Pašvaldību vēlēšanās Ādažos un Jēkabpilī būs iespējams balsot no automašīnas
Foto: DELFI

Gatavojoties 5. jūnija pašvaldību vēlēšanām, Centrālā vēlēšanu komisija apstiprinājusi kārtību balsošanai ārtelpās, kas dod iespēju pašvaldības vēlēšanu komisijām pie vēlēšanu iecirkņa izveidot speciālu vietu balsošanai automašīnās. Šādu iespēju 5. jūnija vēlēšanās plānots izmēģināt Ādažu un Jēkabpils novados, portālu "Delfi" informēja CVK.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ņemot vērā vairāku pašvaldību interesi un ārvalstu pieredzi, Centrālā vēlēšanu komisija ir noteikusi kārtību, kā būtu organizējama šāda balsošana papildu ārtelpā, kurā vēlētājs var iebraukt ar transportlīdzekli.

Ja pašvaldības vēlēšanu komisija vēlas šādu papildu iespēju nodrošināt, tai ne vēlāk kā desmit dienas pirms vēlēšanām ir jānosaka šādas balsošanas iespējas norises laiks.

Ārtelpu balsošanai jauni vēlēšanu iecirkņi veidoti netiks, un tā būs kā papildu telpa, kurā esošā vēlēšanu iecirkņa komisija organizēs balsošanu vēlētājiem, kuri vēlēsies balsot automašīnā. Tādējādi vēlētājiem tiks piedāvātas plašākas balsošanas iespējas gadījumā, ja vēlētājs Covid-19 dēļ nevēlas balsot iecirkņa telpās un būt saskarsmē ar citiem iecirkņa apmeklētājiem.

Vienlaikus CVK norāda, ka Latvijā šī iespēja neattieksies uz vēlētājiem, kuri ir pašizolācijā vai mājas karantīnā saistībā ar Covid-19. Šiem vēlētājiem jāturpina ievērot epidemioloģiskie drošības pasākumi un jāpiesaka balsošana savā atrašanās vietā.

Transportlīdzeklī balsošanas laikā drīkstēs atrasties tikai viena persona. Ja automašīnā atradīsies vairāki pasažieri, viņiem balsošanas laikā no automašīnas būs jāizkāpj, lai ievērotu aizklātas balsošanas principu. Ja automašīnā esošie citi pasažieri būs vēlētāji, viņiem būs iespēja nobalsot iecirkņa telpās ierastā veidā.

Savukārt, ja balsot vēlas pasažieris, transportlīdzekli līdz balsošanas vietai turpina vadīt tā vadītājs. Vadītājs neiesaistās balsošanā un balsošanas stāvvietā izkāpj no transportlīdzekļa, līdz brīdim, kad vēlētājs aizlīmējis vēlēšanu aploksni. Ja arī vadītājs vēlas balsot, balsošanas stāvvietā jāizkāpj no transportlīdzekļa un jādodas balsot uz vēlēšanu iecirkni vai uz turpat ierīkotu gājēju balsošanas vietu, ja tāda izveidota. Līdz ar vēlētāju, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nevar izdarīt atzīmes vēlēšanu zīmē vai parakstīties balsotāju sarakstā, balsošanas vietā tiek ielaista viņa uzticības persona.

Balsošana automašīnā notiks pēc noteiktas shēmas apļveida kustībā ar vairākām pieturām. Sākumā notiks dokumentu pārbaude, nākamajā pieturā cits vēlēšanu komisijas darbinieks ar viedierīci noskenēs vēlētāja pases vai personas apliecības svītrkodu vai QR kodu, un pārliecināsies, ka vēlētājs ir iekļauts attiecīgās pašvaldības vēlētāju sarakstā un vēlētāju reģistrā jau nav atzīmes par viņa piedalīšanos vēlēšanās.

Sistēmā balsotājs tiks atzīmēts elektroniskajā vēlētāju sarakstā, savukārt iecirkņa komisijas darbinieks ziņas par vēlētāju ierakstīs papīra balsotāju sarakstā, kur vēlētājam būs jāparakstās par vēlēšanu aploksnes un vēlēšanu zīmju saņemšanu.

Tālāk balsotājam būs jābrauc uz balsošanas vietu, kur jāizdara izvēle un vēlēšanu zīmi jāieliek aploksnē, kura jāaizlīmē. Pēc tam ar auto jābrauc uz izeju, pirms kuras ir pēdējā pietura, kurā vēlēšanu kastē jāiemet savs balsojums.

Organizējot balsošanu automašīnā, pašvaldības vēlēšanu komisijai jānodrošina, lai tiek ievērota drošība un sabiedriskā kārtība, lai neradītu apdraudējumu cilvēku dzīvībai un veselībai, kā arī jānodrošina vēlēšanu materiālu droša uzglabāšana un pietiekams darbinieku skaits, lai sekmīgi īstenotu balsošanas procesu.

Jau vēstīts, ka šogad vēlēšanas notiks 5. jūnijā visās Latvijas pašvaldībās, izņemot Rīgu, kur ārkārtas vēlēšanas notika pērn.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Pašvaldību vēlēšanas 2021 Centrālā vēlēšanu komisija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form