Latvijas basketbola izlases trenera amatā apstiprināts Banki
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvijas Basketbola savienība (LBS) noslēgusi līgumu ar itāli Luku Banki, kurš kļuvis par Latvijas vīriešu valstsvienības 14. galveno treneri kopš neatkarības atjaunošanas, raksta LBS.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Līgums tiks noslēgts līdz 2023. gada Pasaules kausa izcīņas cikla beigām, ar iespējām to pārtraukt, ja Latvijas komanda nekvalificējas nākamajam sacensību posmam. Izlasei pirmās atlases turnīra spēles Banki vadībā būs jāaizvada jau šī gada augustā.

Paredzams, ka 55 gadus vecais treneris Latvijā pirmo reizi ieradīsies pēc Lieldienām "Pafbet" Latvijas-Igaunijas Basketbola līgas finālturnīra laikā, kad paredzēta līguma parakstīšana, kā arī preses konference un individuāla tikšanās ar mediju pārstāvjiem.

Iepriekš Banki kandidatūru atbalstīja LBS Treneru komisija, bet ceturtdien par to jālemj bija LBS valdei.

Portāls "Delfi" jau marta ievadā ziņoja, ka Banki kļuvis par galveno favorītu uz amatu. Banki atbalstu bija izteikuši arī pāris Latvijas basketbola izlases ilggadēji spēlētāji, liecināja portāla "Delfi" rīcībā esoša informācija. Savukārt Treneru komisija atzina viņu par labāko kandidātu amatam pēc astoņu kandidatūru izskatīšanas. Starp šiem treneriem bija arī Ertugruls Erdogans, Jānis Gailītis, Sito Alonso un Žans Tabaks.

Luka Banki strādājis vairākās Itālijas komandās, bet 2006. gadā viņš kā galvenā trenera Simones Pjanidžani asistents uzsāka darbu Sjēnas "Montepaschi" vienībā. Trenera asistenta amatā Sjēnas klubā viņš sešreiz triumfēja Itālijas čempionātā, kā arī divas reizes izcīnīja trešo vietu ULEB Eirolīgā. Savukārt pirms 2012./2013. gada sezonas Banki no Pjanidžani pārņēma galvenā trenera pienākumus, vēlreiz triumfējot Itālijas līgā, bet Eirolīgā sasniedzot otro turnīra fāzi.

Nākamās divas sezonas Banki jau vadīja ULEB Eirolīgas komandu Milānas "Olimpia", 2013./2014. gada sezonā vēlreiz uzvarot Itālijas čempionātā, bet Eirolīgā sasniedzot labāko astotnieku.

Šosezon speciālists pildīja asistenta pienākumus saīsinātajā NBA attīstības līgas jeb G-Līgas čempionāta sezonā, strādājot Longailendas "Nets" komandā.

Latvijas Basketbola savienība savā mājaslapā arī publicējusi ieskatu Banki sarunā ar LBS Treneru komisijas pārstāvjiem. Portāls "Delfi" to pārpublicē pilnā tā garumā:

Par motivāciju trenēt Latvijas valstsvienību. Jau pirms sākās sarunas par manu iespējamo darbu Latvijā, zināju, ka Latvijai ir stipras basketbola tradīcijas, labi rezultāti pieaugušo un jauniešu sacensībās, kā arī daudz labu spēlētāju gan NBA, gan labos Eiropas klubos. Šis ir īpašs brīdis Latvijas basketbolam, jo netikāt uz Eiropas čempionāta finālturnīru. Tas ir signāls par problēmām, bet tas ir labs brīdis darbam. Daudzi vēlas revanšēties, daudzi vēlas spert soli uz priekšu. Mana līdzšinējā karjera un uzkrātā pieredze ļauj domāt, ka varu palīdzēt apvienot spēkus.

Par lielākajiem riskiem. Protams, tādi ir. Pirmkārt, valodas barjera – nedomāju, ka ātri iemācīšos runāt latviski. Tomēr ļoti daudziem Latvijas spēlētājiem ir jau pieredze strādāt ar ārzemju treneriem un šo barjeru kopā pārvarēsim. Otrkārt, ierobežots laiks. Klubā ir iespēja izlabot kļūdas, nacionālo izlašu turnīros katrai spēlei ir milzīga nozīme, tāpēc kļūdu skaits jāsamazina. Potenciālās problēmas jāparedz un jānovērš iepriekš. Tāpēc milzīga nozīme ir visam treneru komandas darbam.

