Minimālie ienākumi 109 eiro – tas ir Latvijas Satversmes pārkāpums!
Foto: no „Saskaņas” arhīva: Andrejs Klementjevs, Saeimas frakcijas "Saskaņa" deputāts

Latvijā garantētais minimālais ienākuma slieksnis ir 109 eiro. Tas ir pazemojoši mazs skaitlis, it īpaši pašreizējā situācijā, kad gada inflācija jau sasniegusi 19,3%. Bet minimālā ienākuma noteikšana 109 eiro apmērā ir arī likumdošanas pārkāpums, turklāt šo pārkāpumu pirms diviem gadiem pieļāva tieši Saeima. Un taisni uz šo likumdošanas pārkāpumu savā pieteikumā Satversmes tiesai norāda frakcijas "Saskaņa" deputāti, kā arī deputātes Ļubova Švecova un Karina Sprūde.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Sociālā situācija Latvijā ar katru dienu pasliktinās. Pēc ekspertu domām, nabadzības riskam ir pakļauti 22% valsts iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka piektā daļa Latvijas iedzīvotāju balansē uz trauslas līnijas, un ir vajadzīgs tikai neliels grūdiens, kārtējais, pat nebūtisks situācijas pasliktinājums, lai simtiem tūkstošu cilvēku viņu finansiālās problēmās kļūtu nepārvaramas... Ar visām no tām izrietošām sociālajām un ekonomiskajām problēmām.

Izprotot situācijas sarežģītību Latvijā, Eiropas Komisija un citas Eiropas institūcijas stingri rekomendē enerģiskāk risināt nabadzības problēmu, veidot pēc iespējas plašāku vidusslāni un mazināt plaisu starp bagātajiem un nabadzīgajiem.

2020. gada jūnijā Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona pieteikuma atzina tobrīd noteikto garantēto minimālo ienākuma slieksni par neatbilstošu Latvijas Satversmei. Satversmes tiesa sociālās palīdzības sistēmas jautājumu izskatīja kompleksi, uzsverot, ka pabalstu mūsu valstī ir daudz, taču tie nav balstīti uz pamatotiem aprēķiniem un neatbilst reālajai situācijai.

Satversmes tiesas lēmums uzlika Saeimai par pienākumu izstrādāt pamatotu, reālajai situācijai atbilstošu garantētā minimālā ienākuma aprēķināšanas metodoloģiju. Un Saeima sāka veidot šo jauno metodoloģiju – pie darba ķērās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Bet jaunā formula diemžēl izrādījās klajš brāķis. Tās autori pieļāvuši rupju kļūdu: 2020. gada garantētā minimālā ienākuma aprēķināšanai viņi izmantojuši 2018. gada datus. Tieši uz šo datu pamata tika noteikts minimālā ienākuma apmērs 109 eiro mēnesī, kas jau tā pieņemšanas brīdī vairs neatbilda reālajai situācijai.

Likums arī paredz, ka minimālais ienākuma slieksnis tiks pārskatīts reizi trijos gados. Lai gan visas starptautiskās institūcijas, ar kurām mēs konsultējāmies, tostarp Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), uzstāj, ka minimālais ienākuma slieksnis ir jāpārskata katru gadu.

Šo Saeimas lēmumu sekas ir tādas, ka arī šobrīd garantētais minimālais ienākuma slieksnis joprojām ir 109 eiro. Bet tieši garantētais minimālais ienākums ir visu pārējo pabalstu un pensiju aprēķināšanas pamatā. Turklāt kritēriji, pēc kuriem tiek aprēķināts šis minimālais ienākums, jau ir novecojuši par veseliem pieciem gadiem!

Pa šo laiku ekonomiskā un sociālā situācija ir kardināli mainījusies. Straujš cenu lēciens, kas joprojām turpinās, skāra gandrīz visus produktus, preces un komunālo pakalpojumu tarifus. Turklāt inflācija īpaši strauji tukšo kabatas cilvēkiem ar zemiem ienākumiem, jo ​​šie cilvēki lielāko daļu naudas tērē pārtikas iegādei un komunālajiem maksājumiem un tieši šajās jomās dārdzība pieaug mežonīgā ātrumā. Tādējādi jau tā iespaidīgais trūcīgo skaits Latvijā ar katru mēnesi palielinās. Bet ziema ar dramatisko apkures cenu lēcienu vēl nav pienākusi.

Mēs, frakcijas "Saskaņa" deputāti, uzskatām, ka šāda situācija ir absolūti nepieņemama – Saeima nepildīja Satversmes tiesas lēmumu un neizstrādāja garantētā minimālā ienākuma aprēķināšanas metodoloģiju, kas balstās uz pamatotiem datiem un reālo situāciju. Un tas nozīmē, ka, ņemot vērā ekonomiskās situācijas sarežģītību, nabadzības risks Latvijā nevis samazinās, bet gan palielinās.

Mēs lūdzam Satversmes tiesu izskatīt Saeimas pieņemtos likumus pēc Satversmes tiesas lēmuma pasludināšanas 2020. gada jūnijā un izanalizēt, kā šie likumi atbilst tiesas spriedumam.

Mūsuprāt, Satversmes tiesas lēmuma nepildīšana ir klajš Latvijas Satversmes 109. panta pārkāpums, kas nosaka: "Ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos." Satversme ir jārespektē! Un šeit nav pieļaujami nekādi kompromisi!

Latvijai kā sociāli atbildīgai valstij ir pienākums nodrošināt saviem iedzīvotājiem pienācīgu dzīves līmeni, kas paredz arī sociālās palīdzības sniegšanu trūcīgajiem. Tas, ka garantētais minimālais ienākuma slieksnis ir noteikts 109 eiro un minimālais ienākums (sociālās palīdzības aprēķina bāzes pamats!) tiek pārskatīts tikai reizi trijos gados, ir ne tikai nehumāns, bet arī antikonstitucionāls lēmums. Un mēs, "Saskaņas" deputāti, cīnīsimies par šī lēmuma atcelšanu Satversmes tiesā.

Politisko reklāmu apmaksā "Saskaņa" Sociāldemokrātiskā partija

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form