Kopš seniem laikiem cilvēki zina par dabas skaņu dziedinošām īpašībām un izmanto tās savas pašsajūtas uzlabošanai: jūras viļņu ritmiskums nomierina, lietus lāses veicina aizmigšanu, savukārt putnu vīterošana ir viens no patīkamākajiem modinātājiem no rīta un vislabākā relaksācija vakara stundās. Dabas skaņu terapija īpaši vērtīga ir pilsētu iedzīvotājiem, kuri netiek pie dabas krūts tik bieži kā gribētos. Taču arī viņiem ir iespēja vitāli uzlādēties vai otrādi – atslābināties, klausoties autentiskus dabas skaņu ierakstus.

Vienu no jaunākiem, unikāliem skaņdarbiem, kas apvieno relaksējošas putnu skaņas ar mūsdienīgiem ritmiem, ir radījuši divi talantīgi pašmāju mākslinieki – mūzikas producents z:le (Kristaps Zīle) un skaņu režisors un mūziķis Matīss Krišjānis.

Sadarbībā ar tehnoloģiju uzņēmumu "Huawei" mūziķi izveidojuši piecu minūšu garu skaņdarbu, kas balstās uz Latvijas pļavu un mežu iemītnieku skaņām, vēju un mierīgām melodijām, ļaujot klausītājam atslēgties no ikdienas trokšņiem. Kā norāda paši mākslinieki, daudziem mūzika ir svarīga ikdienas sastāvdaļa, taču reti, kurš aizdomājas kādu efektu uz mums atstāj putnu dziesmas un citas dabas skaņas.

"Ja dabas veltes spēj ārstēt cilvēka ķermeni, tad mūzika palīdz nomierināt prātu. Dabā, atšķirībā no lielākās daļas vides, kurā dzīvojam, pārsvarā valda harmonija un cilvēki apzināti vai neapzināti tiecās pēc tās. Apvienojot mūzikas un dabas skaņu maģiju, mēs vēlējamies radīt tādu skaņdarbu, kas ikvienam ļautu iztēloties sevi Latvijas mierpilnā pļavā vai mežā, lai atjaunotu emocionālo līdzsvaru jebkurā laikā un vietā," ar savam domām dalās kompozīcijas līdzautors Matīss Krišjānis.

Mūziķis piebilst, ka dabas skaņas ir tās, kas mums instinktīvi asociējas ar mieru un harmoniju: "Putnu mierīgā čivināšana liecina, ka tie jūtas droši un dabā tas nozīmē, ka viss ir kārtībā, tāpēc arī mums zemapziņā šī informācija rada mieru, un visdrīzāk atgādina par kādu patīkamu brīdi. Tieši šīs patīkamās sajūtas radīšana bija mūsu skaņdarba mērķis. Turklāt putni ir vieni no asociatīvākajiem skaņas elementiem dabā, jo to daudzums un tālskanošās frekvences tūkstošiem gadu nepārtraukti ir radinājušas cilvēkus pie savas dziedāšanas, kas mūsu ausīm skan rotaļīgi, priecīgi, rosīgi vai pat motivējoši, tomēr reizē arī nomierinoši. Kopā ar citām dabas skaņām un instrumentāliem ritmiem, veidojas patiešām vienots skaņdarbs, kurā katra detaļa ir svarīga un neatdalāma."

Lai visas muzikālas nianses – putnu balss, vēja šalkoņa kokos, bišu saimes dūkoņa un citas dabas skaņas, varētu uztvert kristāldzidrā detalizācijā, svarīga ir nevainojama skaņas kvalitāte – kā skaņdarba ierakstīšanas, tā arī klausīšanas procesā. Tāpēc, ja laika trūkuma vai citu iemeslu dēļ, doties uz laukiem vai meža pastaigā nav iespējams, palīgā vienmēr nāks mūsdienu tehnoloģijas.

"Dabas skaņas viennozīmīgi ir vērts klausīties dzīvā izpildījumā, taču ir brīži, kad saspringts laika grafiks neatstāj citu iespēju, kā izmantot austiņas, lai izrautos no nemitīga pilsētas trokšņa un ikdienas pārdzīvojumiem. Ar jaunā skaņdarba ierakstīšanu mēs vēlējāmies nodrošināt šādu iespēju ikvienam klausītājam, jo dabas mūzika parasti nekad nav kaitinošas ausij un spēj ļoti efektīvi uzlabot pašsajūtu," uzsver Mikus Tillers, "Huawei" produktu apmācību vadītājs.

Vasara ir tas laiks, kad putnu dziesmas spēj izkonkurēt jebkuras citas iecienītās melodijas mūsu austiņās. Lūk, noklausies producenta z:les un skaņu režisora un mūziķa Matīsa Krišjāņa kopīgi veidoto skaņdarbu, kas sniegs spēcīgu miera enerģijas devu:

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!