Vispirms jāiemācās nesaspringt

Laimīgs cilvēks nevar būt sasprindzis. Cik enerģijas patērējam, lai atslābinātos?
Foto: Shutterstock

Tāpēc dari tikai to, kas tev sagādā patiesu prieku! Lai nebūtu jāmeklē, kā atslābināties, vispirms iemācies nesaspringt!

Paskaidrošu ar piemēru. Āfrikā pa savannu klaiņo lieli govju bari – vietējie tās gana un slauc. Izslaukumi no govs, salīdzinot ar Eiropu, ir niecīgi, bet govis nav stresā. Eiropā govis dzīvo labiekārtotās fermās, labi barotas, bet visu laiku piesietas. Pienu no tām iegūst nesalīdzināmi vairāk, bet, piedodiet, bulli savā mūžā viņas tā arī nav redzējušas. Atbilstoši stresa līmenis šādām govīm ir daudz augstāks.

Salīdzinām – ir jaunatīstības valstis, kurās nezina, kas ir sociālās garantijas, un "attīstītās" Vecās pasaules valstis ar ļoti augstām sociālajām garantijām. Kāpēc valstīs ar augstām sociālām garantijām pašnāvību skaits ir par 40% lielāks? Ja cilvēks dzīvo rutīnā, dara nemīlamu, kaut labi apmaksātu darbu, visa viņa nopelnītā lielā alga aiziet stresa noņemšanai: sākumā izklaidēm – naktsklubiem, bāriem, atrakcijām –, pēc tam – antidepresantiem un zālēm.

No antidepresantiem ir trīs ceļi – vai nu atmest tos un beidzot sākt dzīvot pašam savu dzīvi, vai palikt slimam, tā pieprasot no citiem iztrūkstošo uzmanību (būtībā – enerģiju), un trešā izeja – krist dziļā depresijā un izdarīt pašnāvību. Katrs izvēlas to, kas viņam tuvāks.

Interesanti, ka, pēc neoficiālās statistikas, tūlīt pēc nāvessodu atcelšanas pašnāvību skaits ievērojami pieauga – varbūt sagadīšanās, bet varbūt ir kāda neorganiska būtne, kas vienkārši pārtiek no enerģijas, kura atbrīvojas nāves procesā?

Tags

Cilvēks Stress
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form