Pirtsslotu ceļvedis: ko un kad lasīt? Cik garu un kuplu? Kā sagatavot?
Foto: Shutterstock

Latviskā pirts nav iedomājama bez slotiņām. Vasarā svaigas, nule kā plūktas, citos gadalaikos izžāvētas, bet atveldzētas mitrumā. Kā tās pareizi sagatavot, lai peroties gūtu veselību un izbaudītu pirts gariņa labvēlību? Kad slotiņas siet, kā uzglabāt un kā labāk pērties? Stāsta pirtnieks pirts meistars un Pirts skolas īpašnieks Nauris Zutis.

Mēs, latvieši, esam vieni no retajiem, kas pirtī ienes visu augu un koku valstību. Mūsu tautas dzīves ritms jau izsenis bijis cieši saistīts ar norisēm dabā. Pašlaik pirtsmīļi arvien vairāk pievēršas senču dzīvesziņai.

Ja peras pats, visbiežāk iztiek ar divām vai vienu pirtsslotu. Pirtnieks strādā ar plaša spektra klāstu, ņem palīgos vismaz deviņas slotiņas.

Parasti rituāla iesākumā izmanto attīrošās slotas, piemēram, apses, vībotnes vai kāda cita rūgta lakstauga. Starp citu, izžāvēta vībotne labi der telpas enerģētiskai attīrīšanai, lāviņas mazgāšanai.

Pēc tam ar citām slotām peramo izkarsē. Tad sākas lielais jeb enerģētiskais pēriens. Nobeigumā daudzi pirtnieki mēdz izmantot aizsardzībai domātās slotiņas.

Pirtsslotas jēga ir gan ķermeniska labuma un enerģijas gūšanai, gan dvēseles dziedināšanai.

Ir arī īpašais pēriens, kad liek lietā 20 un vairāk pirtsslotu, ar tām noklāj visu ķermeni kā ar segu.

Katram pirtniekam ir savs piegājiens slotu izvēlē un lietošanā. Jo dažādākas slotas, jo labāk – daudzveidīgāka iedarbība uz organismu. Tomēr visbiežāk izmanto bērza, ozola, liepas vai apses lapotos zariņus. Vēl noder kļava, lazda, vītols, ābele, ķirsis un citi koki.

Kādreiz uzskatīja, ka liepas slota der vien sievietei, jo pakuplina sievišķību, bet ozola – tikai vīrietim. Pirtnieks vaicā retoriski: vai tad sievietei nevajag spēku un enerģiju, bet vīrietim – nedaudz sievišķā?!

Pavasarī īpašu pērienu sniedz pūpolu pūkainums, ievas maigo lapiņu vai ziedu slotiņas – tas ir piedošanas pēriens attiecību sakārtošanai. Līdzīgi izmanto ziedošu jasmīnu un ceriņziedu ķekarus – tas tiek dēvēts par mīlestības pērienu.

Tiek liktas lietā arī dažādas vasaras augu vai ziedu slotiņas, kas iedarbojas dziednieciski. Īpaša ir slotiņa, kas saulgriežu laikā sieta no trejdeviņām zālītēm, tai piemīt maģisks spēks. Lieliski derēs arī biškrēsliņa, aromātiskās raudenes, piparmētras un pelašķa slotiņa.

Kārklveidīgie augi un vītols labi der pret galvassāpēm.

Pīlādzis atvaira ļauno, negatīvo, darbojas kā enerģētiska aizsardzība. Pirtnieks Nauris pīlādža zarus nesien atsevišķā slotā, bet divus vai trīs zariņus pieliek klāt jebkurai citai slotai – tā tiek pastiprināta pamatslotas iedarbība.

Svarīgi! Pirtsslotas jēga ir gan ķermeniska labuma un enerģijas gūšanai, gan dvēseles dziedināšanai.

Pat asais kadiķis

Izvēloties konkrēto slotu, pirtnieks to ņem ar domu, kas peramajam no šīs slotas vajadzīgs. Zaru slotas iedarbību var pastiprināt dažādi citi augi, vien labi jāpārzina katra auga nozīme. Jauktās pirtsslotas labāk der likšanai zem un virs galvas – tā peramais ieelpo un uzņem dažādus aromātus.

Ziemā pirtī noder priedes, egles vai kadiķa zari. Skujeņiem piemīt divas dabas: vasarā tie paņem enerģiju, bet ziemā dod klāt.

Kadiķa slota sniedz aizsardzību, atbrīvo no nelāgā, tumšā. Pirms lietošanas to patur verdošā ūdenī un tad kārtīgi izsit pret lāvu.

Ja no kadiķu pēriena bail, var ņemt svaigus sīkzariņus, sasmalcināt un sajaukt ar medu – šādu masu uzziež ķermenim pēc izsildīšanās. Pēc tam šo maisījumu ieper ādā un ar ūdeni aizskalo prom.

Svarīgi! Ja izmanto kādu no skujeņiem, pēc tam noteikti jānoperas ar lapu slotu, it kā aizperot ciet sadurstīto miesu.

Source

36,6 °C
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form