Itālijas futbolisti dramatiski izcīna savu otro Eiropas čempionu titulu

Itālijas futbola izlase svētdien Vemblija stadionā Londonā apbēdināja Anglijas valstsvienību un pēcspēles sitienu sērijā izcīnīja savu otro Eiropas čempionu titulu.

"Euro 2020" fināls pamatlaikā un pagarinājumā noslēdzās neizšķirti 1:1, bet pēcspēles sitienu sērijā itāļi bija pārāki ar rezultātu 3:2.

Anglijas izlase spēli iesāka perfekti, un jau otrajā minūtē izvirzījās vadībā. Harijs Keins teicami iesāka uzbrukumu ar piespēli no laukuma centra uz labo malu Kīrenam Tripjēram, kurš tālāk centrēja soda laukumā, un kreisajā malā Lūks Šovs saņēma bumbu un raidīja to vārtos.

Tomēr mača turpinājumā Itālijas izlase pārņēma spēles kontroli un meklēja veidus, kā izlīdzināt rezultātu. 35. minūtē Federiko Kjēza pats sev izkārtoja iespēju, taču raidīja bumbu garām vārtiem. Pirmais puslaiks noslēdzās ar Čiro Imobiles sitienu pēc Džovani di Lorenzo piespēles, taču aizsargs bloķēja sitienu.

Itālijas pārsvars laukumā tikai pieauga otrajā puslaikā. 62. minūtē vēl viena laba iespēja bija Kjēzam, bet piecas minūtes vēlāk Leonardo Bonuči izlīdzināja spēles rezultātu, kad pēc stūra sitiena Anglijas soda laukuma bija apjukums. Bonuči ieguva bumbu, kad tā pie viņa atlēca no vārtu staba, un no pašas vārtu priekšas raidīja to vārtos.

Mača turpinājums bija līdzīgāks, un arī Anglija atkal sāka biežāk darboties ar bumbu, ne tikai spēlēt aizsardzībā. Tomēr vārti netika gūti ne atlikušajā pamatlaikā, ne pagarinājumā. Cīņa nonāca līdz pēcspēles sitieniem.

Domeniko Berardi un Harijs Keins realizēja savu komandu pirmos sitienus, bet tad Andrea Beloti sitienu atvairīja Džordans Pikfords. Harijs Makgvairs ar perfektu sitienu deva vadību Anglijai, bet Bonuči rezultātu izlīdzināja. Tad Anglijas spēlētāji Markuss Rešfords un Džeidons Sančo nerealizēja savus sitienus, kamēr Federiko Bernardeski bija precīzs. Žoržinju varēja pielikt punktu pēcspēles sitieniem, bet viņš to nespēja. 19 gadus vecais Bukajo Saka izpildīja svarīgu sitienu Anglijas izlasei, bet viņa mēģinājumu gūt vārtus atvairīja Džanluidži Donnarumma, nodrošinot Itālijai uzvaru.

Par "Euro 2020" vērtīgāko spēlētāju tika atzīts tieši Donnarumma.

Itālijai šīs bija ceturtais Eiropas čempionāta fināls, bet iepriekšējo reizi tā par kontinenta čempioni kļuva 1968. gadā. 2000. gadā finālā Itālija vēl 90. minūtē bija vadībā ar 1:0 pret Franciju, bet kompensācijas laika pēdējās sekundēs Silvēns Viltors panāca izlīdzinājumu. Pagarinājumā francūžiem zelta vārtus guva Davids Trezegē. Savukārt pirms astoņiem gadiem Kijevā finālā itāļi ar 0:4 bez variantiem zaudēja Spānijai.

Anglijas futbolisti pirmo reizi spēlēja Eiropas čempionāta finālā, nespējot piepildīt fanu sen loloto sapni par "Football coming home" (futbols atgriežas mājās).

