Foto: Imago Sport/Scanpix/LETA

Otrdien 2021. gada Eiropas futbola čempionāta finālturnīrā ("Euro 2020") notiks divas astotdaļfināla cīņas, vienā no kurām Anglija tiksies ar Vāciju.

Pulksten 19.00 Londonā tiksies Vācija un Anglija, bet trīs stundas vēlāk Glāzgovā savstarpējo cīņu aizvadīs Zviedrija un Ukraina. Mačus tiešraidē pārraidīs kanāls TV6. Portāls "Delfi" turpinās piedāvāt spēļu teksta tiešraides.

Šo spēļu uzvarētājas 3. jūlijā Romā tiksies ceturtdaļfinālā.

Vācijas futbolisti izcīnīja otro vietu F grupā, kur ar 0:1 zaudēja Francijai, ar 4:2 pārspēja Portugāli un cīnījās 2:2 ar Ungāriju.

Tikmēr Anglija uzvarēja D grupā, kur neielaida nevienus vārtus, ar 1:0 pārspējot Horvātiju un Čehiju un spēlējot 0:0 ar Skotiju.

Rahīms Sterlings Anglijas izlasē guvis abus vārtus, kamēr Vācijai divus vārtus iesitis Kajs Hāvercs.

Abas komandas savā starpā tikušās 32 reizes, katrai uzvarot pa 13 reizēm, taču Anglijai ir labāka iesisto un ielaisto vārtu attiecība – 51:42.

Eiropas čempionātos pretinieces tikušās divreiz. 1996. gada pusfinālā Vācija pēc neizšķirta 1:1 uzvarēja pēcspēles sitienos – 6:5, bet 2000. gadā grupas cīņā ar 1:0 pārāka bija Anglija, vienīgos vārtus gūstot Alanam Šīreram.

Arī Pasaules kausa izcīņā angļi un vācieši aizvadījuši zīmīgas spēles. 1966. gadā Anglijas izlase tieši Rietumvācijas futbolistus pārspēja finālā, kas noslēdzās papildlaikā (4:2). Savukārt Rietumvācijas izlase principiālos pretiniekus pārspējusi 1990. gada pusfinālā (2:1 pēcspēles sitienos), pēc kura tā izcīnīja zeltu, un 1970. gada ceturtdaļfinālā (3:2 papildlaikā). Arī 2010. gada PK astotdaļfinālā ar 4:1 triumfēja Vācijas izlase.

Vācijai šis ir jau 14. finālturnīrs. Vairāk nav nevienai citai valstij. Trīsreiz Vācija ir uzvarējusi – 1972., 1980. un 1996. gadā. Vēl pa trim reizēm iekļūts finālā un pusfinālā.

Anglija desmit reizes piedalījusies finālturnīros, 1968. gadā tiekot līdz bronzai, bet 1996. gadā iekļūstot pusfinālā.

Tikmēr otrā duelī tiksies E grupas uzvarētāja Zviedrija un C grupā trešo vietu ieņēmusī Ukraina, kas kā pēdējā, rēķinot visu trešo vietu ieguvēju sniegumu, iekļuva astotdaļfinālā.

Zviedrija spēlēja 0:0 ar Spāniju, kā arī uzvarēja Slovākiju ar 1:0 un Poliju ar 3:2. Ukraina tikmēr piedzīvoja divus zaudējumus – 2:3 pret Nīderlandi un 0:1 pret Austriju, taču pārspēja Ziemeļmaķedoniju (2:1).

Zviedriem trīs vārtus guvis Emīls Forsbergs, bet ukraiņiem ar diviem gūtiem vārtiem izcēlušies Romāns Jaremčuks un Andrijs Jarmolenko.

Abas komandas savā starpā tikušās četrreiz. 2012. gada finālturnīrā Kijevā ar 2:1 pārāka bija Ukraina, bet no četrām spēlēm Ukraina vinnējusi divreiz, reizi spēlējot neizšķirti.

Ukrainai šis ir trešais finālturnīrs pēc kārtas, kaut gan padomju laikā pēdējās divās desmitgadēs tieši Ukrainas futbolisti veidoja PSRS izlases kodolu. Līdz šim no grupas izkļūt nebija izdevies.

Zviedrija finālturnīros spēlē septīto reizi. 1992. gadā izdevās sasniegt pusfinālu.

Jau tagad zināmi trīs ceturtdaļfināla pāri, kuros 2. jūlijā Minhenē tiksies Beļģija un Itālija, bet Sanktpēterburgā – Šveice un Spānija, kamēr 3. jūlijā Baku būs Čehijas un Dānijas izlašu pretstāve.

Ceturtdaļfināli notiks 2. un 3. jūlijā, pusfināli – 6. un 7. jūlijā, bet finālcīņa gaidāma 11. jūlijā.

2021. gada Eiropas čempionāta finālturnīrs līdz 11. jūlijam norisināsies Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tiks noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņems pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966. gada Pasaules kausa fināls un 1996. gada Eiropas čempionāta fināls.

Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās grupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle. Kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!