Latvijas izlase principiālajā duelī sagrauj Lietuvas basketbolistus

Gatavojoties 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas spēlēm, Latvijas vīriešu basketbola izlase Rīgā ar rezultātu 70:52 (16:15, 15:16, 19:12, 20:9) sagrāva Lietuvas izlasi.

Latvijas izlasē 15 punktus guva Rihards Lomažs, 13 punktu Andreja Gražuļa kontā, bet 10 punktus iekrāja Toms Leimanis. Artūrs Strautiņš izcēlās ar diviem punktiem un 12 atlēkušajām bumbām, bet pa deviņiem punktiem guva Dairis Bertāns un Anžejs Pasečņiks.

Lietuvas izlasē vienīgais spēlētājs, kurš guva vairāk par 10 punktiem, bija Igns Brazdeiķis, kura kontā 13 punkti.

Latvijas basketbolisti spēli iesāka ar pieciem pēc kārtas gūtiem punktiem, bet turpinājumā cīņa ritēja līdzīgi. Otrajā ceturtdaļā latvieši uz brīdi nonāca četru punktu iedzinējos (24:28), taču pirmais puslaiks noslēdzās ar rezultātu 31:31. Otrajā puslaikā Latvijas izlase sāka audzēt savu pārsvaru, līdz ceturtajā ceturtdaļā tas jau pārsniedza 20 punktu pārsvaru (66:45). Lietuvas basketbolist otrajā puslaikā spēja gūt tikai 21 punktu.

Latvijas basketbolistiem šī bija devītā uzvara savstarpējās spēlēs pār Lietuvu. Abas komandas savā starpā tikušās 25 reizes, bet lietuviešu kontā ir 16 uzvaras pār latviešiem.

