Latvijas basketbola izlase smagā galotnē notur uzvaru pret Beļģiju

Latvijas basketbola izlase piektdien 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra spēlē pāris reizes bija vadībā ar 18 punktu pārsvaru, mača izskaņā gan izcīnot minimālu uzvaru pret mājinieci Beļģijas valstsvienību.

Latvijas izlase Moncas pilsētā aizvadītajā spēlē uzvarēja ar rezultātu 66:65 (23:10, 20:15, 14:20, 9:20). Uzvarētāju rindās 13 punktus sakrāja valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns, bet pa 12 punktiem guva Klāvs Čavars un Rihards Lomažs.

Mājinieki trāpīja tikai piecus no 24 tālmetieniem, kā arī 14 no 27 soda metieniem. Viņu labā 18 punktus guva Retins Obasohans.

Paralēli notiekošajā spēlē Serbijas izlase mājās ar 75:63 pieveica Slovākiju. Pēc trim spēļu kārtām Beļģija, Serbija un Latvija izcīnījušas pa divām uzvarām, bet slovāki palikuši bešā. Latvijas un Beļģijas izlases pirmdien spēkosies atkārtoti, spēli aizvadot "Arēnā Rīga".

Mača ievadā bija vērojams skaists un uz uzbrukumu tendēts basketbols. Pirmos punktus pēc caurgājiena guva izlases debitants Toms Leimanis, bet ar deviņiem punktiem pēc kārtas vienubrīd atzīmējās Klāvs Čavars, kurš panāca jau rezultātu 16:7. Spēlē iesaistoties atlētiskajam Kevinam Tumbam, Beļģijas izlases centrs divreiz pēc kārtas bloķēja viesu "slam dunk" mēģinājumus. Taču ceturtdaļas izskaņā Rihards Lomažs jau panāca 13 punktu pārsvaru viesiem (23:10).

Otrajā ceturtdaļā pieauga laukuma saimnieku spiediens uz spēlētāju ar bumbu, kas sarežģīja dzīvi Latvijas izlases aizsargiem. Savukārt zem groziem metienus traucēja izdarīt Beļģijas izlases atlētiskākie basketbolisti. Taču "sausuma" periods bija novērojams abās laukuma pusēs. To pārtrauca Lomažs (32:14), beļģi tūlīt pat atspēlējās (32:21), bet vēl viens Lomaža tālmetiens puslaika izskaņā atkal nodrošināja 18 punktu pārsvaru (43:25).

Otrajā puslaikā ļoti ciešā un agresīvā mājinieku aizsardzība sāka sniegt rezultātu. Latvieši to svarīgos brīžos pārvarēja, vajadzīgus grozus gūstot Rodionam Kurucam un Artūram Strautiņam. Turklāt mājiniekiem traucēja ļoti vāja metienu precizitāte. Ceturtdaļas izskaņā viņi netrāpīja četrus soda metienus pēc kārtas, bet tobrīd kopā bija realizējuši tikai četrus no 15 brīvmetieniem.

Sešas minūtes pirms pamatlaika beigām Strautiņš ar vēl vienu pēkšņu tālmetienu panāca desmit punktu pārsvaru (65:55). Atlikušajā spēles laikā latvieši guva tikai vienu punktu. Retinam Obasohanam mērķtiecīgi laužoties uz groza apakšu, pārsvars lēnām dila.

Spēles pēdējā minūtē Aleksandrs Lekomts izmantoja viesu nevērību, ātrajā uzbrukumā izceļoties ar 2+1 gājienu (66:65), savukārt Lomažs pret divu cilvēku "slazdu" nostaigāja. Beļģijas izlasei atlika pēdējais uzbrukums spēlē, taču latvieši nosargāja uzvaru, līdz spēles noslēdzošajai sirēnai nepieļaujot metienu.

Latvijas izlase apakšgrupas pirmajās spēlēs piedzīvoja dramatisku zaudējumu Belgradā (100:101), bet mājās ar rezultātu 82:74 pārspēja slovākus. Savukārt beļģi novembrī gan mājās pieveica Serbijas (73:69) izlasi, gan izbraukumā pārspēja Slovākiju (83:57).

Portāls "Delfi" piedāvāja spēles teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētāku mača notikumu aprakstu.

Pasaules kausa kvalifikācija basketbolā: Latvija – Beļģija
Portāla "Delfi" sporta redakcija apzinās, ka šobrīd sportam ir ļoti nesvarīga nozīme. Tālab šīs spēles gaitā atgādinām, ka mūsu portāls aktīvi seko līdzi notikumiem Ukrainā, kur iebrukusi Krievijas armija.Jaunākajam ziņām var sekot līdzi šajā teksta tiešraidē:https://www.delfi.lv/news/arzemes/kijeva-gatavojas-pilsetas-aizsardzibai-teksta-tiesraide.d?id=54095792
Latvija – Beļģija 66:65 (23:10, 20:15, 14:20, 9:20). Spēle noslēgusiesPēdējā uzbrukumā Obasohans ilgi driblēja līdz lūkoja piespēlēt komandas biedram. Latvijas izlase izmisīgi spēlēja aizsardzībā līdz atskanēja sirēna, mājiniekiem tā arī neizpildot metienu.
LATVIJA UZVAR!
Latvija – Beļģija 66:65Nevajadzīgs fiasko... Latvijas izlase neatgriežas aizsardzībā un pieļauj 2+1 gājienu Lekomta izpildījumā. Pēc tam Lomažam tiek piešķirts nostaigāts. Viņu bija ieskāvuši divi pretinieki. Pamatlaikā 17 sekundes. Beļģijas izlasei bumba.
Latvija – Beļģija 66:62Bertāns trāpa vienu soda metienu. Taču Lekomts krīt pēc tālmetiena, piezīme Gražulim... Beļģijas izlases basketbolists trāpa visus trīs soda metienus. Nepilna minūte pamatlaikā.
Latvija – Beļģija 65:59Metienu pēc ilga uzbrukuma sev izkārto Lomažs. Tas ir neprecīzs. Otrā laukuma galā Obasohans atkal ar fizisku pārspēku tiek pie diviem soda metieniem... Obasohans netrāpa abus "sodiņus", turklāt pārkāpj noteikumus pret Bertānu! Tagad viņa kārta mest divus soda metienus.
Latvija – Beļģija 65:59Beļģijas izlase svarīgā uzbrukumā netrāpa divus tālmetienus. Taču Obasohans ļoti negaidīti atbruņo Gražuli, gūstot pēc tam divus punktus ātrajā uzbrukumā.
Latvijas izlase jau četras minūtes nav guvusi punktus. Uzbrukumi ir ilgi, atduras pret lielu pretestību un nereti noslēdzas ar kļūdām. Šī bijusi ļoti augstas intensitātes spēle abu komandu izpildījumā. Pamatlaikā atlikušas 2:30 minūtes.
Latvija – Beļģija 65:57Obasohans ar individuālu darbību tika pie diviem soda metieniem. Latvijas izlase atbild ar kļūdu, bet tiek galā ar nākamo mājinieku uzbrukumu.
4:30 minūtes pamatlaikā. Otrais puslaiks turpinās nerezultatīvā gultnē.
Latvija – Beļģija 65:55Obasohans ar diviem soda metieniem un trāpīgi izsistu bumbu pārsvaru jau sadeldēja līdz +7. Ļoti svarīgu tālmetienu realizē Strautiņš! Mājinieki aizsardzībā izdara milzu spiedienu. Bertānam un Lomažam pamatīgi jāstrādā, lai noturētu bumbu savā rīcībā.
Latvija – Beļģija 62:51DAIRIS BERTĀNS! Komandas kapteinis, krītot ārpus laukuma, realizē tālmetienu no laukuma stūra.Čavaram gan piešķirta nesportiskā piezīme par ātrā uzbrukuma apturēšanu. Abus soda metienus trāpa Libērs.
Latvija – Beļģija 59:47Trešās ceturtdaļas izskaņā pie tehniskās piezīmes par tēlošanu tika Mārcis Vītols. Tagad par to sodīts Aleksandrs Libērs. Soda metiens nekrita grozā, bet Bertāns augstā lidojumā realizēja metienu no groza apakšas.
Sākusies ceturtā ceturtdaļa!
Latvija – Beļģija 57:45. Noslēgusies trešā ceturtdaļaŠvarcs tā izskaņā tika pie trim soda metieniem pēc Mejera pārkāpuma trīspunktnieka izpildes laikā. Aizsargs aizmeta garām visus soda metienus. Beļģi trāpījuši tikai četrus (!) no 15 soda metieniem.Turklāt Strautiņš savāca atlēkušo un uzreiz izprovocēja sodu. Viņam viens precīzs "sodiņš".
Latvija – Beļģija 56:45Pavirša piespēle ļauj Žilē aizskriet vienam ātrajā uzbrukumā. 11 punktu pārsvars ir mazākais deficīts laukuma saimniekiem šajā ceturtdaļā.
