Kā smiekli uzlabo tavu atmiņu
Foto: Lidya Nada / cc

Tev nav nepieciešams ārsts, lai saprastu, ka smiekli nāk par labu tavai dvēselei, jaunākie pētījumi liecina, ka tie var nākt par labu arī tavām smadzenēm, vietnē "The consious mind" apgalvo doktors Viktors Marčione (Dr. Victor Marchione MD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Nesens pētījums ar diabēta slimniekiem, kuru skaits palielinās, atklāja, ka smiekli var samazināt ar vecumu saistītos atmiņas zudumus. Dzīve ir īsa un, ja laiku pa laikam nesanāk izsmieties līdz asarām, tad kam gan tā domāta?

Vai tu varētu iziet atmiņas testu?

Pētījumā, kuru prezentēja Sandjego eksperimentālās bioloģijas sanāksmē, tika iesaistīti 20 veseli cilvēki vecumā no 66 līdz 72 gadiem. Pētnieki no Kalifornijas Loma Lindas universitātes lika vienai grupai klusi sēdēt istabā, bet otrai, kurā bija gan veseli cilvēki, gan diabēta slimnieki, skatīties īsu uzjautrinošu video.

Uzreiz pēc tam zinātnieki pārbaudīja pacientu atmiņu un secināja, ka tie, kuri skatījās uzjautrinošo video, veica testu labāk visos tā aspektos – atmiņu atsaukšanā, spējā mācīties un vizuālajā atpazīšanā. Pētnieki atklāja, ka grupā, kas skatījās šo video, testa rezultāti, kas pārbauda spējas atcerēties un mācīties, bija 40%, bet grupā, kas neskatījās neko – tikai 20%.

Pēc video noskatīšanās cilvēkiem bija arī zemāks kortizola (stresa hormons, kam ir negatīva ietekme uz smadzeņu neironiem) līmenis. Tas ar siekalu palīdzību tika mērīts eksperimenta sākumā un beigās. Grupā, kura skatījās video, kortizola līmenis bija krities gan diabēta slimniekiem, gan veselajiem dalībniekiem, savukārt tiem, kas video neskatījās, tas palika nemainīgs.

Diabēta slimniekiem, kuri skatījās video, pēc video noskatīšanās tika uzrādīti gan vislielākie uzlabojumi atmiņas testā, gan arī vislielākais kortizola līmeņa kritums. Tātad smieklīgo "YouTube" video skatīšanās, ko tev sūta draugi un radi, var paveikt daudz laba tev un tavām smadzenēm.

Stress var kaitēt tavam ķermenim un tavām smadzenēm

Tavam ķermenim ir grūti izturēt pārāk lielu stresu, to zinām mēs visi. Bet jaunākie pētījumi ir atklājuši, ka stress var arī padarīt smadzenes uzņēmīgākas pret garīgām slimībām, un iepriekšējā izpēte ir parādījusi, ka stress paaugstina kortizola līmeni. Tas viss nozīmē, ka stress vecākiem cilvēkiem bojā atmiņu un mazina spēju mācīties.

Nesenais pētījums Kalifornijā parāda, ka cilvēka atmiņas darbībai būtu jāpalielinās, stresam samazinoties, tā "Medical News Today"apgalvo Dr. Lī Borks (Dr. Lee Bork). "Humors pazemina stresa hormona kortizola līmeni, kas samazina atmiņas hipokampālos neironus, pazemina asinsspiedienu, pastiprina asins plūsmu un uzlabo noskaņojumu," skaidro Borks.

Smiekli liek ķermenim ražot smadzenēs vairāk endorfīnu un dopamīnu, kas liek mums justies labi un uzlabo atmiņu, palielinot gamma frekvences viļņu daudzumu.

Pētījumu varētu izmantot, lai uzlabotu rehabilitācijas un labsajūtas programmas gados vecākiem cilvēkiem. Vecumam palielinoties, tādas kognitīvās spējas kā spēja mācīties un atsaukt atmiņas samazinās, bet tās ir svarīgas labsajūtai. Borks uzsver, ka "kaut gan senioriem ir ar vecumu saistīti atmiņas zudumi, šiem cilvēkiem ir jāievieš izklaidējošas un noderīgas humora terapijas."

"ABC News" nesen ziņoja, ka smiekliem piemīt arī spēja uzlabot imūno funkciju un mainīt smadzeņu viļņu aktivitāti uz gamma frekvenci, kas uzlabo atmiņu. Tomēr jāatzīmē, ka pētījumā iekļauto cilvēku skaits bija neliels, kas samazina ticamību tam, cik ļoti šie rezultāti atspoguļo populāciju kopumā.

Jebkurā gadījumā, pasmieties ir vienmēr laba doma, bet ziņa, ka tas var uzlabot atmiņu, padara šo domu vēl labāku!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form