Arī Latvijas vīriešu basketbola izlase nekvalificējas Eiropas čempionātam

Latvijas basketbola izlase sestdien nespēja kvalificēties 2022. gada Eiropas čempionāta finālturnīram, izšķirošajā spēlē ar rezultātu 65:66 zaudējot Bulgārijai.

Latvijas izlasei šajā mačā bija nepieciešama uzvara ar vismaz sešu punktu pārsvaru, lai nodrošinātu sev vietu finālturnīrā. Lai arī spēles laikā Latvija pāris reizes bija vadībā ar vairāk nekā desmit punktu pārsvaru, tomēr dramatiskā spēles galotnē tika piedzīvots sāpīgs zaudējums. Ja Latvija būtu uzvarējusi ar mazāku punktu pārsvaru, pēdējā spēlē būtu jāuzvar Grieķija.

Latvijas izlasei 14 punktus guva Jānis Timma, pa 11 punktiem guva Aigars Šķēle un Mareks Mejeris. Bulgārijai rezultatīvākais ar 18 punktiem bija Dī Bosts, bet 15 punktus guva Pavlins Ivanovs, kura tālmetieni pēdējā ceturtdaļā sadeldēja Latvijas pārsvaru.

Līdz ar to gan Latvijas vīriešu, gan sieviešu valstsvienības nespēlēs gaidāmo Eiropas čempionātu finālturnīros. Jau vēstīts, ka arī Latvijas sieviešu izlase dramatiski nespēja iekļūt spēcīgāko komandu pulkā, un tieši Bulgārija neklātienē spēlēja svarīgu lomu šajā neveiksmē.

Iepriekšējo reizi Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionātam nekvalificējās 1999. gadā.

Latvijas izlase kvalifikācijas ciklā ar vienu uzvaru piecās spēlēs palika pēdējā, ceturtajā, vietā H apakšgrupā, bet Bosnija un Hercegovina (četras uzvaras), Grieķija (trīs uzvaras) un Bulgārija (divas uzvaras) iekļuva Eiropas čempionāta finālturnīrā.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprastu.

