Foto: Red Bull Content Pool

Aizvadītajā nedēļas nogalē pasaules rallija čempionāta (WRC) posmā Polijā "Orlen Rally Poland" Latvijas autosportisti Mārtiņš Sesks un Renārs Francis ar "M-Sport" komandas sagatavoto "Ford Puma Rally1" automašīnu bez hibrīda piedziņas izcili debitēja pasaules rallija elites braucēju sacensībā, izcīnot piekto vietu. Latvieša sniegumu augstu novērtēja arī komandu vadītāji, atzīstot, ka kaut ko tādu no viņa negaidīja.

Sesks un Francis kļuva par pirmo rallija ekipāžu Latvijas autosporta vēsturē, kas startējuši WRC sacensībās ar "Rally1" automašīnu rūpnīcas komandas sastāvā. Sesks kļuva par pirmo pilotu, kurš saņēmis "WRC Promoter GMBH" un "M-Sport Ford" atbalstu līdzdalībai jauno talantu programmā, kas veicina pāreju no "Rally 2" uz "Rally 1" jeb augstāko līmeni WRC Latvijas rallija pilots Mārtiņš Sesks ar stūrmani Renāru Franci Polijā demonstrēja aizrautīgu sniegumu un visas četras sacensību dienas sagādāja daudz patīkamu mirkļu kā komandai, tā līdzjutējiem. WRC tiešraides komentētāji Sesku uzteica par aizrautību un neviltotām emocijām, īpaši pēc sacensību otrā ātrumposma, kurā liepājniekiem izdevās izcīnīt otro vietu. Šī ātrumposma finiša intervija jau kļuvusi par interneta sensāciju un raksturos Seska patiesās emocijas visu viņa karjeru.

Sportisti sacensības sāka uz augstas nots, izcīnot otro vietu piektdienas ievadā. Pēc pirmajiem četriem posmiem Sesks / Francis tikai par 7,4 sekundēm atpalika no norvēģu braucēja Andreasa Mikelsena ("Hyndai i20 N Rally1 Hybrid") un, izmantojot izdevīgu starta pozīciju cīņā ar sacensību līderiem, piektdienu noslēdza kopvērtējuma piektajā vietā. Sestdien, par spīti atliktiem un atceltiem ātrumposmiem, sportisti spēja saglabāt fokusu un noturēt piekto kopvērtējuma pozīciju. Trešās sacensību dienas izskaņā latviešiem izdevās 0.1, sekundi aiz sevis noturēt WRC sezonas līderi Tjerī Nevilu ("Hyndai i20 N Rally1 Hybrid"), liedzot viņam cerētos divus punktus.

Seska/Franča sniegums sirsnīgi tika uzņemts ne tikai "M-Sport Ford", bet arī "Toyota" nometnē. Un tam bija labs iemesls. "Toyota" komandas vadītājs Jari-Mati Latvala ne tikai personiski, bet arī vairākiem medijiem uzteica Seska sniegumu.

"Mēs jutām līdzi Seskam un svinējām. Tie bija divi svarīgi punkti mums. Iepriekš domāju, ka bez hibrīda starpība būs lielāka," norādīja Latvala.

Ar vēsu galvu un nosvērtu attieksmi Sesks/Francis svētdien veica četrus ātrumposmus un finišēja piektie, uzrādot konkurētspējīgu sniegumu un nopelnot deviņus punktus. Noturēties priekšā Nevila ekipāžai Seskam neizdevās, taču, kā atzina pilots, tas arī nebija viņu uzdevums, jo galvenais debijas sacensībās bija gūt iespējami daudz pieredzes pirms starta ar hibrīdpiedziņas "Rally1" tehniku pirmajā pašmāju WRC posmā "Tet Rally Latvia".

"Negaidīju, ka būsim piektie. Šķiet to negaidīja neviens. Bet es izbaudīju katru sekundi un aktīvo mācīšanos. Šī bija patiesi neatkārtojama nedēļas nogale. Katra pirmā reize jau ir īpaša un par šo iespēju esmu no sirds pateicīgs "M-Sport Ford", "WRC Promoter GMBH", "Tet Rally Latvia" un mūsu atbalstītājiem," sacīja Mārtiņš Sesks.

"M-Sport Ford" komandas vadītājs Ričards Mileners Seska debiju nodēvēja par vienu no spēcīgākajām nesenā "Rally1" vēsturē.

"Mani sajūsmināja Mārtiņa cīņa ar tāda kaluma pilotiem kā Tjerī Nevilu, tas bija iespaidīgi, ņemot vērā, ka viņam pirms sacensībām bija tikai viena treniņu diena jaunajā automašīnā. Viņš, protams, ir iepazinis šejienes ceļus un izaudzis uz līdzīga ceļa seguma, taču parādīt šādu sniegumu, saglabājot mieru un profesionalitāti, ir apbrīnojami. Esmu drošs, ka Polijas posmā Mārtiņš iemantoja daudz jaunu fanu, taču mums visiem jāsaprot, ka nedrīkstam uz viņa pleciem uzkraut pārāk lielas gaidas. WRC ir grūta disciplīna, to atkārtot nav viegli. Taču šis rezultāts nešaubīgi ir izcils sasniegums, kuru pilnā mērā varam svinēt vēl pāris nedēļas līdz "Tet Rally Latvia"," uzsvēra Mileners. No 5. līdz 7.jūlijam liepājnieki startēs ceturtajā ERC posmā "Rally Estonia", bet 14. jūnijā aizvadīs treniņbraucienus ar hibrīpiedziņas "Rally1" automašīnu, lai 18. līdz 21.jūlijā mērotos spēkiem ar pasaules elites rallija braucējiem "Tet Rally Latvia".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!