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Spēles statistika:
Itālijas izlase otro reizi kļūst par Eiropas čempioniem.
Itālija triumfē "Euro 2020" turnīrā!Pēcspēles sitienu gaita: 1:0 Itālijas izlases spēlētājs Berardi sāka pēcspēles sitienus, un viņš pārliecinoši sita kreisajā malā, bet Pikfords lēca uz labo pusi. 1:1 Keins sita kreisajā malā, Donnarumma uzmin pusi, bet nespēj aizsniegties līdz bumbai.1:1 Pikfords atvairīja Beloti sitienu labajā vārtu malā. 1:2 Makgvairs perfekti sita vārtu augšējā stūrī!2:2 Bonuči sita aukstasinīgi, Pikfords uzminēja virzienu, bet neaizsniedzās līdz bumbai. 2:2 Rešfords ieturēja ilgu pauzi, izdarīja zemu sitienu un trāpīja pa vārtu stabu. 3:2 Bernardeski sita vārtu vidū un bija precīzs.3:2 Sančo sitienu labajā malā atvairīja Donnarumma!  3:2 Svarīgo sitienu Itālijai izpildīja Žoržinju. Pikfords aizsniedzās līdz bumbai, tā trāpīja pa vārtu stabu, bet vārtos neieripoja. 3:2 Saka varēja pagarināt pēcspēles sitienus, bet Donnarumma atvairīja viņa sitienu. Itālija triumfē Eiropas čempionātā.
Itālija – Anglija 1:1. Noslēdzies pagarinājums.
Pēcspēles sitienu sērijā tiks noskaidroti Eiropas čempioni futbolā! Šī būs tikai otrā reize, kad finālā tiks izpildītas "pendeles".
120+3. min.Florenzi iecentrēja bumbu soda laukumā, bet tur nebija neviena, kurš varētu to uzņemt un izdarīt sitienu.
120+1. min. Itālijai bija iespēja izpildīt stūra sitienu, taču no tā sitienu pa vārtiem izspēlēt neizdevās.
Anglijas izlasē laukumā devās Rešfords un Sančo, bet laukumu pameta Hendersons un Volkers.
118. min. Emersons pameta laukumu, Florenzi devās laukuma viņa vietā.
117. min. Bernardeski ar muguru pret vārtiem uzņēma bumbu un tad izdarīja sitienu, trāpot aizsarga piespiestajai rokai. Tiesnesis skaidri parādīja, ka pārkāpums šeit nebija.
113. min.Žoržinju ļoti bīstami nospēlēja pret Grīlišu, uzminot anglim uz ceļgala. Par to itālim parādīts brīdinājums. Abiem pēc šīs epizodes bija nepieciešama palīdzība no fizioterapeita.
111. min. Kjelīni vēlreiz apturēja Stērlingu, kurš atkal tika tuvu vārtiem.
108. min. Anglijas izlase atbildēja ar savu uzbrukumu. Vispirms Grīliša sitiens tika bloķēts, bet turpinājumā Donnarumma neļāva Makgvairam izdarīt sitienu ar galvu pēc Keina piespēles.
107. min.Bernardeski izpildīja spēcīgu un tālu tieši brīvsitienu, un Pikfords vispirms bumbu atsita sev priekšā un tikai tad to noķēra. Viens no itāļiem jau steidza to iegūt.
106. min. Pirmais brīdinājums arī Anglijas izlasē. Makgvairs "nopļāva" Beloti.
Sācies pagarinājuma 2. puslaiks
Itālija – Anglija 1:1. Noslēdzies pagarinājuma 1. puslaiks.
105. min.Lokatelli mēģinājums cauršaut Anglijas izlases aizsardzību bija neveiksmīgs.
103. min.Emersons kreisajā malā tika garām Šovam un devās tuvāk vārtiem. Tad viņš izdarīja sitienu, un spēlē vajadzēja iesaistīties arī Pikfordam, kurš ar roku bumbu atsita. Neviens itāli pie atkārtotas iespējas tomēr netika.
100. min.Keins un Filipss uzbrukumā pēc sadursmēm krita laukuma zālājā, bet, redzot, ka uzbrukums turpinās, spēja strauji piecelties kājās un turpināt cīņu.
99. min. Mounts noslēdza spēli, bet Anglijas izlasē laukumā devās Grīlišs.
99. min.Beloti izdarīja sitienu no tālās distances, tomēr viņam priekšā bija Makgvairs, kurš bloķēja bumbu.
97. min.Filipss izdarīja uzņēma bumbu uz krūtīm un izdarīja tālu sitienu pa vārtiem, bet pēc viņa sitiena bumba aizlēca garām vārtiem.
96. min.Itālijas izlasē Verati pameta laukumu, bet Lokatelli ieņēma viņa vietu.