EČ kvalifikācija basketbolā: Latvija – Bulgārija
Fiasko... "Arēnā" neviens netic, kas noticis.
Latvija - Bulgārija 65:66. Spēle noslēgusies. Aigars Šķēle izpildīja pēdējo metienu un netrāpīja. Latvija nekvalificējas Eiropas čempionātam.
Mejeris neiemeta no groza apakšas pāris Bostam. Tad Latvija noturēja aizsardzību, Mejeris steidza uzbrukumā un netrāpīja. Freimanis izcīnīja bumbu, bet tiesneši viņam fiksēja piezīmi uzbrukumā. Jaņevs stājās uz soda metienu līnijas un abus aizmeta garām.
Zoriks un Lomažs nesapratās un 69 sekundes pirms pamatlaika beigām Latvija  zaudēja bumbu.
65:66Bosts iemeta tālmetienu pāri Mejera rokām, atgūstot vadību bulgāriem.
65:63Šķēle pats savāca bumbu un devās uz priekšu, līdz guva punktus no groza apakšas. Tad Mejeris labi nospēlēja aizsardzībā, bet uzbrukumā Freimanis pēc atlēkušās bumbas izcīnīšanas tika pie diviem soda metieniem. Viņš iemeta vienu no diviem.
Bostam klūpot, sodu saskata vistālāk esošais tiesnesis. Blakus esošais soģis pēc tam ar kolēģi saskatās.
Nervozē ārpus pieteikuma palikušie basketbolisti, izlases personāls. Arī laukumā esošie basketbolisti pārdzīvo pēc netrāpītajiem metieniem. Spriedze pieaug... Šādi var palikt bez finālturnīriem no 2017. līdz 2025. gadam.
62:63Tālmetieni turpināja nekrist Latvijas izlasei, pēc minūtes pārtraukuma neprecīzs bija Lomažs. Pēdējā ceturtdaļā Latvija bieži netika pie atlēkušās bumbas aizsardzībā. Kad beidzot izdevās to izdarīt, Timma uzdriblēja sev uz kājas un pazaudēja bumbu. 3:21 minūte līdz spēles beigām.
62:63Timmam iesita par rokām, kad viņš izpildīja tālmetienu, bet tiesneša svilpe klusēja. Kostovs otrā laukuma galā ar tālmetienu izvirzīja vadībā Bulgāriju...
62:60Ivanovs iemeta vēl vienu tālmetienu. Latvija ātri punktus neguva, bet tam sekoja ilgstošs Bulgārijas uzbrukums. Piecas minūtes līdz pamatlaika beigām.
62:57Ivanovs atkal iemeta tālmetienu, turpinot sarežģīt Latvijas kvalificēšanos Eiropas čempionātam. Šķēle fantastiski cīnījās par bumbu, Bertāns tika pie soda metieniem, bet viņš iemeta tikai vienu.
1,80 metrus garais Karamfilovs pēc precīza bulgāru tālmetiena vēl paspēj palēkties, lai iztaisnotu tīkliņu, un tikai tad atgriežas aizsardzībā. Amizants moments.
61:54Haotiski turpinājās spēle. Timma pārtvēra bumbu, tad viņš to pazaudēja. Mejeris ātri bumbu atguva, piespēlēja Šķēlem, pret kuru pārkāpa noteikumus. Soda metieni nebija, bet uzbrukumā Šķēle bija precīzs.
59:54Bulgārija ceturtdaļu sāka ar uzbrukuma piezīmi, tomēr Latvija to neizmantoja. Ivanovs vēlāk iemeta tālu trīspunktu metienu, savukārt Latvija savā uzbrukumā 24 sekundēs netika pie metiena.
59:51. Noslēgusies 3. ceturtdaļa.Latvija sasniegusi piezīmju normu, un pēc Bosta "klusā" metiena Zoriks nejauši pārkāpa noteikumus pret Vaklinovu. Viņš gan abus aizmeta garām. Tad Timma ar lielu pretestību guva divus punktus. Latvijas izlase noslēdza trešo ceturtdaļu, bet Lomažs meta neveiksmīgi.
57:51Bertāns ātrā uzbrukumā atstāja bumbu Lomažam, kurš apturēja pretinieku izrāvienu. Meiers turpināja cementēt aizsardzību un vēlreiz bloķēja pretinieka metienu.
55:51Bulgārija iemeta trešo tālmetienu pēc kārtas, deficītu samazinot līdz četriem punktiem.
55:48Bosts iemeta "traku" tālmetienu, no vienas kājas lecot uz priekšu. Pēc šī sešu punktu izrāviena Štelmahers pieprasīja minūtes pārtraukumu.
55:48Bertānam gan pirms minūtes pārtraukuma, gan pēc ieilgst diskusijas ar tiesnesi par bulgāru aizsegiem. Jāsaka, ka otrajā Bosta tālmetienā garais spēlētājs patiešām ar rokām turēja Bertānu.
55:45Bertāns guva savus pirmos punkts šajā mačā, kad realizēja tālmetienu. Tad Meiers aizsardzībā nobloķēja pretinieka tālmetienu. Pēc Laksas piezīmes uzbrukumā Latvija sasniedza piezīmju normu, bet nākamajā epizodē Bosts iemeta tālmetienu.
Timma no rezervistu soliņa atgādina: "Bez sodiem! Bez sodiem, Mārča!" Četras piezīmes šajā ceturtdaļā.
Štelmahera enerģija otrā puslaikā pieaugusi. Treneris vairākas reizes asi reaģējis uz savas komandas neizdarībām.