Gatavojoties Pasaules kausa pirmā atlases cikla posma pēdējām spēlēm ar Serbijas (30. jūnijā Rīgā) un Slovākijas (3. jūlijā Levicē) izlasēm Latvijas komanda 26. jūnijā Šauļos aizvadīs arī otro pārbaudes spēli ar Lietuvas valstsvienību.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Pārbaudes spēle basketbolā: Latvija – Lietuva
Latvijas izlasē 15 punktus guva Rihards Lomažs, 13 punktu Andreja Gražuļa kontā, bet 10 punktus iekrāja Toms Leimanis. Artūrs Strautiņš izcēlās ar diviem punktiem un 12 atlēkušajām bumbām. Igns Brazdeiķis Lietuvas izlasē bija rezultatīvākais ar 13 punktiem.
Latvija - Lietuva 70:52. Spēle noslēgusies.Latvijas izlase deva iespēja uzspēlēt visiem basketbolistiem, un pēdējās minūtēs laukumā devās arī Miška. Rezultāts vairs nemainījās, un Latvija devīto reizi uzvarēja Lietuvu.
70:52Pasečņiks tā arī nespēj iemest soda metienu šajā mačā. Brazdeiķis ātri iemeta tālmetienu Lietuvas izlasei.
70:49Grigonis iemeta divus soda metienus, bet Lomažs atbildēja ar četriem soda metieniem pēc kārtas.
66:47Strautiņam neizdevās caurgājiens, pēc kura Lietuva metās pretuzbrukumā. Grigonis bija ļoti neprecīzs tālmetienā, bet Brazdeiķis ar vēl vienu metienu guva punktus. Banki bija sašutis par šo epizodi, un pieprasīja minūtes pārtraukumu.
66:45Dairis Bertāns nopelnīja trīs soda metienus, un viņš bija precīzs visos metienus, brīdi vēlāk Pasečņiks guva divus punktus, bet nerealizēja soda metienu. Taču Latvijas pārsvars pirmo reizi pārsniedzis 20 punktus.
61:45Tiesneši Gražulim "nozaga" bloku, un tas lietuviešiem deva iespēju izpildīt soda metienu. Ehods iemeta abus soda metienus. Dairis Bertāns atbildēja ar tālmetienu.
58:43Šteinbergs ar savu aktivitāti panāca lietuviešu kļūdu, ievadot bumbu spēlē pēc minūtes pārtraukuma. Tiesa, uzbrukumu iesākt latvieši nespēja, jo paši pieļāva kļūdu. Lomažš devās caurgājienā un izcēlās ar 2+1 punktu gājienu. Lietuvieši punktus nav guvuši gandrīz jau četras minūtes.
55:43Čavars aizmeta garām abus soda metienus, bet Ate izcīnīja atlēkušo bumbu. Atkārtotajā uzbrukumā Kurucs iemeta tālmetienu pāri rokām.
52:43Latvijas izlase noturēja aizsardzību, tad aizskrēja ātrajā pretuzbrukumā, kurā Kurucs atspēlēja Šteinbergam, kurš trieca grozā no augšas.
Sākusies 4. ceturtdaļa.
Pirms izšķirošās ceturtdaļas grupa "Dakota" un Atis Ieviņš izpilda dziesmu "Kurtizāņu ugunskurs".
50:43. Noslēgusies 3. ceturtdaļa.Lietuva sasniedza piezīmju normu, un Lomažs iemeta vienu no diviem metieniem. Gričūns atbildēja ar pustālo metienu. Atlikušajā laikā punkti netika gūti.
49:41Teicamā Latvijas izlases uzbrukumā Čavars piespēlēja Gražulim, kurš turpināja gūt punktus. Iespējams, skaistāko momentu šajā spēlē izpildīja Gričūns, kurš trieca bumbu grozā pāri Čavaram. Pēcāk vienu soda metienu iemeta Velička.
47:38Brazdeiķis jau nākamajā Lietuvas uzbrukumā arī iemeta tālmetienu. Leimanis pēc tam teicami piespēlēja Gražulim, kurš bija precīzs no tuvas distances. Nākamajās epizodēs tika izpildīti soda metieni, un Latvijai precīzus metienus izpildīja Lomažs.
43:33Leimanis eleganti izkārtoja sev tālmetienu, un viņš panāca desmit punktu pārsvaru Latvijas izlasei.
40:33Ehods palika viens zem groza, un viņš trieca bumbu grozā no augšas. Turpinājumā Gražulis divreiz Latvijas uzbrukumos tika pie atlēkušajām bumbām pēc neprecīziem metieniem un guva četrus punktus pēc kārtas.
36:31Bertāns saņēma piespēli un uzreiz izdarīja precīzu metienu no tālās distances, savukārt nākamajās epizodēs abās komandās bija piezīmes uzbrukumā. Tad Ehods aizmeta garām abus soda metienus, taču otrā laukuma pusē arī Pasečņiks stājās uz soda metienu līnijas. Viņš arī bija neprecīzs abos mēģinājumos. Gražulis pārtvēra bumbu, Leimanis devās uz grozu, un viņš trāpīja abus soda metienus.
Sācies 2. puslaiks!
"Arēnā Rīga" sākta Jāņa Blūma godināšana. Ekrānos tika rādīts viņam veltīts video, bet ar savu ģimeni viņš devās laukuma centrā pēc goda zīmes.
Pirmajā puslaikā Latvijas izlasē septiņus punktus guva Pasečņiks, bet pa pieciem punktiem guva Gražulis un Leimanis. Strautiņš pamanījies izcīnīt deviņas atlēkušās bumbas.Lietuvas izlasē septiņi punkti Žukauskam.
Latvija - Lietuva 31:31. Noslēdzies 1. puslaiks.Bertāns pēdējo metienu puslaikā netrāpīja.
31:31Gričūns ātri rezultātu izlīdzināja, tomēr pirmais puslaiks nenoslēdzās raiti. Lietuviešiem neizdevās tikt pie skaista bumbas trieciena grozā no augšas, savukārt pirms Latvijas pēdējā uzbrukuma vēl minūtes pārtraukums.
31:29Gražulis nospēlēja pacietīgi un ar auguma pārsvaru apspēlēja Brazdeiķi. Brīdi pēc tam Grigonis iemeta vienu no diviem soda metieniem, savukārt otrā laukuma galā Pasečņiks līdz ar uzbrukuma laika beigām iemeta tālmetienu.
26:28Žagars un Kurucs pieļāva ļoti vienkāršā kļūdas, kas lietuviešiem divreiz ļāva gūt vieglus divus punktus. Pēc labas aizsardzības Latvijai divus punktus pēc apgrieziena ap savu asi guva Pasečņiks.
