Vairākiem 3x3 basketbolistiem pēc īpatnējas kritēriju maiņas apturēts LOV finansējums
Foto: FIBA

Pēc divu 3x3 basketbolistu tēva Arvja Blūma iniciatīvas vairāki šī sporta veida pārstāvji apstrīdējuši kritērijus sportistu iekļaušanai Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) 2022. gada sastāvā. LOV pārstāvju finansējums šī sporta veida pārstāvjiem "sudraba" un "bronzas" sastāvā uz laiku apturēts, pirmdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "Sporta studija".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Blūma vērtējumā, viņa meitas Anete un Marta kopā ar komandas biedrenēm ir nepamatoti atstātas ārpus LOV sastāviem, tāpēc viņš vērsies ar iesniegumu Latvijas Olimpiskajā komitejā (LOK), Latvijas Basketbola savienībā (LBS), Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) un Saeimas Sporta apakškomisijā.

Blūms pārmet, ka LOV "sudraba" sastāvam netika izvirzītas meitenes, kuras ieņēma pirmās četras vietas Latvijas rangā un bija izcīnījušas savā konferencē trešo vietu 2021. gada Eiropas U-23 čempionātā, – Janeta Rozentāle, Raivita Koreņika, Anete Blūma un Laura Okuņeva.

Savukārt vieta "bronzas" sastāvā nav atradusies spēlētājām, kuras 2021. gadā izcīnīja sesto vietu U-18 Pasaules kausā, – Enijai Ķīvītei, Martai Blūmai, Līvai Krūmiņai un Paulai Ciršai (visas attēlā). "Sporta studija" ziņo, ka ne tikai minētās spēlētājas vērsušās ar kopēju iesniegumu LBS un LOK.

30. decembrī publicētajā LOV "zelta" sastāvā ir četri Tokijas spēļu čempioni – Kārlis Lasmanis, Nauris Miezis, Agnis Čavars un Edgars Krūmiņš, "sudraba" sastāvā – Alise Bruzinska, Anita Miķelsone, Liza Čumaka un Ketija Vihmane, bet "bronzas" sastāvā – Agris Stankevičs, Rendijs Feikners un Arnolds Helmanis.

Raidījumā tiek uzsvērts, ka LBS kritērijus 3x3 basketbolā apstiprināja maijā, taču 28. decembra valdes sēdē kritēriji tika mainīti, kaut arī sportistu sastāvi bija jāiesniedz līdz 5. decembrim.

Sarunā ar raidījuma veidotājiem LBS, kas izvirza basketbolistus LOV sastāviem, solījuši reaģēt, atkārtoti izskatot kritērijus. "Basketbols nav vieglatlētika, kur uzrādītais rezultāts un vieta reitingā objektīvi raksturo sportista meistarības līmeni. Tāpēc LBS kritērijos paredzēta iespēja izlases galvenajiem treneriem ietekmēt sastāva izvēli ar mērķi veidot sabalansētu komandu ar izaugsmes perspektīvām," izvēli skaidro LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss.

Kā atzīmē raidījums, galavārds sportistu iekļaušanai LOV pieder tās valdei un Konsultatīvajai padomei. Savukārt LOK skaidro, ka tās pamatnostādnēs atrunātie atbalsta sniegšanas principi nav jāuztver kā neapgāžami.

"Neviens no LOV sportistu pamatnostādnēs minētajiem apsvērumiem, mērķiem vai principiem nav individuāli absolūts. Individualizētām situācijām piemēroti individualizēti risinājumi, kuri sniedz iespēju atbalstīt Latvijas sportistus ceļā uz augstiem sasniegumiem, ir gan pieļaujami, gan ieteicami," sacīja LOK Juridiskā dienesta vadītājs Raitis Keselis.

Pašlaik "3x3 basketbola pārstāvju finansējums "sudraba" un "bronzas" sastāvos uz laiku apturēts "līdz situācijas pilnīgai noskaidrošanai un adekvāta risinājuma formulēšanai no LBS puses".

Jau ziņots, ka 30. decembrī LOV vasaras sporta veidos nosauca "zelta" un "sudraba" sastāvu, kamēr "bronzas" sastāvs vēl nebija pilnībā apstiprināts. Kopā tika nosaukts 131 sportists, no kuriem 119 pārstāv olimpiskos sporta veidus, bet 12 – neolimpiskos sporta veidus.

2022. gada "zelta" un "sudraba" sastāvi ir fokusēti uz to, lai 2024. gadā varētu startēt Parīzes olimpiskajās spēlēs, bet "bronzas" sastāva sportistiem galvenais mērķis ir gatavoties pārstāvēt Latviju pasaules un Eiropas Junioru olimpiādēs.

2022. gadā sportisti finansējumu sacensību un treniņu darbam saņem sporta veidu federācijās, bet pabalstu izmaksu sportistiem un viņu treneriem veic LOK, savukārt medicīnas un rehabilitācijas pakalpojumus sacensībās un treniņu procesā nodrošina LOV.

LOV pieejamās kvotas ziemas sporta veidu federācijām tiks nosauktas pēc 2021./2022. gada olimpiskās sezonas beigām.

Tags

Edgars Krūmiņš Agnis Čavars 3x3 basketbols Nauris Miezis Kārlis Lasmanis Izglītības un zinātnes ministrija Kaspars Cipruss Latvijas Olimpiskā vienība Latvijas Televīzija Saeima
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form