96. min.Keins teicami piespēlēja uz priekšu Stērlingam, kurš devās soda laukumā un gribēja izdarīt piespēli gar vārtiem, taču Kjelīni aizsardzībā nospēlēja teicami.
94. min.Pagarinājums iesākās diezgan mierīgi uzbrukumu ziņā, bet noteikumu pārkāpumi gan tika fiksēti diezgan bieži.
Sācies pagarinājuma 1. puslaiks
Itālijas izlases treneri laukumā sūtīja svaigus spēkus uzbrukumā. Beloti iznāca laukumā Insinjes vietā.
Pamatlaika statistika ("SofaScore"):
Itālija – Anglija 1:1. Noslēdzies pamatlaiks! Ar spēles 90 minūtēm nepietika gan pusfinālos, gan finālā. Futbola svētki turpinās!
90+6. min.Kjelīni ar pamatīgu rāvienu aiz krekla nogāza Saku un nopelnīja brīdinājumu.
90+5. min.Itālijas izlase lūkoja izraut uzvaru un saspēlējās soda laukuma tuvumā. Pēc centrējuma Volkers ar krūtīm atspēlēja bumbu vārtsargam.
Kompensācijas laiks būs sešas minūtes ilgs.
89. min.Stērlings izņēmās iniciatīvu un devās tuvāk vārtiem, bet Bonuči apspēlēt viņam neizdevās.
87. min.Kāds līdzjutējs izskrējis laukumā. Futbolisti viņu ar smaidu pavada.
85. min.Kjēza tomēr nevarēs pabeigt spēli. Viņš pameta laukumu traumas dēļ, bet viņa vietā nāca Bernardeski.
85. min.Pēc brīvsitiena izspēles bumba atlēca pie Šova, kurš aizblieza to pāri vārtiem.
84. min.Trešais brīdinājums Itālijas izlasē - Insinje iesita pa kājām Filipsam.
84. min.Anglijas izlasei beidzot izdevās ilgāk spēlēt ar bumbu. Mounts iespēlēja bumbu Sakam, kuram neizdevās izdarīt sitienu, jo bumba bija neērtā augstumā.
Bonuči kļuvis par vecāko vārtu guvēju Eiropas čempionātu finālos. Viņa vecums 34 gadi un 71 diena. https://twitter.com/OptaPaolo/status/1414322098328281094
80. min. Kjēza lielā ātrumā devās uzbrukumā, apspēlēja aizsargus, bet noslēgumā Šovs viņu apturēja. Itālis gan guva sasitumu, bet noteikuma pārkāpuma nebija.
74. min. Anglijas izlasē laukumā devās Hendersons, kurš nomainīja Raisu.
73. min.Itālijas izlases pārsvars laukumā kļuva nospiedošs. Berardi saņēma teicamu tālu piespēli un no gaisa sita pa bumbu, taču viņš raidīja to pāri vārtiem.
71. min. Anglijas izlasē Tripjērs pameta laukumu, bet viņa vietā nāca Saka.
67. min. Itālija – Anglija 1:1Leonardo Bonuči izlīdzina spēles rezultātu! Pēc bīstamā uzbrukumā iegūta stūra sitiena Anglijas izlases soda laukumā bija haoss. Marko Verati ar galvu sita pa vārtiem, Džordans Pikfords bumbu pārvirzīja uz vārtu stabu, bet Bonuči bija pirmais pie bumbas un izlīdzināja rezultātu.
64. min. Anglijas izlase izspēlēja stūra sitienu, un Stounss izdarīja sitienu ar galvu pāri vārtiem. Pirms pāris minūtēm arī Makgvairs ar galvu izdarīja sitienu pēc centrējuma soda laukumā.
62. min. Kjēza no aizsargu aizsega izdarīja sitienu, tēmējot vārtu apakšējā stūrī, bet Pikfords ar vienu roku aizsniedzās līdz bumbai un atvairīja to.
57. min. Iespēja izlīdzināt rezultātu Itālijai. Kjēzas sitienu bloķēja Tripjērs, taču bumba nonāca pie Insinjes, viņš sita pa vārtiem, taču Pikfordu pārspēt neizdevās.
55. min. Bonuči nopelnīja vēl vienu brīdinājumu Itālijas izlasei.
54. min.Itālijas izlase veica pirmo spēlētāju maiņu šajā mačā - Barelas vietā laukumā nāca cits pussargs Kristante. Savukārt Immobiles vietā iznāca Berardi.
51. min. Divu desmito numuru sadursme - Strēlings pārkāpa noteikumus pret Insinji, un Itālija ieguva brīvsitienu no teicamas pozīcijas. Insinje izpildīja sitienu, bet raidīja bumbu garām tālajam augšējam vārtu stūrim.
48. min. Stērlings radīja ļoti bīstamu epizodi soda laukumā. Viņš palaida bumbu nedaudz par tālu, Bunuči viņu ar roku pieturēja un Donnarumma savāca bumbu. Šoreiz Stērlings netika pie strīdīgas "pendeles".
