Kad atrodi sevi konflikta vidū
Foto: Privātais arhīvs

Šī vasara Latvijā ir dāsna pieredzējušu skolotāju ziņā. Viņu vidū – Patra un Satdžans, pasniedzēju pāris, kas dzīvo apzinātās attiecībās un iedvesmo cilvēkus pieņemt dzīvē citu ceļu ar devīzi "attiecības ar pasauli sākas ar attiecībām pašam ar sevi".

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Satja Santoss Satdžans no Brazīlijas ir psihologs, Vienotības Universitātes pasniedzējs, Navilla retrītu centra, kā arī "Letsbeloved.com" skolas dibinātājs, kā arī dziednieks un kraniosakrālais terapeits. Ukrainiete Patra Devi ir psiholoģe, transformējošās grupas "Kāli-patiesība" izveidotāja un dibinātāja, kā arī skolas "Savas dzīves meistars" izveidotāja, odha šiatsu skolas meistare, viņa vada sieviešu apļus un tantriskās prakses visā Pasaulē. Aicinājām abus skolotājus plašāk pastāstīt par tēmu konflikti.

Kur slēpjas konfliktu patiesās saknes?


Konflikti ir mūsu dzīves neatņemama sastāvdaļa. Iespējams, iemesls ir mūsu uzskati, pārliecības, asociācijas un uztvere, kas mēdz nonākt pretrunās ar mūsu mīļajiem. Mūs var skart nesaskaņas, bet tam visam pa vidu – mēs daudz mācāmies no tām. Mācīties ir iespējams, ja esam gatavi mainīt uztveri un apzināmies, kur procesā virzām enerģiju. Uztvere veido realitāti, un tas, kā tu uztver lietas, notikumus, ir tikai tava dzīves "patiesība".

Konflikti ir tas, ko radām, kad vēlamies sevi aizsargāt, lai kaut ko nejustu dziļāk, nekā mums gribētos. Tātad mēs aizsargājamies, lai nekļūtu pakļauti un neaizsrgāti pret savu gribu.

Pārsvarā visas mūsu traumas nāk no bērnības pieredzes. Mums netika mācīts, kā strādāt ar emocijām vai kā izteikt sevi apzināta veidā, tāpēc mēs, arī pieauguši būdami, turpinām reaģēt no aizsardzības pozīcijas, lai aizstāvētu savas tiesības. Būtībā konflikts ir mūsu nesakārtotās attiecības ar mūsu emocijām, jūtām un ķermeņa apziņu. Tiklīdz mēs izprotam savu iekšējo pasauli, konflikta brīdī varam novirzīt enerģiju citādi, apzinātāk!

Lai tas notiktu, tev vispirms ir jāsaprot spēle, kuru tu spēlē, un jāiziet ārā no upura stāvokļa, kurš domā, ka kāds cits ir atbildīgs par tavām sajūtām vai par to, kas notiek. Tikai tad mēs varam sevi pilnveidot, pieņemt situāciju un saprast, ko tā cenšas mums iemācīt. Tas ir brīdis, kad tā šajā spēlē var notikt izmaiņas, kas var kļūt par realitāti… Tās ir spējas, kas var tikt praktizētas, tā ir komunikācijas māksla.

Kad rodas konflikti, vēlams vienmēr tos sagaidīt ar dzirdīgām ausīm un atvērtu sirdi. Lai atrisinātu konfliktu, neatkarīgi no tā, cik lielas ir nesaskaņas, mums vajadzētu griezties pret savu konflikta pretinieku ar atvērtu, līdzjūtības pilnu sirdi. Kad mēs nonākam konfliktā, tad ar mīlestību un pieņemšanu sevī varam atklāt resursus, lai saredzētu risinājumu. Ja konflikta laikā klausāmies apzināti un ar empātiju, tad šos konflikta brīžus var pārveidot par iespējām.

Rūpīgi pārbaudi savas domas un jūtas. Tu vari atklāt sevī sajūtas, kas izraisa pretestību, vai ievērot, ka neapzināti pats raidi sev negatīvu ziņu par savu konflikta pretinieku. Tā kā tava loma domstarpībās pakāpeniski kļūst skaidrāka (apzinātāka), katrs jaunais konflikts kļūst par vēl vienu iespēju vēl vairāk nostiprināt savu empātiju, līdzjūtību un izpratni par sevi.

Kā atšķiras sievietes un vīrieša loma domstarpībās?


Konflikts ir neizbēgams abiem… Mēs visi esam unikāli, un arī mūsu priekšstati par pasauli nav vienādi.

Vīrieši ir tendēti atrisināt jautājumus pēc iespējas ātrāk un efektīvāk. Sievietes galvenokārt vēlas būt dzirdētas un uzklausītas. Mūsu ideja par perfekcionismu ir pretrunā ar kļūdu atzīšanu un ticību sev, kas izraisa iekšējo konfliktu, kavē iekšējo mācību procesu. Pavisam svaiga un ziņkārīga pieeja komunikācijā ir daļa no vēlamās pozīcijas, lai veidotu dziļumu attiecībās. Lai iegūtu atšķirīgu rezultātu, ir jātrod atšķirīga pieeja.

Lai izkļūtu no mūsu instinktīvās aizsardzības pozīcijas, mūsu komforta zonas, lai pārietu uz iedvesmojošu dzīvesveidu un mīlošām attiecībām, mums jābūt skaidrībai par savas rīcības motivāciju. Ar pareizu motivāciju mēs spējam noņemt savus neapzinātos aizsardzības slāņus. Un tā ir brīnišķīga iespēja, kas dota ikvienam, – apzināti evalucionēt savā attīstībā. Daļiņa no mums vienmēr alkst būt saredzētam, sadzirdētam, uzklausītam, kā arī pietiekami apzinātam, lai konfliktsituācijās mēs spētu ar atvērtu sirdi un empātiju saredzēt, ko šīs situācijas mēģina iemācīt.

Pienācis laiks atmodināt savu augstāko potenciālu!

Šovasar Patra un Satdžans dalīsies ar apzinātas komunikācijas noslēpumiem un praktiskām meditācijām arī Latvijā – festivālā "Gara vasara", kā arī "Egomānes" studijas rīkotajā trīs dienu intensīvajā retrītā, kas notiks Liepājas novadā no 2. līdz 4. augustam. Vairāk par šiem terapeitiem lasi šeit.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form