Laiki un rituāli labai ražai no senču zināšanu pūra
Foto: Siebe / cc

Lai Zemesmātei izlūgtos labu ražu, mūsu senči pielika ne mazumu pūļu ne tikai sējas un stādīšanas, bet arī visā gada garumā. Daži no rituāliem un vārdojumiem, skatoties šodienas acīm, šķiet dīvaini, bet daļa ir visnotaļ lietā liekami!

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pirms dārza un lauku darbu sākšanās vēlams attīrīt zemes enerģētiku no negatīvā, kas tajā uzkrājies ziemas laikā. Tam nepieciešama tīra trīslitru burka, ko izslauka ar svētītā ūdenī mērcētu lupatiņu. 12 albuma lapās katrā ieraksta šādu vārdojumu: "Ar gaišu vārdu, gaišu vārdojumu, pieburu Mātei Zemei labu ražu, bagātus augļus. Lai viss ļaunais iznīkst, tālumā aiziet. Lai notiek tā!" Tad lapas aizdedzina un ieliek burkā. Kad tās pārvērtušās pelnos, izkaisi tos ap savu zemes gabalu, skaitot šādus vārdus: "Loku apeju, labo piesaucu, loku noslēdzu – ļauno aizdzinu. Lai notiek tā!"

Lai pavasara sējumu nebojātu salnas, vilnas dūrainī ieliek sīpolu, pakar to koka zarā un noskaita šādu vārdojumu: "Karaliene sīpoliene sēž cimdiņā. Ne tā dreb, ne salst un brāļiem, māsām arī nenovēl. Amen!"

Lai pasargātu mājas, dārzus un laukus no putniem, Jurģu rītā ar gaļas iesmu trīsreiz jāapiet ap visām ēkām un jāizčakarē paspārnes, iesms jāaiznes pār robežu uz svešu zemi.

Annas dienā nabagiem jādod kāpostu lapas un citi dārza augļi, lai tie labi padodas.

No "Dzīvesziņas gadagrāmatas 2017".

Tags

Tradīcijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form