Latvijas basketbolistes pēc skaistas uzvaras tomēr netiek uz EČ finālturnīru

Latvijas sieviešu basketbola izlase sestdien izšķirošajā Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlē ar rezultātu 78:57 sagrāva Vācijas valstsvienību, tomēr vēlāk netika pie kārotās ceļazīmes uz Eiropas čempionāta finālturnīru.

Latvijas basketbolistes kopš 2005. gada astoņas reizes pēc kārtas piedalījušās Eiropas čempionāta finālturnīrā, bet tagad šī panākumu sērija pārtrūka.

Latvijas izlase ar uzvaru pār Vāciju nodrošināja sev otro vietu I apakšgrupā, tomēr Eiropas čempionātam kvalificējas piecas labākās otrās vietas ieguvējas. Latvijas izlasei pēc mača bija jāgaida Grieķijas un Bulgārijas spēles iznākums, lai noskaidrotu, vai būs izdevies iekļūt finālturnīrā. Bulgārijas izlase šajā mačā nedrīkstēja zaudēt ar vairāk nekā 17 punktu pārsvaru, tomēr grieķietes uzvarēja ar sev nepieciešamo 18 punktu pārsvaru - 73:55. Grieķijas izlase sev vajadzīgo starpību nodrošināja 11 sekundes pirms spēles beigām, kad ar 2+1 punktu gājienu uzbrukumu noslēdza Marija Emanuela Fasula.

Latvijas izlasē rezultatīvākā ar 21 punktu un 11 atlēkušajām bumbām bija Anete Šteinberga, 17 punkti Kitijai Laksai, bet desmit punktus un septiņas rezultatīvas piespēles pievienoja Elīna Babkina. Vācijas valstsvienībā 14 punkti Laurai Hebekerei, bet Sonja Greinahera pievienoja 13 punktus un astoņas bumbas zem groziem.

Latvijas basketbolistes spēli iesāka lēnīgi, nonākot iedzinējos ar 2:9, bet pēc tam izdevās izrāviens, kas ļāva pārņem vadību mačā. Turpinājumā rezultāta pārsvars pakāpeniski tika pieaudzēts. Puslaiks tika noslēgts ar rezultātu 35:19, bet trešajā ceturtdaļā izdevās izvirzīties vadībā ar 21 punkta pārsvaru (53:32). Noslēdzošajā ceturtdaļā Vācija rezultāta deficītu samazināja līdz 12 punktiem, panākot 46:58, taču spēles galotnē Latvijas izlasei uzbrukums atkal atraisījās, kas ļāva gūt drošu un vajadzīgu uzvaru.

Latvijas izlase I apakšgrupā ierindojās otrajā vietā ar divām uzvarām divās spēlēs. Labākā šajā grupā bija Horvātija, trīs uzvarām četrās spēlēs, bet Vācija kvalifikāciju noslēdza ar vienu uzvaru. Šajā apakšgrupā spēlēja arī Ziemeļmaķedonija, kurā pirms došanās uz Rīgu tika konstatēts Covid-19 uzliesmojums. Starptautiskā Basketbola federācijas (FIBA) diskvalificēja uz Rīgu neatbraukušo Ziemeļmaķedoniju, tomēr situāciju apakšgrupā tas nemainīja.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu mača aprakstu.

EČ kvalifikācija basketbolā sievietēm: Latvija – Vācija
Latvijas izlases statistika šajā mačā:
Līdz ar to Latvija nodrošināja sev otro vietu apakšgrupā, bet vēl jāgaida Grieķijas un Bulgārijas spēles rezultāts. Latvijai nederēs Grieķijas uzvara ar 18 punktu pārsvaru. Šobrīd Latvijas basketbolistes ir paveikušas maksimumu.
Latvija - Vācija 78:57. Spēle noslēgusies.Pēc Šteinbergas soda Vācija pietuvojās līdz 19 punktu deficītam, tomēr arī Krēsliņa stājās uz soda metienu līnijas, viņa iemeta vienu no diviem. Latvijai 20 sekundes pirms mača beigām bija uzbrukums, bet pret Babkinu tika pārkāpti noteikumi. Viņa arī iemeta vienu no diviem. Vācija pie metiena vairs netika.
76:55Vācijas izlase centīgi mēģināja deldēt deficītu, bet piekto piezīmi nopelnīja Pīlābere. Līdz mača beigām minūte.
75:51Laksa nosūtīja pretinieci uz soda metienu līniju, un Staha iemeta abus metienus, taču Laksa uzreiz atbildēja ar vēl vienu tālmetienu. Hebekere un Babkina apmainījās ar tālmetieniem.
69:46Ātrā uzbrukumā Laksa no Babkinas saņēma piespēli un iemeta tālmetienu, tad vēlreiz paveicās aizsardzībā, bet uzbrukumā Babkinai divi gūti punkti un nopelnīts soda metiens. To viņa izpildīs pēc minūtes pārtraukuma.
64:46Laksa ar tālmetienu atdzīvināja Latvijas izlases uzbrukumu, tad arī laba epizode aizsardzībā. Vācijas izlases galvenais treneris nopelnīja tehnisko piezīmi, jo bija sašutis. Soda metienu Laksa iemeta. Turpinājumā Vācijai piezīme uzbrukumā pret Šteinbergu. Nākamajā momentā Babkina izgāja caurgājienā un precīzi meta.
58:46Pīlābere bija galvenais Latvijas izlases motors aizsardzībā, bet Jākobsone viņai palīdzēja ar izprovocētu piezīmi. Tomēr Latvijas izlasei uzbrukums bija iestrēdzis, jo piecās minūtēs izdevās gūt piecus punktus piecās minūtēs. Vācija turpināja deldēt deficītu, precīzi metot Geizelzoderei.
58:44Vācijas izlase veica izrāvienu, kurā guva sešus punktus pēc kārtas. Tad Šteinberga laukuma centrā nopelnīja nesportisko piezīmi, gūstot vēl vienu punktu ar soda metieniem.
58:37Pēc minūtes pārtraukuma Šteinberga guva divus punktus no groza apakšas, bet tad Pīlābere bloķēja pretinieces metienu. Pēc labas cīņas aizsardzībā, nosargājot savu grozu, Šteinberga realizēja tālmetienu no stūra.
53:37Vācietes guva piecus punktus pēc kārtas, pēc kuriem Gulbis pieprasīja minūtes pārtraukumu.
53:32. Noslēgusies 3. ceturtdaļa. Šteinberge teicami atbrīvojās no sedzējas, saņēma bumbu un iemeta to grozā ar atsitienu pret vairogu. Otrā laukuma pusē viņa pārkāpa noteikumus sekundi pirms ceturtdaļas beigām, un Brumhorsta realizēja vienu soda metienu.
51:31Pīlābere ar Strautmani pārtvēra bumbu, turpinot sarežģīt dzīvi Vācijas izlasei. Pēcāk Vītola saņēma bumbu groza apakšā un uzreiz to meta grozā. Sarežģītu tālmetienu realizēja Vācijas basketboliste Hebekere.
49:28Pulvere pārtvēra bumbu un iesāka ātro uzbrukumu, bet punktus pēc skaista saspēles guva Jākobsone. Spēkošanās laukumā turpinājās, bet tad Babkina beidzot trāpīja metienu, gūstot divus punktus.
45:28Šteinberga ar otro piegājienu izprovocēja pretinieci uz noteikumu pārkāpumu, un viņa no soda metienu līnijas bija precīza. Ceturtdaļas vidū Vācija izspēlēja ātru uzbrukumu, precīzi metot no groza apakšas, taču Šteinberga arī tika līdz groza apakšai.
41:26Vācija neizmantoja iespēja realizēt 2+1 punktu gājienu, bet Geizelzodere netrāpīja soda metienu. Laksa guva divus punktus no pustālās distances Latvijai.
39:24Vācietes otrajā puslaikā pirmās guva punktus, mirkli vēlāk ātrajā pretuzbrukumā Laksa atbildēja ar rezultatīvu metienu. Greinahere iemeta tālmetienu Vācijas izlasei, bet arī uz to Latvija atbildēja ar pretuzbrukumu, šoreiz Šteinberga noslēdza uzbrukumu.
Sācies 2. puslaiks
Latvijas izlasē astoņus punktus guva Šteinberga, bet septiņus punktus pievienoja Krēsliņa. Jākobsone realizēja divus tālmetienus un sakrāja sešus punktus. Laura Hebekere ar astoņiem punktiem bija rezultatīvākā Vācijas izlasē.