47. min.Pirmais brīdinājums spēlē! Barela no mugurpuses klupināja Keinu.
Sācies 2. puslaiks!
Pirmā puslaika statistika:
Itālija – Anglija 0:1. Noslēdzies 1. puslaiks.
45+4. min.Bonuči izmēģināja veiksmi no tālās distances, un viņa sistā bumba lidoja garām tālajam vārtu stabam.
45+1. min.Di Lorenzo iespēlēja bumbu Immobilem, kura sitienu bloķēja Stounss. Itālijas uzbrukums turpinājās ar Verati sitienu, taču Pikfords bumbu viegli tvēra.
42. min.Itālijai joprojām bija grūtības tikt cauri Anglijas piecu vīru aizsardzības līnijai. Tad Barela nopelnīja brīvsitienu savai komandai, taču angļu aizsargi uzvarēja cīņā "otrajā stāvā".
36. min.Šovs Anglijas izlases uzbrukumā kreisajā malā uzvarēja divcīņā ar Kjēzu un iespēlēja bumbu soda laukumā. Kjelīni aizsita bumbu prom.
35. min.Kjēza izspraucās starp diviem aizsargiem un saglabāja bumbu. Viņš lielā ātrumā devās uz vārtiem un tad izdarīja tālsitienu, tēmējot vārtu apakšējā stūrī, taču bumba aizripoja garām.
33. min.Itālijas futbolisti ilgi pieturēja bumbu un saspēlējas ap Anglijas izlases soda laukumu. Kad izdevās ieiet soda laukumā, aizsargi bija cieši klāt, tāpēc sitienu nebija.
28. min.Insinje izdarīja ļoti tālu sitienu pa vārtiem, bet bumba aizlidoja pamatīgi garām vārtiem.
25. min. Stērlings un Insinje vēlējās saasināt situāciju soda laukumā savu komandu uzbrukumos, tomēr līdz sitieniem viņi netika. Itālijas uzbrukumā Kjēza cīnījās par bumbu līdz galam, taču viņam neizdevās pārtvert bumbu.
22. min.Itālijas izlases spēlētājs Žoržinju saņēma palīdzību no komandas fizioterapeita. Viņam sasists ceļgals.
20. min.Spēles gaita norimās. Laukumā centrā abu komandu kapteiņi Kjelīni un Keins saskrējās, sodu fiksējot itālim.
15. min. Donnarumma droši spēlēja gan pēc Anglijas izlases stūra sitiena, gan pēc Mounta iespēles soda laukumā
10. min. Tripjērs saņēma teicamu piespēli no Volkera un soda laukumā lūkoja saasināt situāciju, bet viņa piespēli aizsargi aizsita prom.
8. min. Itālijas futbolisti mēģināja pieturēt bumbu un pārņemt spēles kontroli. Kjēza nopelnīja tiešo brīvsitienu savai komandai, bet Insinje raidīja bumbu pāri vārtiem.
1. min.Nervi liek par sevi manīt! Makgvairs nesapratās ar Pikfordu un uzdāvināja itāļiem pirmo stūra sitienu, taču no tā uzbrukumu izspēlēt neizdevās.
2. min. Itālija – Anglija 0:1Anglija uzreiz aizsteidzās pretuzbrukumā. Harijs Keins no laukuma centra piespēlēja Kīrenam Tripjēram uz labo malu, kurš devās tuvāk soda laukumam un iecentrēja uz kreiso malu Lūkam Šovam, kurš ar tehniski sarežģītu sitienu izvirzīja vadībā Angliju! Cilvēki Vemblija stadionā gavilē.
Spēle sākusies!Cīņa par Eiropas čempionu titulu sākusies
Vemblija stadionā pirms fināla mača norisinās "Euro 2020" noslēgšanas ceremonija. Atraktīvi dejotāji un uguns šovs pārņēmuši laukumu.
Vemblija stadionā spēli klātienē vēros nepilni 70 000 līdzjutēju, kas apliecina, ka dzīve sāk atgriezties normālās sliedēs. Dažādi fakti par šo maču un "Euro 2020" turnīru aplūkojami šajā rakstā: https://www.delfi.lv/sports/news/eiropas-cempionats-futbola/zinas/euro-2020-finals-italija-triumfes-otro-reizi-vai-futbols-beidzot-atgriezisies-majas.d?id=53377525
“Euro 2020” turnīrā aizvadītas 50 spēles un atlikusi vēl tikai viena – finālmačs starp Itālijas un Anglijas valstsvienībām. Itālija otro reizi lūkos kļūt par Vecā kontinenta spēcīgāko izlasi, bet Anglija cer izcīnīt savu pirmo Eiropas čempionu titulu.