. Starp citu, nebūs lieki piebilst, ka neirografikas metodes autorība ir aizsargāta ar diviem patentiem!

Meditācija, tikai ātrāka

Tik tiešām, lai mūsdienu psiholoģijā kāds virziens izpelnītos atzinību, tas ir jāpārbauda un jāgūst zinātniski pārliecinoši pētījumu rezultāti. Arī pati Lilija atzīst, ka, neraugoties uz redzamu entuziasmu un gatavību, viņa savu pārliecību par metodes efektivitāti ir smēlusies lielā mērā no zinātniskās izpētes rezultātiem, kas šobrīd ļoti aktīvi notiek attiecībā uz to, kāds tad ir neirografikas iedarbības mehānisms.

"Pašlaik ir pieejami pētījumi par to, kā mainās cilvēka smadzeņu aktivitāte laikā, kad viņš ar neirografikas palīdzību izliek uz papīra sev aktuālu problēmu. Pat tad, ja pieredze šīs metodes izmantošanā ir minimāla, skeneris uzrāda smadzeņu aktivitātes ainu, kas līdzvērtīga tam, ja jūs vairāku gadu garumā cītīgi praktizētu un attīstītu savas meditācijas prasmes. Un domāju, ka mūsdienu pasaulē meditācijas labvēlīgā ietekme ir fakts, kas ir vispārzināms un pierādīts."

Ir cerības, ka arī Latvijā varētu parādīties šīs metodes zinātniski apstiprinājumi – interesantas sinhronitātes rezultātā tās dienas rītā, kad notika mūsu saruna ar Liliju, viņa vienojās ar kādu vietējo medicīnas pētnieku par to, lai pētītu un dokumentētu izmaiņas, kas, apgūstot neirografiku, notiek ar pacientiem, kas pārcietuši insultu: paātrinās izveseļošanās, atjaunojas zaudētās kustības un runas funkcijas, tiek atvieglotas vai pilnībā noņemtas emocionālās traumas sekas.

Un kur tad brīnumi?

Taujāta par brīnumainajiem, ar loģiku grūti izskaidrojamiem rezultātiem, Lilija smaidot nopūšas – vispār jau tādu esot daudz, taču tie bieži vien klientiem ir dziļi personiski. Tāpēc pastāstīt var vien tos gadījumus, kuru izpaušanai saņemta atļauja.

Grupu nodarbībās daudzu uzmanības centrā ir personīgo finanšu situācijas uzlabošana, un par to, kādi negaidīti labvēlīgi pavērsieni šajā jomā ar viņiem notiek, cilvēki stāsta daudz un labprāt. Taču kādas dalībnieces stāsts pārspēja citus, jo viņai kursa vidū (proti, pēc otrās nodarbības) piezvanījusi kāda paziņa, kas jau sen bija parādā prāvu summu un šķita nozudusi ar to uz visiem laikiem, lai pēkšņi atdotu visu parāda summu.

Vēl viens, un iespējams, pats lielākais brīnums, kad pēc pāris mēnešu ilgas darbošanās ar neirografikas metodi, kāds pāris ir spējis piepildīt senlolotu sapni par bērniņa ieņemšanu. Protams, ka topošā māmiņa šo instrumentu veiksmīgi izmanto arī, lai pēc iespējas harmonisku padarītu visu gaidību laiku.

Kā sakārtot haosu

Pirmo soli neirografikā krievu valodā dēvē par "выброс" (latviski varētu tulkot kā "izvirdums") – tas ir ļoti īss, taču ārkārtīgi nozīmīgs brīdis, kad jākoncentrējas uz savām sajūtām un caur rakstāmo uz papīra tiek burtiski izšļāktas emocijas, impulsi, kas rodas apziņā saistībā ar izvēlēto tēmu. Iznākums izskatās kā haotisks līniju mudžeklis – un tas ir galvenais darba izejas materiāls.

Turpmākie soļi ir vērsti uz to, lai šo zīmējumu harmonizētu, padarītu plūstošu un līganu – vispirms sākotnējā līnijā nolīdzina un noapaļo visus asos stūrus un līniju krustojumus. Pats šis process izrādās ārkārtīgi nomierinošs: pazūd spriedze, izlīdzinās elpošanas ritms. Tālāk no izolēta zīmējuma izveido simbolisku saikni ar ārpasauli, tad pievieno krāsas un visbeidzot iezīmē t. s. "lauka līnijas", kas ir kā enerģijas maģistrāles, pa kurām varam saņemt resursus sava individuālā jautājuma risināšanai.

Vizuāli daudzi neirografikas darbi tik tiešām atgādina skatu, kāds rodas, kad strauta ūdens plūstot nogludina un apvieno tajā gulošo akmeņu asi šķautņainās aprises.

Personīgā pieredze: pēc veiksmīgās uzstāšanās konferencē "Dvēseles alķīmija" man nezin kāda iemesla dēļ piemetās ietiepīgas galvassāpes, kas traucēja ieklausīties pārējo lektoru stāstītajā. Tā kā uz vietas vēl bija jāpavada vairākas stundas, ķēros klāt pie tā, kas pa rokai, – uz A5 formāta lapiņas ar lodīšu pildspalvu "izšļācu" savu sāpi. Tad ķēros pie noapaļošanas – pēc kādām piecām minūtēm galva nu jau bija pārgājusi, un nez no kurienes parādījās jauna elpa, interese par apkārt notiekošo un iekšējs miers. Bet zīmējums ieguva aprises, kuru dēļ es to nodēvēju par "Dzīvības koku". (Blakus attēls, savukārt, atspoguļo manas rudenīgās skumjas).

Rādu Lilijai savu "Dzīvības koku" – viņa atzīst tajā esam vairākus neirografikas elementus, taču norāda arī uz lietām, kas metodes ietvaros īsti neiekļaujas.

Jautāta par to, cik svarīgs neirografikā ir darba skaistums, mākslinieciskās dotības, talants, Lilija ar pārliecību atbild, ka tie patiesi nav noteicoši lielumi, lai gūtu labumu un gandarījumu no šīs metodes.

"Visu, ko jums vajadzēs neirografikas procesā, jūs apgūsiet pāris pirmo nodarbību laikā. Turklāt šī nodarbošanās (papildus citiem labumiem) attīsta arī cilvēka estētisko intelektu – spēju uztvert un radīt skaisto. Tādēļ ir metodes entuziasti, kas ir padarījuši to par mākslas veidu – top patiesi meistardarbi, skaisti un sarežģīti. Taču neirografikas būtība un galvenais ieguvums ir vienkāršība."