Fabrika aiz skatuves priekškara. DELFI uzsāk Dailes teātra simtgades projektu
Ceturtdien, 19. novembrī, savu simtgadi svin Dailes teātris. Valstī noteikto ierobežojumu dēļ secen iet lielas svinības klātienē un skatītāju aplausi plānotajās pirmizrādēs, bet svētkus neviens nav atcēlis un realizētas vairākas citas nozīmīgas aktivitātes. Viena no tām – sadarbībā ar Latvijā vadošo mediju DELFI tapis multimediāls vizuālās stāstniecības projekts "Dailes teātris 100".
Projekta sešos posmos skatītājiem būs iespēja ielūkoties teātra aizkulisēs un gūt ieskatu sarežģītajā, laika un resursu ietilpīgajā izrādes tapšanas procesā. Soli pa solim izsekosim, kā ideja pārvēršas skatītājam redzamā un līdzizdzīvojamā formā, kā darbojas teātra mehānisms un kas ir tie cilvēki, kuri palīdz tapt teātra maģijai.
"Teātra skatītājam vienmēr ir interesējis, kāds ir teātra radīšanas process no iekšienes. Redzot un izprotot to skatītājam, iespējams, būs vēl interesantāk skatīties pašu izrādi. Teātra process nav tikai tas, kas notiek pirms pirmizrādes. Tas ir viss, kas notiek arī pēc tās, tas ir kritiķu darbs, tas ir izrādes nobriešanas process. Zināmas izmaiņas notiek pat pēc pirmizrādes, kad izrāde ir satikusies ar skatītāju – šīs satikšanās rezultātā. To zināt ir ne tikai interesanti, bet arī vērtīgi, lai laba teātra piedzīvojums būtu vēl pilnīgāks. Dailes teātra simtgades mēnesī vēlamies atklāt teātra neredzamo daļu. Tā kā teātra jubilejas mēnesī mums ir liegts uzņemt skatītājus klātienē, esam gandarīti, ka sadarbībā ar Latvijā vadošo mediju DELFI un Latvijas simtgades biroju ir tapis teātra procesa atklāsmes projekts "Dailes teātris 100", ar kura palīdzību varēsim skatītāju vest virtuālā ceļojumā, atklājot kaut daļu no procesiem gan repertuārā bijušām un esošām izrādēm, gan tām, kurām pirmizrādes vēl priekšā."

Juris Žagars
Dailes teātra direktors

Dailes teātra 100. jubilejas dienā projekts startē ar laika līniju, kas uzskatāmi parāda nozīmīgākos punktus Dailes teātra vēsturē, un divām pirmajām sērijām – stāstu par Dailes teātra ēku un ieskatu tajā, kā, sadarbojoties režisoram un scenogrāfam, dzimst izrāde un kā maketu darbnīcā no idejas veidojas jau taustāma izrādes forma.
"Teātrim ir daudz seju. Viena seja ir skatuve, kuru mēs – tumsā sēdošie skatītāji – apbrīnojam, līdzpārdzīvojam, atceramies. Cita seja ir darba vieta, kurā aktieris ir ienācis, audzis, nobriedis, izdzīvojis savas lielās lomas un tapis skatītāju atzinības iepriecināts. Vēl cita – skatītājam vienmēr apslēpta, nezināma – seja ir visa tā milzīgā mašinērija, kas dzīvo un strādā no izrādes uz izrādi, lai iemiesotu scenogrāfa, režisora, gaismu mākslinieka, komponista ieceres. Lūk, tieši šo seju mēs, godinot Dailes teātra simtgadi, gribam izgaismot. Kas tur ir, – aiz, zem, virs skatuves? Kā viņi to dabū gatavu? Kāds ir ceļš no idejas līdz dekorācijai un kā tas iespējams, ka viss šis daudzbalsīgais skatuves strādnieku, aktieru, grimētāju, mākslinieku, amatnieku, režisoru un citu teātrinieku koris spēj nodziedāt izrādi vienā balsī, vienā elpā?" projekta "Dailes teātris 100" priekškaru nedaudz paver tā autors Osvalds Zebris.
Turpmākajos projekta posmos lasītājs varēs ielūkoties Dailes teātra darbnīcās un rekvizītu noliktavā, iepazīties ar cilvēkiem, kuri stāv aiz starmešu gaismām, uzzināt, kā top skatuves tērpi, kas notiek aizkulisēs mirkli pirms skatuves priekškara atvēršanās un daudz citu lietu, bez kurām teātra maģija nevarētu notikt.

"Atklāt visu izrādes radīšanas procesu ir neiespējami – katrs no posmiem būtu pelnījis savu atsevišķu apjomīgu projektu vai pat grāmatu, – bet sadarbība ar Dailes teātri un Latvijas simtgades biroju mums kopā ar lasītājiem ļaus tuvāk izzināt un izprast to milzu darbu, kas notiek pirms skatuves priekškara atvēršanās. Strādājot pie šī projekta, arī mūsu komandu netieši vadīja Eduarda Smiļģa formulētais Dailes teātra moto "Skaidrība. Vienkāršība. Kaislība". Šos pamatprincipus esam centušies ietvert projekta saturā, dizainā un lasītājam interesantu formu meklējumos, un ceram, ka "Dailes teātris 100" ļaus ikvienam sajust to skaisto, bet gaistošo teātra mākslu, ko diemžēl šobrīd mēs klātienē nevaram baudīt," atzīst "DELFI Brand Studio" galvenā redaktore Kristīne Melne.
DELFI sveic Dailes teātri, tā komandu un skatītājus 100. jubilejā. Uz tikšanos teātrī, cerams, jau pavisam drīz!
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.