52:42Mejeris pēc Šķēles piespēles iemeta tālmetienu no laukuma stūra, turpinot Latvijas izrāvienu ar astoto punktu pēc kārtas. Dimitrovs ar metienu no groza apakšas izrāvienu apturēja. Tad Šķēle pēc dribla ar vienu roku izpildīja precīzu metienu, bet mirkli vēlāk viņš piespēlēja Freimanim groza apakšā, un uzbrucējs bija precīzs.
45:40Zoriks ar metienu no groza apakšas guva Latvijai pirmos punktus puslaikā, bet nākamais uzbrukums mājiniekiem bija ļoti haotisks un noslēdzās ar kļūdu. Aizsardzībā Meiers iespaidīgi bloķēja pretinieku metienu. Timma uzbrukumā uzņēmās iniciatīvu un iemeta tālmetienu
Lomažs nekautrējas aprunāties ilgāk ar tiesnešiem par jau pagājušām epizodēm. Vērtīgu lomu aizsardzībā nodemonstrē arī Timma, kurš pirms spēles atsākšanās ievēro iespēju samainīties ar sedzamajiem.
40:40Pēc Timmas neprecīzas piespēles Bulgārija devās uzbrukumā, bet Lomažs, cenšoties to apturēt, nopelnīja nesportisko piezīmi. Karamfilovs iemeta abus soda metienus. Bulgārija turpināja ar uzbrukumu un ar pustālo metienu izlīdzināja rezultātu.
Sācies 2. puslaiks.
Latvijas izlasē deviņus punktus guvis Jānis Timma, astoņi punkti Marekam Mejerim, bet sešus punktus pievienoja Rolands Freimanis. Bulgārijas izlasē līderis gūto punktu ziņā bijis Dī Bosts, kuram deviņi punkti, bet pa astoņiem punktiem Dimitaram Dimitrovam un Čavdaram Kostovam.
Latvija - Bulgārija 40:36. Noslēdzies 1. puslaiks. Pirmā puslaika noslēgumā Bulgārija turpināja rezultāta deficīta deldēšanu. Dimitrovs iemeta vienu soda metienu, vēlāk Bosts bija precīzs. Pēdējā uzbrukumā Latvija punktus neguva.
40:33Bosts pēc minūtes pārtraukuma iemeta tālmetienu. Tad pret Šķēli pārkāpa noteikumus, bet tiesneši nedaudz pažēloja Bulgārijas spēlētāju un nepiešķīra viņam nesportisko piezīmi. Šķēle iemeta vienu soda metienu, bet tad Dimitrovs iemeta no groza apakšas.
39:28Dairis Bertāns pārtvēra bumbu, iesāka ātru uzbrukumu, kuru noslēdza Šķēle. Pirmo reizi Latvijai pārsvars pārsniedz 10 punktus.
Pirmajā puslaikā mājinieki daudz spēlēja pieci pret pieci. Seši punkti ātrajās pārejās un skats uz tablo jau pavisam citāds.
37:28Ātrā uzbrukumā Zoriks teicami piespēlēja Mejerim, kurš ielika bumbu grozā no augšas. Kostovs ātri atguva divus punktus, bet pēc tam Mejerim vēl divi punktu no groza apakšas. Bulgārs cīņā par atlēkušo bumbu uzbrukumā pārkāpa noteikumus, kas ļāva Freimanim stāties uz soda metienu līnijas. Freimanis iemeta vienu sodiņu.
32:26Piecas minūtes pirms puslaika beigām Bulgārijai jau bija piezīmju norma. Freimanis pēcāk iemeta brīvu tālmetienu, tomēr vēlāk Bosts ieskrēja zem groza, saņēma piespēli un meta precīzi. Taču arī Latvija sasniedza piezīmju normu.
29:24Meiers nesavāca atlēkušo bumbu aizsardzībā, un bulgāri uzreiz izmantoja iespēju gūt punktus. Timma mirkli vēlāk atlēcienā iemeta divpunktu metienu, gūstot savu devīto punktu. Savā 100. spēlē Freimanis īsi pēc nākšanas laukumā iemeta divus punktus.
25:22Latvijas izlase desmit mēģinājumos iemetusi vienu tālmetienu. Ceturtdaļa turpinājās ar Meiera piezīmi uzbrukumā, bet arī bulgāriem tieši tāda pati kļūda. Latvija beidzot guva punktus, kad Meiers ar trešo piegājienu iedabūja bumbu grozā. Mirkli vēlāk Timma iespēlēja Mejerim, kurš arī bija precīzs.
21:22Bulgārijai pretuzbrukumā Jaņevs trieca bumbu grozā, un Štelmahers nekavējoties pieprasīja minūtes pārtraukumu.
21:20Bulgārija otrās ceturtdaļas iesākumā divus punktus guva ar pustālo metienu, bet tad Šķēle vispirms guva divus punktus, bet tad aizsardzībā pārtvēra bumbu. Lomažs pēc dribla turpinājumā iemeta pustālo metienu, tomēr Ivanovs atbildēja ar tālmetienu.
Lomažam pirms precīza metiena Štelmahers tieši mudina "liec, liec!"
17:15. Noslēgusies 1. ceturtdaļa. Pēdējais uzbrukums bija Bulgārijai, kas tā arī netika pie laba metiena.
17:15Žagars ilgi pieturēja bumbu, tad Siliņš atbrīvojās, tika pie bumbas un realizēja pustālo metienu. Savukārt mirkli vēlāk Kaspars Bērziņš izcīnīja atlēkušo bumbu uzbrukumā un nopelnīja divus soda metienus, un viņš bija precīzs abos metienos.