24:24 Lietuvas izlase pēc minūtes pārtraukuma guva piecus punktus pēc kārtas, un savu spēlētājus uz sapulci sasauca Luka Banki.
24:19Velička un Ate apmainījās ar metieniem no groza apakšas, savukārt brīdi pēc tam Lomažs trāpīja tālmetienu un piespieda lietuviešus pieprasīt minūtes pārtraukumu.
19:17Jau pirmajā uzbrukumā lietuvieši guva divus punktus un pārņēma vadību. Brīdi vēlāk Šteinbergs pēc skaistas Ates piespēles trāpīja tālmetienu no stūra.
Sākusies 2. ceturtdaļa. Starp ceturtdaļām bija baudāms Gacho priekšnesums, tāpēc komandām bija iespēja ilgāk apspriesties.
16:15. Noslēgusies 1. ceturtdaļa.Leimanis lēcienā uz priekšu precīzi meta ar vienu roku, bet Žukausks atbildēja ar tālmetienu. Lomažam bija iespēja izdarīt pēdējo metienu ceturtdalā, bet viņš bija neprecīzs.
14:12Spēle turpinājās ar abu komandu veiksmīgiem uzbrukumiem. Žukausks izlīdzināja rezultātu, Lomažs iemeta divus soda metienus, Ehods trieca bumbu grozā no augšas, bet Čavars bija precīzs pēc izcīnītas atlēkušās bumbas.
10:8Lietuva sasniedza piezīmju normu, un Strautiņš varēja vēlreiz izpildīt soda metienus. Šoreiz viņš abus meta garām, bet Latvija ieguva atlekušo bumbu, un Toms Leimanis realizēja tālmetienu
7:8Strautiņš stājās uz soda metienu līnijas, trāpot abus metienus. Brīdi vēlāk Grigonis caurgājienā izmantoja, ka Čavars bija zaudējis balansu, guva divus punktus un nopelnīja soda metienu, kuru realizēja. Lietuva pirmo reizi izvirzās vadībā.
5:5 Brazdeiķis caurgājienā guva divus punktus, kā arī nopelnīja soda metienu, kuru realizēja. Nākamajā uzbrukumā viņam vēlreiz izdevās lielisks caurgājiens, kas ļāva izlīdzināt rezultātu.
Mačs turpinājās ar abu komandu neprecīziem metieniem. Lietuvieši pārsvarā izdarīja metienus no pustālās vai tālās distances, tā arī nespējot "atslēgt" "Arēnas Rīga" grozus.
5:0Gražulis iemeta āķa metienu, savukārt lietuvieši pirmajās trīs minūtēs punktus gūt nespēja.
3:0Spēles sākumā Gražulis iemeta vienu soda metienu, bet Strautiņš izcīnīja atlēkušo bumbu, piespēlēja Pasečņikam, kurš iemeta pirmo metienu no spēles. Tad potīti pastiepa Strautiņš, bet viņš varēja turpināt maču.
Latvijas izlases pamatsastāvā dosies Žagars, Dairis Bertāns, Strautiņš, Gražulis un Pasečņiks. Kopā ar komandu uz rezervistu soliņa ir arī Kristaps Porziņģis, kurš gatavs izlasē spēlēt augustā.
Lietuvas izlases pamatsastāvā dosies Sabeskis, Sedekerskis, Brazdeiķis, Gričūns un Grigonis
Šajā mačā vēl nepiedalīsies Dāvis Bertāns, Kristers Zoriks un Rolands Šmits. Šmits vēl ir ceļā no Barselonas, bet Bertāns un Zoriks būs ierindā uz Pasaules kausa kvalifikācijas mačiem.
Lietuvas izlases kandidātu sastāvā iekļauti 15 basketbolisti no Itālijas, Spānijas, Turcijas, Francijas, un Lietuvas klubiem, kā arī spēlētāji ar NBA pierakstu: spēka uzbrucējs Arnolds Kulboka (šosezon divas spēles Šarlotes “Hornets” sastāvā) un G-līgā spēlējošais vieglais uzbrucējs Ignass Brazdeiķis.
Latvijas vīriešu basketbola izlase ar Lietuvu aizvadīs vēl vienu pārbaudes spēli, 26. jūnijā spēkojoties Šauļos. Šie mači Latvijai ir sagatavošanās Pasaules kausa kvalifikācijas cikla mačiem. 30.jūnijā Latvija "Arēnā Rīga" uzņems Serbiju, bet 3.jūlijā Levicē viesosies pie Slovākijas.
Latvijas un Lietuvas vīriešu valstsvienības kopš 1992. gada aizvadījušas 24 spēles, tai skaitā četras reizes tikušās Eiropas čempionātu finālturnīros. Latvijas izlase izcīnījusi astoņas uzvaras, bet lietuvieši uzvarējuši 16 mačos. Tomēr Latvijas komanda izcīnījusi daudzas neaizmirstamas uzvaras. Viena no spilgtākajām – 2001. gada 3. septembrī Eiropas čempionātā Ankarā (94:76). Latvijai bijis pārsvars arī divās nesenās pārbaudes spēlēs: 2017. gada 19. augustā “Arēnā Rīga” tika uzvarēts ar 87:77, bet 2018. gada 9. septembrī Viļņā – ar 97:80.
Jānis Blūms Latvijas izlasē aizvadījis 170 spēles, piedalījies septiņos Eiropas čempionāta finālturnīros, un desmit sezonas bija valstsvienības kapteiņa statusā. "Latvijas basketbola valstsvienībā nospēlēto 19 sezonu laikā Jānis Blūms daudzkārt bijis uzmanības centrā, un vēlreiz tur viņu aicināsim 22. jūnija vakarā. Īpaši apsveikumi, īpašas emocijas laukuma vidū un skatītāju tribīnēs – viss, ko kapteinis pelnījis," teikts Latvijas Basketbola savienības paziņojumā par viņa godināšanu. Pats Blūms viesojās "Delfi TV" raidījumā "Aizmugure", kur pastāstīja par savām spilgtākajām atmiņām. https://www.delfi.lv/video/raidijumi/aizmugure/blums-no-nba-zvaigznem-vislabaka-sapratne-man-bija-ar-biedrinu.d?id=54460650
Latvijas basketbola izlasei trešdien divi svarīgi notikumi - ilggadējā komandas kapteiņa Jāņa Blūma godināšana un pārbaudes spēle pret Lietuvu, kas vienmēr ir ļoti principiāla. https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/principialais-duelis-latvijas-basketbolisti-bluma-godinasanas-spele-tiekas-ar-lietuvu.d?id=54479900

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus