Latvijas basketbolistes svarīgā mačā pieveic Horvātiju un saglabā cerības EČ kvalifikācijā

Latvijas sieviešu basketbola izlase sestdien Rīgā 2021. gada Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijas turnīra ceturtajā spēlē ar rezultātu 83:69 pārspēja Horvātiju, saglabājot cerības kvalificēties finālturnīram.

Latvijas izlasē rezultatīvākā spēlētāja bija Elīna Babkina, kura guva 20 punktus, bet Anete Šteinberga guva 19 punktus. Karlīna Pīlābere pievienoja 14 punktus, bet 11 punkti Kitijai Laksai. Ivana Dojkiča ar 25 punktiem bija rezultatīvākā Horvātijas izlasē.

Latvijas izlase pirmajā puslaikā ieguva par 27 punktu pārsvaru (41:14), bet Horvātija otrās ceturtdaļas izskaņā trešās ceturtdaļas sākumā veica izrāvienu un pietuvojās līdz 54:61. Svarīgā brīdī Latvijas izlase spēja noturēt vadību un gūt svarīgu uzvaru.

Arī šajā mačā Latvijas izlasei tālmetieni nekrita, izdevās trāpīt tikai divus no 24. Vismaz divpunktu metienus izdevās realizēt ar 57,9% precizitāti. Horvātijai metienu precizitāti bija ievērojami vājāka, trāpot 37,5% no divpunktu metieniem. Visā mačā tiesneši fiksēja 57 noteikumu pārkāpumus, kas pamatīgi saraustīja spēles gaitu.

Šī Latvijas izlasei bija otrā uzvara četrās spēlēs kvalifikācijas turnīra I grupā. Tas dod trešo vietu, kamēr līderpozīcijā atrodas Horvātija un Vācija, kurām ir trīs uzvaras četrās spēlēs. Ziemeļmaķedonijai četri zaudējumi.

Divas pēdējās kārtas paredzēts izspēlēt sabraukumā februāra sākumā (rīkotājus nosauks decembrī). 2021. gada jūnijā par medaļām un ceļazīmēm uz Pasaules kausa izcīņu varēs cīnīties deviņu kvalifikācijas grupu uzvarētājas un piecas labākās otro vietu ieguvējas.

Portāls "Delfi" piedāvāja spēles teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

EČ kvalifikācija basketbolā sievietēm: Latvija - Horvātija
Latvija - Horvātija 83:69. Spēle noslēgusies.Babkina iemeta soda metienus. Bija iespēja gūt vēl divus punktus, bet Laksa neiemeta no groza apakšas.
Jāspēlē vēl 10 sekundes.
81:69Pulvere negribot pārkāpa noteikumus, horvātiete ar soda metieniem guva 2 punktus. Latvijai uzvara noteikti ir kabatā, bet vajadzīgs uzvarēt ar lielāku pārsvaru.
81:67Vītola savāca atlēkušo bumbu un nopelnīja soda metienus. Viņa trāpīja abus. Latvija turpināja mēģināt uzvarēt ar pēc iespējas lielāku pārsvaru, un Babkina nopelnīja soda metienus. Viņa iemeta vienu no diviem.
78:67Tālmetieni turpināja nekrist, Krēsliņai neprecīzs pilnīgi brīvs trīspunktnieks. Dojkiča iemeta soda metienus, bet Krēsliņa pēcāk skaisti no groza apakšas trāpīja. Dojkiča pēc Laksas soda iemeta vēl vienu soda metienu. Laksa ar ļoti naidīgu skatienu pavadīja pretinieci.
76:64Dojkiča izrāva bumbu Strautmanei no rokām un iemeta ātrajā uzbrukumā divus punktus. Gulbis dusmīgs un pieprasa minūtes pārtraukumu. Jāspēlē vēl trīs minūtes.
76:62Periša pret Krēsliņu nopelnīja piekto piezīmi. Krēsliņa iemeta vienu no diviem, taču savāca atlēkušo bumbu. Uzbrukums noslēdzās ar Strautmanes precīzo metienu no groza apakšas.
73:60Babkina svarīgā brīdī iemeta tālmetienu. Tas ir otrais precīzais tālmetiens Latvijai 19 mēģinājumos. Pēc tam Babkina iemeta pustālo metienu.
Jau trīs spēlētājas Latvijas izlasē spēli pabeigušas ar piecām piezīmēm.
68:60Horvātijai bija 1,5 sekundes uzbrukumam, Dojkiča izdarīja tālmetienu, bet Krēsliņa minimāli pārkāpa noteikumus. Horvātiete iemeta visus trīs metienus, bet Pīlābere atbildēja ar pustālo metienu. Pēc tam Pīlābere aizsardzībā pieļāva 2+1 gājienu, lai arī tiesneša svilpe izskatījās apšaubāma.
66:54Aizsardzībā Latvija spēlēja ļoti veiksmīgi, izprovocējot vienu kļūdu pēc otras, bet uzbrukums joprojām otrajā puslaikā neatsāka strādāt. Laksa vismaz nopelnīja soda metienus, un viņa iemeta abus.
Latvija iemetusi vienu no 18 tālmetieniem...
64:54Vītola ar Babkinu izspēlēja labu uzbrukumu. Babkina izprovocēja nesportisku piezīmi, bet no šīs epizodes izdevās gūt tikai vienu punktu. Latvijai turpinājās neveiksmes no tālās distances.
Sākusies 4.ceturtdaļa.
61:54. Noslēgusies 3. ceturtdaļa. Babkina trāpīja soda metienus, tad Dojkiča atkārtotā uzbrukumā realizēja tālmetienu. Ar to neveiksmes nebeidzās, jo Latvija 24 sekundēs neizdarīja metienu.
59:51Horvātija tikmēr turpināja savu izrāvienu. Latvijas uzbrukums bez Šteinbergas apstājies. Tad Begiča iemeta tālmetienu.
Šteinberga ātri pēc atgriešanās laukumā nopelnīja uzbrukuma piezīmi, kas bija viņai piektā šajā mačā.
59:46Šajā mačā ļoti aktīvā Jākobsone nopelnīja piekto piezīmi šajā mačā. Horvātija ar soda metieniem deficītu turpināja deldēt, bet tad iekrita arī tālmetiens.
59:39Begiča iemeta ļoti sarežģītu metienu pāri Jākobsonei, tomēr otrā laukuma galā Babkina bija precīza no soda metienu līnijas.
57:37Periša pēc piespēles iemeta no groza apakšas, Babkina bija neprecīza no tālās distances. Jākobsone izprovocēja Cvitkovičas piekto piezīmi, bet tad viņa iemeta sarežģītu metinu.
55:35Šteinberga iemeta vienu soda metienu, bet aizsardzībā nopelnīja trešo piezīmi. Latvijas uzbrukumā Jākobsone izgāja caurgājienā, bet Horvātijas uzbrukumā Šteinbergai strīdīgi piešķīra ceturto piezīmi.
52:34 Šteinberga izprovocēja pretinieci uz sodu, un latviete bija precīza abos metienus. Tad Laksa labi nocīnījās aizsardzībā, panākot ceturto piezīmi Begičai. Tomēr horvātietes nākamajās sekundēs guva četrus punktus pēc kārtas.
50:30Šteinberga uzreiz guva punktus caurgājienā, bet Periša iemeta tālmetienu no stūra. Pīlābere skaistā caurgājienā uzbrukuma pēdējās sekundēs guva punktus Latvijai, tad Šteinberga atjaunoja +20.
Sācies 2. puslaiks.
Šteinberga pirmajā puslaikā guva 12 punktus, Pīlābere izcēlās ar 10 punktiem, bet deviņi un septiņi punkti Laksai un Babkinai.
Latvija - Horvātija 44:27. Noslēdzies 1. puslaiks.Pretinieku izrāvienu apturēja Šteinberga ar tālmetienu. Turpinājumā Petraka un Begiča iemeta trīspunktu metienus. Latvija šajā puslaikā punktus vairs neguva.
41:22 Soda metieni Horvātijai ļāva deficītu nedaudz samazināt, tad Petraka iemeta no spēles. Mārtiņš Gulbis pieprasīja minūtes pārtraukumu, un uzsvēra: "Nav jāizdomā jauna ābece."
