Sveču dienā aicina uz sveču liešanu un sarunu par vainagiem Katlakalnā
Foto: Shutterstock

2. februārī Katlakalna Tautas namā notiks kārtējā folklorai un tradīcijām veltītā diena ciklā "Gadskārtu un ģimeņu godu tradīciju skola". Pulksten 14.00 sāksies saruna ar vēsturnieci, arheoloģi Iritu Žeieri par tēmu "Vainaga vieta, loma un veidi arheoloģiskajā tērpā", savukārt pulksten 16.00 Sveču dienas svētes kopā ar folkloras kopām "Rāmupe" un "Lāns", vēsta pasākuma rīkotāju pārstāve Gunta Saule.

Sveču diena, ko dēvē arī par Svecaini vai Gromņicu, ir tradicionāli sieviešu svētki. Pēc Gregora kalendāra Sveču diena ir 2. februārī, bet patiesībā visdrīzāk tie svētīti pēc Mēness kalendāra – mūsdienās, Aīdas Rancānes veidotajā Saules–Mēness kalendārā – šogad tā ir 1. februārī. Tā ir Ziemas Māra, Vēja mātes diena. Uzskata, ka šajā laikā sākas gatavošanās jaunajam saimnieciskajam un zemes auglības gadam. Sievietes un arī pārējā saime to svēta lielās gavilēs – lai nodrošinātu veselību, pārticību un darbu izdošanos, labu ražu un labus ganāmpulkus. Sveču dienā sāk saukt Sauli un īpaši daudzina bites – tā ir viena no svarīgākajām dienām biteniekiem.

Taču Katlakalnā dienu sāks ar izzinošu sarunu par arheoloģiskajiem vainagiem, norāda Gunta Saule. Svarīgi apzināties, ar ko ir īpaša senā, arheoloģiskā vainaga vieta vēsturiskajā apģērbā, goda tērpā – tad tos galvā likušas gan meitas, gan arī sievas. Kāpēc, varam minēt, apcerot sievietes īpašo vietu ne tikai konkrētajā senajā kopienā un saimē, bet sabiedrībā kopumā. Par šo svarīgo tērpa sastāvdaļu vēstīs arheoloģe ar nopietnu pētnieces pieredzi, vairāku rakstu un monogrāfiju autore Irita Žeiere.

Dienas otrā daļa būs krietna un sirsnīga svinēšana – ar dejām, dziesmām, sveču darināšanu, dzērveņu un tradicionālās Sveču dienas putras ēšanu.

"Katlakalna folkloras kopai Sveču diena ir vieni no vistuvākajiem ziemas laika svētkiem – to svin katru gadu. Šoreiz kopa "Rāmupe" aicina pievienoties katru, kurš vēlas kopā līksmot, svinēt un daudzināt gaismu, saules siltumu un spozmi, kas ir tik svarīga mūsu ļaudīm, laukiem, mežiem, augiem un dzīvniekiem, mūsu mīļajai dabai un pašu dvēselēm. Mīļi ciemiņi būs arī folkloras kopa "Lāns"," piebilst Gunta Saule.

Sveču darināšana būs iespējama par ziedojumiem. Tāpat arī visi aicināti ņemt līdzi kārumus groziņos kopīgam mielasta galdam.

Source

Orākuls.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form