Uzsāk septiņus administratīvā pārkāpuma procesus par pašvaldību resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā
Foto: Shutterstock

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) priekšvēlēšanu aģitācijas periodā saņēmis vairāk nekā 100 signālus par iespējamu pašvaldību resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, un pēc to pārbaudes iestāde uzsākusi septiņus administratīvā pārkāpuma procesus, portālu "Delfi" informēja KNAB.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vienlaikus KNAB brīdina, ka par administratīvo resursu izmantošanu var tikt uzskatīti arī gadījumi, kad pašvaldību domju attālināto sēžu videokonferenču fonos izmantoti konkrētu partiju nosaukumi un simbolika.

Lai gan šobrīd spēkā esošie normatīvie akti, kas attiecas uz attālināto darbu, neparedz skaidru formulējumu videokonferenču fonu izmantošanai, Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma izpratnē konkrēta politiskā spēka nosaukuma vai simbolikas izmantošana pašvaldību domju attālināto sēžu videokonferencēs var tikt uzskatīta par administratīvo resursu izmantošanu.

KNAB ieskatā, pozitīvi vērtējama vairāku pašvaldību iniciatīva izstrādāt un ieviest prasību iekšējās darba kārtības noteikumos, kas nosaka sēžu dalībniekiem izmantot noteiktu fonu, piemēram, ar novada pašvaldības zīmolu.

KNAB norāda, ka valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī to kapitālsabiedrībām, rīkojot sēdes videokonferenču formātā un īstenojot citu saziņu, jānošķir pašvaldības vadītāju, pašvaldības vadošo darbinieku, deputātu un citu amatpersonu aktivitātes no šo pašu personu kā deputātu kandidātu vai politisko partiju pārstāvju aktivitātēm.

Turklāt, nodrošinot sabiedrības informēšanas funkciju, nav pieļaujama politiskās partijas reklamēšana, izmantojot administratīvos resursus, piemēram, pašvaldības finanšu līdzekļus vai tehnisko aprīkojumu.

Par šī aizlieguma neievērošanu piemērojama administratīvā atbildība, kura paredz brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz pat 700 eiro.

Vienlaikus KNAB atgādina, ka arī priekšvēlēšanu aģitācijas materiālu izvietošana un izplatīšana pašvaldību telpās ir aizliegta, un šādas darbības var tikt uzskatītas par administratīvo resursu izmantošanu.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods Latvijā sākās 6. februārī un ilgs līdz vēlēšanu dienai – 5. jūnijam.

KNAB aicina iedzīvotājus šajā periodā būs vērīgiem un ziņot par gadījumiem, kad tiek pamanītas pazīmes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas mērķiem. Ziņot var vairākos veidos, t.sk. bezmaksas mobilajā lietotnē "Ziņo KNAB", pa KNAB uzticības tālruni 80002070 vai rakstiski uz e-pasta adresi knab@knab.gov.lv.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Pašvaldību vēlēšanas 2021 KNAB Korupcija Priekšvēlēšanu aģitācija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form