Latvijas sieviešu basketbola izlase 2017.gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijas turnīrā izbraukumā trešdien Ķēdaiņos ar rezultātu 87:81 (17:14, 18:29, 23:16, 29:22) uzveica Lietuvas valstsvienību, kas pēc šīs neveiksmes zaudēja izredzes iekļūt finālturnīrā.

Pēc izcīnītās uzvaras Latvijas izlase krietni palielināja izredzes kvalificēties Eiropas čempionāta finālturnīram, savukārt Lietuvas valstsvienība tajā nespēlēs pirmo reizi kopš 2003.gada.

Latvijas izlases sastāvā Anete Jēkabsone-Žogota guva 21 punktu, izcīnīja astoņas atlēkušās bumbas un izdarīja sešas rezultatīvas piespēles, 21 punktu guva arī Anete Šteinberga, bet Gunta Baško-Melnbārde sameta 13 punktus, savāca septiņas bumbas pie groziem un atdeva piecas rezultatīvas piespēles.

Lietuvas valstsvienības rindās Gintare Petronīte guva 31 punktu, izcīnīja desmita atlēkušās bumbas un izprovocēja 13 piezīmes, savukārt Kamile Nacickaite pievienoja 11 punktus.

Pēc pirmajām sešām nospēlētajām minūtēm rezultāts bija neizšķirts 7:7. Arī turpinājumā cīņa ritēja punkts punktā, taču pirmo ceturtdaļu Latvijas izlase noslēdza ar 17:14 savā labā. Valstsvienības sastāvā spēles pirmajā nogrieznī deviņus punktus guva Šteinberga.

Otrās ceturtdaļas sākumā Latvijas izlase veica atrāvienu, izvirzoties vadībā ar septiņu punktu pārsvaru, kam sekoja minūtes pārtraukums, ko pieprasīja Lietuvas valstsvienība. Turpinājumā lieliski spēlēja Lietuvas izlases līderes Petronīte un Nacickaite, kuras sekmēja mājiniecēm 11:0 izrāvienu, kas ļāva laukuma saimniecēm pārņemt vadību.

Lietuvas izlase pirmo piezīmi otrajā ceturtdaļā saņēma vien puslaika pirmspēdējā minūtē. Mājinieces turpināja disciplinēti spēlēt aizsardzībā, savukārt Latvijas valstsvienībai neizdevās apturēt pretinieču līderes. Puslaika pārtraukumā Latvijas basketbolistes devās iedzinēju lomā ar rezultātu 35:43.

Otrā puslaika sākumā Latvijas izlase pamazām atspēlējās un ieguva četru punktu pārsvaru, tomēr pēc trešās ceturtdaļas latvietes atkal nokļuva iedzinējos - 58:59. Ceturtajā ceturtdaļā turpinājās sīva cīņa. Jēkabsones-Žogotas divi sekmīgi trīspunktu metieni neļāva pretiniecēm atrauties vadībā. Latvijas izlases līdere trāpīja vēl vienu tālmetienu 68 sekundes pirms mača beigām, kas tobrīd deva divu punktu vadību ielika pamatus uzvarai.

Baltijas komandām turnīrā šī ir otrā tikšanās, jo pērn novembrī Latvijas izlase Rīgā ar rezultātu 65:62 pārspēja lietuvietes.

Kā zināms, Latvijas izlase sestdien izbraukumā Celjē ar rezultātu 51:69 zaudēja Slovēnijai, kurai šis bija otrais panākums turnīrā.

Savukārt Lietuvas izlase, gatavojoties spēlei pret Latviju, pagājušo trešdien pārbaudes spēlē ar 73:64 pārspēja Zviedrijas komandu.

Kvalifikācijas turnīrā A grupā ar divām uzvarām divās spēlēs līdere ir Slovēnija. Divas uzvaras trīs mačos ir Latvijai, savukārt Lietuva piedzīvojusi trīs zaudējumus.

Finālturnīram, kas 2017.gada jūnijā notiks Čehijā, kvalificēsies deviņu grupu uzvarētājas, kā arī sešas labākās otro vietu ieguvējas. Kvalifikācijas turnīrs noslēgsies novembrī, kad Latvijas izlase savā laukumā uzņems Slovēniju.

Kā zināms, Mārtiņš Zībarts septembrī kļuva par sieviešu izlases jauno galveno treneri, šajā amatā nomainot Ainaru Zvirgzdiņu. Ikdienā Zībarts ir Gundara Vētras palīgs Krievijas komandā Kurskas "Dinamo", kurā spēlē arī Anete Jēkabsone-Žogota.

Latvijas izlases kandidāšu saraksts 2017.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra mačiem pret Slovēniju un Lietuvu:

Elīna Babkina (Pēčas "Pinkk 424", Ungārija), Ieva Krastiņa, Liene Priede, Anda Eibele, Baiba Eglīte, Zenta Meļņika (visas - "TTT Rīga"), Anete Jēkabsone-Žogota (Kurskas "Dinamo", Krievija), Gunta Baško-Melnbārde ("Basket Landes", Francija), Dita Rozenberga ("Spirou Monceau", Beļģija), Dita Liepkalne (Saragosas "Mann Filter", Spānija), Anete Šteinberga (Vologdas "Čevakata", Krievija), Aija Putniņa ("Nantes Reze", Francija), Zane Teilāne ("Canik Belediye", Turcija), Kristīne Vītola (Salamankas "Perfumerias Avenida", Spānija).