Latvija – Beļģija 55:43Mājinieki pēc minūtes pārtraukuma, kurā treneris Dario Džerdža tieši lūdza organizētāku spēli, izceļas ar pāris precīziem uzbrukumiem. "Taimautu" jau lūdz Banki. Ieilgušajā trešajā ceturtdaļā vēl atlikušas divas minūtes.
Latvija – Beļģija 55:38Abās laukuma pusēs vērojama spraiga cīņa. Aizsardzībā esošā komanda nedod pretiniekam ne centimetru vietas. Svarīgā brīdī ar 2+1 gājienu no pustālās distances izcēlās Kurucs, bet Strautiņš uzbrukuma beigās trāpīja trīspunktnieku.
Latvija – Beļģija 49:35Atjaunot pārsvaru ļauj beļģu kļūda pārejas uzbrukumā. Iespēja uzreiz tiek pārvērsta trijos punktos, Kurucam un Lomažam ar pāris piespēlēm izkārtojot tālmetienu Bertānam. Ar trim punktiem atbild arī Obasohans. Beļģi trāpījuši tikai trīs no 15 trīspunktniekiem.
Latvija – Beļģija 46:29Saraustīts puslaika ievads abās laukuma pusēs. Pa vienai skaistai epizodei gan abās laukuma pusēs. Obasohans atbruņoja Lomažu un ātrajā uzbrukumā izpildīja "slam dunk". Bet tad jau Leimanis skaisti atrada Gražuli, kurš arī norībināja stīpu.Leimanis labi izjūt, ka pret viņu tiek piekopta agresīva aizsardzība, un laikus atbrīvojas no bumbas.
Sācies otrais puslaiks!
Otro puslaiku laukumā sāks Leimanis, Lomažs, Kurucs, Gražulis un Čavars.
Latvijas izlases statistika pirmajā puslaikā (FIBA):
Latvija – Beļģija 43:25. Noslēdzies pirmais puslaiksPuslaika izskaņā Lomažs, dodoties ar driblu pāri laukumam, netrāpa tālmetienu. Taču Čavars sagrābj atlēkušo un bumbu atspēlē Lomažam, kuru divreiz nevar atstāt brīvu. Aizsargs līdz ar sirēnu palielina pārsvaru līdz 18 punktiem.
Latvija – Beļģija 36:25Beļģi ar milzu meistarību tiek pie trim punktiem. Vanvins trāpa metienu ar ļoti augstu trajektoriju pāri Mejera izslietajai rokai, bet Obasohans ātrajā uzbrukumā notvēra ļoti augstu piespēli, tiekot pie diviem soda metieniem.
Latvija – Beļģija 36:22Svarīgus punktus gūst Čavars un Kurucs, kuri uzņēmās situāciju savās rokās. Čavars vēlreiz nospēlēja precīzi ar muguru pret grozu, bet Kurucs nodriblēja laukuma garumā, tiekot pie diviem soda metieniem.
Tieši šajās minūtēs labi jūtams Zorika trūkums. Latvijas izlasei nepieciešams spēles veidotājs, kas pret ciešu aizsarga pretestību var aizdriblēt garām un radīt brīvu metienu.
Latvija – Beļģija 32:21Septiņi punkti pēc kārtas mājiniekiem. Latvijas izlasei uzbrukumā gājis smagnēji pret ļoti ciešo aizsardzību. Banki lūdz minūtes pārtrūkumu. Itālis aģitē komandai, ka jāpieturas pie spēles plāna, nevis jāpārtrauc sadarbības. "Viņi spēlē netīri! Spēlējat gudri," sauc Banki.
Latvija – Beļģija 32:14Uzbrukumu vēlāk kontinenta rezultatīvākais spēlētājs Lomažs izskrien no aizsega un trāpa tālmetienu! Lomažam jau deviņi punkti. Beļģi lūdz minūtes pārtraukumu.
Latvija – Beļģija 29:14Lomažs ļoti gudri izprovocē kontaktu, piespiežot Beļģijas izlasei jau piekto reizi pārkāpt noteikumus šajā ceturtdaļā. Beļģu atlētisms turpina traucēt Latvijas izlasei, bet mājinieki paši nespēj gūt punktus.
Beļģijas izlasei jau ceturtais bloķētais metiens! Švarcs apturēja Gražuļa metienu no groza apakšas. Beļģijas izlasei vienīgās cerības dod mājinieku ievērojamais atlētisms.
Latvija – Beļģija 28:14Mejeris gūst divus punktus pēc auta izspēles, bet Vītols realizē tālmetienu. Mazais "sausuma" periods uzbrukumā ir pārvarēts. Hanss Vanvins atbild ar diviem punktiem pēc atlēkušās bumbas pie Latvijas groza.
Latvija – Beļģija 23:12Mārcim Vītolam grūti iet pret Beļģijas izlases agresīvo aizsardzību. Kventins Serons pēc "slazda" pārtver bumbu un aizdriblē pēc diviem punktiem. Banki uzreiz lūdz minūtes pārtraukumu un aicina komandu ar ātrām piespēlēm "saraustīt" aizsardzību, nevis spēlēt beļģiem parocīgā menierē.
Sākusies otrā ceturtdaļa!Vītols laukuma vidū uzreiz nopelna piezīmi pretiniekam, veiksmīgi parādot pārkāpumu.
Latvija – Beļģija 23:10. Noslēgusies pirmā ceturtdaļaCeturtdaļas izskaņā ar pieciem punktiem pēc kārtas atzīmējas mājinieku īpaši pieskaitītais Lomažs. Sasmacnieks realizēja tālmetienu uzbrukuma pēdējās sekundēs no kādiem astoņiem metriem!
Latvija – Beļģija 18:9Ļoti aktīvs bijis Mejeris, kurš pēc neprecīza Kaspara Bērziņa metiena no groza apakšas tiek pie otrās atlēkušās uzbrukumā. Liepājnieks gan netrāpa abus soda metienus, taču labāk uzbrukumā neveicas arī mājiniekiem. Rezultāts iestrēdzis...
Jau astoņas minūtes laukumā bijis Bertāns un Čavars. Paralēli notiekot maiņām, viņiem laukumā piebiedrojušies Strautiņš, Lomažs un Mejeris. Visbeidzot Bertāna un Čavara vietā laukumā nāk Mārcis Vītols un Kaspars Bērziņš.
Beļģijas izlase trāpījusi tikai vienu no septiņiem tālmetieniem. Tas noteikti iespaidojis rezultātu. Otrā laukuma pusē Kevins Tumba vispirms bloķē Strautiņa "danku", tad arī Mejera mēģinājumu triekt bumbu grozā no augšas.
Latvija – Beļģija 16:7KLĀVS ČAVARS! Jau otro epizodi pēc kārtas ventspilnieks pretinieku apspēlē viens pret vienu, šoreiz atzīmējoties ar 2+1 gājienu.
Latvija – Beļģija 13:5Seši punkti pēc kārtas Čavaram, kurš izveicīgi nospēlējis groza apakšā. Beļģiem pagaidām nav pretargumentu Latvijas izlases skaistajam uzbrukumam.
Latvija – Beļģija 9:5Dairis Bertāns un van Vlīts apmainās ar precīziem tālmetieniem. Skaists, uzbrūkošs basketbols vērojams Monsā.
Ļoti aktīvs spēles ievadā ir Rodions Kurucs. Banki vadītā vienība teju katru uzbrukumu iesaista viņu kādā sadarbībā, kas virzīta uz atlētisko uzbrucēju.
Latvija – Beļģija 4:0Leimanis jau pirmajā caurgājienā gūst divus punktus! Uzbrukumu vēlāk soda laukumā izceļas arī Kurucs.
Latvijas izlases sākumpiecnieks:Toms Leimanis-Dairis Bertāns-Rodions Kurucs-Andrejs Gražulis-Klāvs Čavars.Toms Leimanis izlases rindās debitēs, sākot spēli pamatsastāvā!
Noskanējušas abu valstu himnas.
Abām izlasēm šovakar jārēķinās ar vairāku spēlētāju savainojumiem. Latvijas izlasei šajā spēļu "logā" nevar palīdzēt aizsargi Kristers Zoriks, Aigars Šķēle, Artūrs Žagars un Artūrs Kurucs. Vēl tiek pieļauta maza iespēja, ka pirmdien mājās varētu palīdzēt Kauņas "Žalgiris" saspēles vadītājs Jānis Strēlnieks.Taču arī beļģiem pēdējā brīdī bija jāziņo par pāris spēlētāju iztrūkumu. Savainojumus guva pamatsastāva centrs Ismaels Bako un saspēles vadītājs Sems van Rosoms.
Beļģijas izlase šobrīd ir apakšgrupas līdere. Tā spēlēs novembrī pieveica gan Serbijas (73:69), gan Slovākijas izlases (83:57). Savukārt latvieši piedzīvoja dramatisku zaudējumu Belgradā (100:101), bet mājās ar rezultātu 82:74 pārspēja slovākus.
Labvakar, portāla "Delfi" lasītāji. Latvijas basketbola izlase jau tūlīt pat Monsas pilsētā aizvadīs Pasaules kausa atlases turnīra spēli ar vietējo Beļģijas izlasi.