Latvija - Vācija 35:19. Noslēdzies 1. puslaiks.Laksa ar tālmetienu panāca +16, bet tad komandām punktus gūt neizdevās. 0,4 sekundes pirms puslaika beigām Latvijai bija pārtraukums un pēdējā iespēja gūt punktus, tomēr metiens neizdevās.
32:19Šteinberga labi spēlēja aizsardzībā šajā mačā - gan pārtvēra bumbas, gan bloķēja metienus. Pusotru minūti pirms puslaika beigām Šteinberga izcēlās ar 2+1 punktu gājienu.
29:19Pīlābere izcīnīja atlēkušo bumbu uzbrukumā un atjaunoja desmit punktu pārsvaru. Turpinājumā ritēja asa cīņa, bet punktus komandas neguva.
27:19Vācija pārtrauca savu "sausuma" periodu, kad Hebekere guva trīs punktus. Mirkli vēlāk pie otra groza Strautmane tika pie atlēkušās bumbas uzbrukumā un uzreiz guva divus punktus. Ceturtdaļas vidū Latvija jau sasniedza piezīmju normu, un Greinahere iemeta divus soda metienus.
25:14 Krēsliņa ar realizētu brīvu tālmetienu panāca jau 11 punktu pārsvaru. Savukārt aizsardzībā mājinieces turpināja darboties ļoti veiksmīgi.
22:14Pīlābere ar muguru pret grozu apspēlēja pretinieci un guva divus punktus no groza apakšas. Diezgan asā cīņa Latvijas labi cīnījās aizsardzībā, tomēr vairākos uzbrukumos punktus gūt neizdevās.
20:14. Noslēgusies 1. ceturtdaļa. Vācijai Degbeone iemeta soda metienus, tomēr Latvija izspēlēja labu kombināciju, kuras noslēgumā Pulvere iemeta tālmetienu no stūra. Četras sekundes pirms ceturtdaļas beigām Brunhorste iemeta vienu soda metienu.
17:11Veiksmīgais posms pirmajā ceturtdaļā Latvijai turpinājās, divreiz pēc kārtas uz kļūdu izprovocējot vācietes. To izdevās pārvērst trīs punktos, kad precīzi meta Jākobsone. Vācietes divus punktus atguva, taču Latvijai Krēsliņa iemeta divus soda metienus.
12:9Šteinberga iemeta tālmetienu un pirmo reizi izvirzīja vadībā Latvijas izlasi. Pēc tam Krēsliņa ar Laksu nospēlēja labi aizsardzībā, bet uzbrukumā Krēsliņa iemeta no groza apakšas.
7:9Hebekera realizēja divus soda metienus, bet otrā laukuma galā Šteinberga ar atkārtotu metienu guva otro grozu Latvijas izlasei. Pēcāk Jākabsone uzreiz pēc došanās laukumā realizēja tālmetienu.
2:7Hebekere iemeta tālmetienu, turpinot veiksmīgo spēles sākumu. Latvijas izlasei uzbrukums spēles pirmajās četrās minūtēs bija iebuksējis, jo no pirmajiem septiņiem metieniem trāpīt izdevās tikai vienu.
2:4Vācijas basketbolistes spēles sākumā guva četrus punktus pēc kārtas. Latvijas izlasei vajadzēja gandrīz divas minūtes, lai gūtu punktus, kad precīzi meta Vītola.
Latvijas sieviešu basketbola izlases pamatsastāvs mačam:Babkina, Laksa, Krēsliņa, Šteinberga, Vītola.
Latvijas izlases galvenais treneris Mārtiņš Gulbis: Apzināmies lietas, kas jāizdara. Ja kopīgi tās darīsim, ticam, ka sasniegsim nākamo mērķi. Jāpaskatās uz sevi un uz to, ko mēs varam izdarīt, kā varam pārspēt Vācijas valstsvienībuhttps://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/gulbis-uzticas-speletaju-talmetieniem-vacijas-ierocim-uzbrukuma-sagatavotas-pretzales.d?id=52907679
Pirms kvalifikācijas turnīra spēlēm Rīgā kolēģis Reinis Lācis aprakstīja Latvijas izlases situāciju. https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/latvijas-sieviesu-izlases-merkis-no-12-lidz-neprognozejamai-cinai-neklatiene.d?id=52905837
Iepriekšējā Eiropas čempionāta kvalifikācijas "burbulī" Rīgā Latvijas basketbolistes Vācijai piekāpās ar rezultātu 67:73.
Latvijas sieviešu valstsvienībai situācija Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā nav no pateicīgākajām. Pat minimāla uzvara šodien pret Vācijas izlasi nodrošinās otro vietu Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra I grupā, tomēr negarantēs ceļazīmi uz finālturnīru. Lai deviņu grupu otro vietu ieguvušo komandu konkurencē iekļūtu pirmajā piecniekā, kas jūnijā piedalīsies finālturnīrā, Latvijai pret Vāciju vajadzīga uzvara vismaz ar 18 punktu pārsvaru. Tomēr arī ar to var būt par maz, jo situāciju var mainīt arī situācija Grieķijas un Bulgārijas cīņā, kas sāksies nedaudz vēlāk.