Par sportiskajām ambīcijām. Mana galvenā ambīcija – kļūt labākam speciālistam ar katru dienu.

Par pieredzi NBA G-Līgā. Savos 55 gados neesmu pārstājis mācīties. Longailendas komandas galvenajam trenerim ir tikai 35 gadi, bet uzzināju daudz interesanta.

Par neveiksmi Krasnodaras klubā. Tā bija mana sliktākā pieredze basketbolā. Sīkāk analizēt nebūtu korekti, jo jūs dzirdētu tikai manu viedokli. Savas kļūdas esmu sapratis un neatkārtošu.

Par Latvijas valstsvienības potenciālu. Pieejai jābūt reālistiskai: mans uzdevums ir, darbu pabeidzot, komandu atstāt labākā pozīcijā. Uz priekšu jāiet soli pa solim – jāuzvar pirmajā spēlēs, jāiegūst tiesības spēlēt Pasaules kausa kvalifikācijas pamatturnīrā, pēc tam jāpārvar nākamais posms. Protams, lielais mērķis ir līdzdalība 2023. gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīrā – līmenis, kādā Latvijas vīriešu komanda nekad nav spēlējusi. Tas ir izaicinošs projekts un, lai to realizētu, man būs vajadzīga Latvijas basketbola sabiedrības palīdzība.

Ko gaida no palīgiem. Lojalitāti, entuziasmu, basketbola zināšanas un kompetenci, darba ētiku, prasmi komunicēt. Mana pieredze liecina, ka līdzās jābūt vienam palīgam, kuram pašam ir galvenā trenera pieredze. Brigādē jābūt vienam skautinga speciālistam un fiziskās sagatavotības speciālistam, kura devums ir līdzvērtīgs basketbola treneru ieguldījumam. Neatkarīgi no tā, vai komanda kopā gatavojas mēnesi vai tikai dažas dienas.

Par iespējamo spēlēšanu bez zvaigznēm. Ar sastāva veidošanas problēmām saskaras visas valstis. Ļoti svarīgi ir veidot un nostiprināt komandas identitāti, stilu. Nacionālā komanda ir kā celtne – NBA zvaigznes ir tās jumts, bet svarīgi, lai būt stipri pamati un sienas. Visiem spēlētājiem jājūtas kā svarīgai celtnes daļai, visiem jāiesaistās. Nav tāda statusa: bijušais valstsvienības spēlētājs. Visi ir svarīgi, visiem jābūt gataviem atsaukties uzaicinājumam.

Par īso sagatavošanos laiku "logos". Milzīga nozīme ir skautingam – informācijas ievākšanai un apkopošanai. Ne tikai par pretiniekiem. Jābūt nepārtrauktai komunikācijai ar spēlētājiem, treneriem jāzina, kā viņi jūtas, kāds ir veselības stāvoklis, kāds noskaņojums un pozīcijas klubā. Saziņai jānotiek režīmā 24/7. Jāizveido sistēma, kā izmantot katra spēlētāja labākās īpašības, savukārt spēlētājiem jābūt gataviem uzņemties atbildību. Ja tas viss notiek, nav tik svarīgi, ka komandai pirms spēlēm būs tikai pieci treniņi.

Par augusta spēlēm. Ļoti svarīgi būs sapulcēt iespējami labāko sastāvu, lai izmantotu šo laiku, iepazītos un apvienotu komandu. Lai visi būtu vienā lappusē. Tas palīdzēs arī turpmāk, pat, ja kāds spēlētājs kādā posmā nevarēs pievienoties.

Par komunikāciju. Neesmu sajūsmā par to, ka jaunā paaudze daudz laika pavada sociālajos tīklos, tai skaitā lasot komentārus. Taču man pašam patīk dalīties idejās un pozitīvās emocijās. Svarīgi, lai būtu pareizas prioritātes.

Par sadarbību ar Latvijas Basketbola savienību. Nacionālajai izlasei ir liels iespaids uz visu, kas notiek attiecīgās valsts basketbolā, tāpēc būšu pieejams sadarbībai visās iespējamās formās. Iepazīšos ar Latvijas treneriem, likšu priekšā savas idejas un uzklausīšu jūsu skatījumu. Veidošu saikni ar jauniešu izlasēm un to treneriem.

Tags

Latvijas-Igaunijas Basketbola līga Jānis Gailītis Basketbols Latvijas basketbola izlase Latvijas Basketbola savienība NBA Nets ULEB Eirolīga
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form