41:16Babkina iemeta vienu diviem soda metieniem, vēlāk Pīlābere pēc Šteinbergas piespēles iemeta pustālo metienu. Nākamos punktus Horvātija guva ar soda metieniem.
38:14Cvitkoviča pārtrauca "sausuma" sēriju Horvātijas izlasei, pēc piespēles metot no groza apakšas.
38:12Jākobsone iemeta divus soda metienus, tad aizsardzībā pārtvēra bumbu, piespēlēja Laksai, kura iemeta pustālo. Jākabsone turpināja būt aktīva, vēlreiz izsita bumbu, bet uzbrukumā pret Pīlāberi pārkāpa noteikumus, un viņa bija precīza.
32:12Laksa izpildīja tālmetienu, pret viņu pārkāpa noteikumus. Pēc minūtes pārtraukuma viņa realizēja visus trīs soda metienus.
29:12Šteinberga rāvās zem groza, saņēma piespēli no Vītolas un guva divus punktus. Vēlāk Babkina caurgājienā precīzi meta ar kreiso roku.
25:12Otrā ceturtdaļa iesākās ātrākā spēles tempā, bet pirmie metieni bija neprecīzi. Laksa pārtrauca minūti un 45 sekunžu ilgo "sauso" sēriju, izcīnot atlēkušo bumbu un iemetot no groza apakšas .
Sākusies 2. ceturtdaļa.
23:12. Noslēgusies 1. ceturtdaļa.
23:10Pīlābere pēc pārtvertas bumbas iesāka uzbrukumu, bet tāla piespēle Babkinai bija neprecīza.  Latvija pēc tam turpināja labi darboties aizsardzībā, tas deva uzbrukuma iespēju, kuru Pīlābere noslēdza ar kreiso.
21:10Spēle turpinājās ar soda metieniem. Latvija ieguva 11 punktu pārsvaru (19:8), tad Šteinberga nopelnīja piezīmi uzbrukumā. Arī Horvātija atkal tika pie soda metieniem, šoreiz realizējot abus. Šteinberga pēcāk arī guva punktus ar soda metieniem.
17:7Vītola iemeta tālu divpunktu metienu, kas uz brīdi deva 10 punktu pārsvaru. Horvātija ātri divus punktus atguva, taču Šteinberga Latvijas uzbrukumā savāca atlēkušo bumbu un nopelnīja soda metienus, trāpot abus.
13:5Pīlābere un Babkina guva nākamos punktus Latvijai izlasei. Pulvere pārtvēra bumbu, taču uzbrukumā neizdevās trāpīt brīvus tālmetienus. Erjaveča trāpīja vienu soda metienu Horvārtijai, bet tad Laksa devās caurgājienā, iemeta no tuvas distances un nopelnīja soda metienu, kuru viņa nerealizēja. Taču Vītola izcīnīja atlēkušo bumbu un guva divus punktus.
5:4Spēle turpinājās ar soda metieniem, horvātietes guva pirmos punktus, kad Dojkiča iemeta abus metienus. Tam sekoja Latvijas uzbrukums, kurā Babkina skaisti piespēlēja Pīlāberei, kura iemeta no groza apakšas. Krēsliņa otrā laukuma galā nopelnīja otro piezīmi, un Cvitkoviča iemeta abus soda metienus.
3:0Horvātija pirmajās divās minūtēs tika pie četrām piezīmēm. Beidzot Šteinberga ar soda metienu guva pirmo punktus šajā mačā. Tad Horvātija nopelnīja jau piekto komandas piezīmi, Šteinberga tika pie soda metieniem un šoreiz iemeta abus.
Pirmajā minūtē komandas punktus neguva. Latvijai neprecīzus tālmetienus izdarīja Pīlābere un Babkina. Horvātija neizmantoja iespējas no soda metienu līnijas, bet nākamajā uzbrukumā arī Krēsliņa meta soda metienus garām.
Latvijas izlases galvenais treneris: "Kas jādara, lai uzvarētu Horvātiju? Visu spēli jācenšas saglabāt pret Vāciju pirmajā puslaikā redzētais ātrums un agresivitāte. Jāspēlē ar lielāku pārliecību. Un jātrāpa."
Latvijas izlases sākumsastāvs: Babkina, Laksa, Krēsliņa, Šteinberga, Pīlābere.
Pirms gada pirmā apļa spēlē Latvijas komanda tepat Elektrum OSC piekāpās horvātietēm ar 65:83. Lielā punktu starpība ir būtisks papildus mīnuss Latvijas komandai, ja noslēguma tabulā tiks ieņemta otrā vieta un nāksies salīdzināt bilanci ar otrajām komandām citās grupās.
Latvijas sieviešu basketbola izlasei ar svarīgu maču turpinās Eiropas čempionāta kvalifikācija.  Latvijas valstsvienībai tikai uzvara saglabās teorētiskas cerības spēlēt finālturnīrā, izšķirošās cīņas atliekot uz februāra sabraukumu. Horvātijas vienībai uzvara faktiski nodrošinās ceļazīmi uz finālturnīru, jo garantēs labu bilanci pat gadījumam, ja noslēguma tabulā nāksies atkāpties uz otro pozīciju.
Latvijas sieviešu basketbola izlases sastāvs dalībai 2021. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā:Elīna Babkina (Orenburgas "Nadežda", Krievija), Ilze Jākobsone, Ieva Pulvere, Kitija Laksa, Karlīne Pilābere, Kate Krēsliņa (visas - "TTT Rīga"), Paula Strautmane (Pēčas "Pecs", Ungārija), Luīze Šepte ("Latvijas Universitāte"), Anete Šteinberga (Stambulas "Galatasaray:, Turcija), Zenta Meļņika (Upsalas "KFUK-KFUM", Zviedrija), Kristīne Vītola (Miškolcas DVTK, Ungārija), Laura Meldere (Venēcijas "Umana Reyer", Itālija).