Septiņu minūšu laikā Štelmahers jau izmantojis 11 spēlētājus. Uz soliņa palicis vien Freimanis. Trenerim Štelmaheram īpaši raksturīga spēlētāju rotācija.
13:15Spēles rezultāts jau brīdi bija iestrēdzis, taču tad naturalizētais Bulgārijas izlases spēlētājs Bosts izprovocēja Laksu uz piezīmi, izpildot tālmetienu. Viņam vajadzēja izpildīt trīs soda metienus, realizējot divus no tiem.
13:13Latvijas izlasē notika spēlētāju maiņas, un viss pamatsastāvs tika nomainīts. Kostovs Bulgārijai iemeta soda metienus, rezultātam atkal kļūstot neizšķirtam. Taču viesi jau sasniedza piezīmju normu, un mirkli vēlāk Žagars nopelnīja divus soda metienus. Viņš abus aizmeta garām.
Kā laukumā Kaspars Bērziņš, tā komandai ir vēl viens treneris. Centra pozīcijas spēlētājs uzrunā visus spēlētājus, atgādinot, ka šajā ceturtdaļā tikai vienreiz pārkāpti noteikumi. Jāizmanto piezīmes!
13:11Skaistā izspēlē Mejeris piespēlēja Meieram groza apakšā, un centra spēlētājs guva divus punktus. Bulgāri ātri izlīdzināja spēles rezultātu, bet Latvija ātri atguva vadību, kad Timma bija precīzs.
Bulgārijas treneriem draud balss pazaudēšana. Ļoti aktīva un skaļa norāžu došana sadzirdama "Arēnā Rīga".
9:9Zaharjevs iemeta sarežģītu metienu no soda laukuma, atkal izlīdzinot rezultātu, bet tad pēc Lomaža neprecīzas piespēles Bulgārija pretuzbrukumā trieca bumbu grozā. Turpinājumā Mejeris stājās uz soda metienu līnijas, un viņš iemeta abus metienus.
7:5Timma jau pirmajā uzbrukumā ar muguru pret grozu guva divus punktus no groza apakšas, tomēr bulgāri atbildēja ar Dimitrova tālmetienu. Lomažs iemeta pustālo metienu Latvijai, taču Dimitrovs pēc tam iemeta no tuvas distances. Rezultatīvais spēles sākums turpinājās ar Timmas tālmetienu.
Latvijas izlases pamatsastāvs: Zoriks, Lomažs, Timma, Mejeris, Meiers.
Rolands Freimanis aizvadīs 100. spēli Latvijas izlases sastāvā.
Salīdzinot ar pirmo maču Bulgārijā, Latvijas komandas sastāvā būs septiņi jauni spēlētāji. No pašreizējā sastāva ierindā bija tikai Aigars Šķēle, Artūrs Žagars, Mārtiņš Laksa, Mareks Mejeris un Mārtiņš Meiers.Bulgārijas komandā ierindā situācija pretēja – ierindā ir septiņi pirms gada Botevgradā notikušās spēles dalībnieki.
Roberts Štelmahers piektdien preses konferencē par gaidāmo spēli sacīja: "Pretiniekus pētījām no iepriekšējiem video ierakstiem. Izpētījām vairākus variantus, kurus viņi izmantojuši vairāku gadu garumā. Bet visi zinām, ka spēlē var būt visādi. Laukumā ir spēlētāji ar emocijām. Būsim agresīvi no pirmās minūtes."
Galvenajam treneris Robertam Štelmaheram spēlē būs pieejami Aigars Šķēle, Kristers Zoriks, Artūrs Žagars, Dairis Bertāns, Rihards Lomažs, Jānis Timma, Mārtiņš Laksa, Ojārs Siliņš, Mareks Mejeris, Rolands Freimanis, Mārtiņš Meiers un Kaspars Bērziņš. Ārpus pieteikuma paliks aizsargs Mārcis Vītols, kā arī uzbrucēji Artis Ate, Jānis Bērziņš un Māris Gulbis.
Latvijas izlasei palīgā atbraukuši Maskavas apgabala "Himki" spēlētāji Jānis Timma un Dairis Bertāns, tāpat arī citās pozīcijās ir ievērības cienīgi pastiprinājumu, salīdzinot ar iepriekšējo maču pret Bulgāriju.https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/stelmahers-atklajis-latvijas-izlases-sastavu-spelei-pret-bulgariju.d?id=52954193
Latvijas vīriešu basketbola izlase centīsies uz pozitīvas nots noslēgt Eiropas čempionāta kvalifikācijas ciklu, cīnoties ar Bulgārijas izlasi. abu komandu pirmajā savstarpējā spēlē Latvija izbraukumā ar 104:110 piekāpās Bulgārijai, tāpēc šodien vajadzīga uzvara ar vismaz sešu punktu pārsvaru. Latvijas valstsvienības kvalificēsies finālturnīram, ja:1) 20. februārī uzvarēs Bulgārijas izlasi vismaz ar septiņu punktu pārsvaru (ļoti iespējams, derēs arī +6; tādā gadījumā bilance savstarpējās spēlēs būs neizšķirta, bet nākamais kritērijs – visās spēlēs sasniegtā gūto un zaudēto punktu starpība – pirms pēdējās kārtas spēlēm Latvijai būs +4, Bulgārijai -55);2) Uzvarēs Bulgāriju ar 1-5 punktu starpību un 22. februārī pieveiks Grieķiju;3) Uzvarēs Bulgāriju ar 1-5 punktu starpību un 22. februārī bulgāri zaudēs Bosnijai.