Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Cilvēks, kura darbs ir skatīties hokeju

Pēteri Gromu pasaules hokeja čempionāta laikā līdzjutēji nemanīs. Tomēr Latvijas hokeja izlases video trenera klātbūtne, kaut vai attāla, labi jūtama ar rācijām aprīkotajiem treneriem un spēles pārtraukumos viņa sagatavoto materiālu vērojošajiem hokejistiem. Kā nosmej pats treneris, viņa darbs ir skatīties hokeju.

Groms ar šo arodu sāka nodarboties pirms 11 gadiem hokeja klubā Rīgas “Dinamo”. Savukārt viņa pirmais čempionāts izlases štābā norisinājās 2015. gadā.

“Sāku Prāgā pie [trenera Aleksandra] Beļavska. Dažos čempionātos sēžu hallē augšā tā, lai varu redzēt spēli, citos čempionātos tik tālu jāskrien līdz savai vietai, ka sēžu treneru istabiņā. Prāgā bija septiņas sekundes līdz B grupai. Toreiz sēdēju treneru istabiņā. Starp halles un video skaņu ir sekunžu nobīde. Vienkārši aizvēru ausis un... Klusums. Tad jau vairs nebija jēgas neko atzīmēt,” uztraukuma pilno brīdi, kurā Francijas izlases uzbrucējs spēles izskaņā izslidoja vienatnē pret vārtsargu Edgaru Masaļski un varēja “izlidināt” Latviju no elites divīzijas, atceras treneris.

Viņa acis redzējušas vairāk hokeja, nekā lielākais sporta veida cienītājs var pat iztēloties. Groms klātienē vēro un analizē visas Latvijas izlases spēles, kā arī apstrādā nākamo pretinieku videoierakstus, lai no tiem varētu mācīties valstsvienības hokejisti.

“Aiziet! Tūlīt viņš metīs iekšā. Redz, mēs atzīmējam iemetienu. Pat ja video stāvēs tā vidū, piespiežu podziņu – un atlec atpakaļ uz to pašu iemetienu,” katra spēles notikuma pieejamību savā datorprogrammā skaidro izlases pārstāvis, kam tā vērošana pielīdzināma diktātam.

Treneris spēles laikā veic aptuveni 400 šādu atzīmju, lai pēcāk būtu atrodama katra iespējamā nianse, kas varētu būt nepieciešama izlases hokejistiem. Tas attiecas gan uz šķietami īsajām – 15 minūšu – galvenā trenera Boba Hārtlija vadītajām sapulcēm, gan pašiem spēlētājiem, kuri var vērsties pie video trenera, lai lūgtu katra sava izgājiena ierakstu.

Lai gan tiekamies aprīļa beigās, Groms jau laikus sagatavojies pirmajam izlases pretiniekam – Austrijas valstsvienībai. Šādos gadījumos darbojas patīkami vecmodīga koleģialitāte, kas ļauj uzrunāt austriešu pārbaudes spēļu pretinieci Vāciju un nodrošināt Latvijas izlasi ar nepieciešamo materiālu.

“Laukumā varbūt esam pretinieki, bet ārpus laukuma tas ir darbs. Nezvanīšu austrietim, lai prasītu viņa komandas spēles ierakstu. Tā ir normāla prakse piezvanīt otrai komandai, jo viņiem, visticamāk, arī kaut ko vajadzēs. Tādā veidā arī paziņu loks izveidojas. Čempionātā parasti cenšos satikt citu komandu video trenerus un pierakstīt telefona numurus. Mēs ar vāciešiem ļoti daudz esam spēlējuši, gan olimpiskajā atlases ciklā, gan pasaules čempionātos. To cilvēku jau pazīstu, un nav problēmu piezvanīt. Viņu interesē Lielbritānijas izlase, tāpēc es viņam aizsūtīju “Dinamo” spēli ar Lielbritāniju,” darba aizkulises skaidro Groms.

Latvijas valstsvienībai pasaules čempionāts hokejā sāksies sestdien, 11. maijā, pulksten 17.15, kad Latvija Bratislavā tiksies ar Austrijas izlasi. Izlases līdz 21. maijam izspēlēs septiņas grupu turnīra spēles, lai cīnītos par vietu labāko astotniekā un turpinātu čempionātu tā ceturtdaļfinālā.

Projekta ''Kā top Latvijas hokeja izlase?'' veidotāji: saturs – Reinis Lācis, Jānis Bendziks un Oskars Morozovs, foto – Mārtiņš Purviņš, video – Miks Siliņš un Patriks Pauls Briķis, dizains – Martina Sergejeva, izstrāde – Artis Dzundza, projekta vadītājas – Žanete Zīlīte, Kristiāna Tabunova, Kristīne Melne.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.