Šveice pēcspēles sitienos šokē Franciju un pirmo reizi iekļūst Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā

Šveices futbola izlase Bukarestē notikušajā Eiropas čempionāta ("Euro 2020") astotdaļfināla spēlē pamatlaika izskaņā atspēlēja divu vārtu deficītu un pēcspēles sitienu sērijā pārspēja vienu no turnīra galvenajām favorītēm Franciju, pirmo reizi iekļūstot ceturtdaļfinālā.

Šveices un Francijas izlašu duelī pamatlaiks un pagarinājums noslēdzās neizšķirti 3:3, bet šveicieši pēcspēles sitienu sērijā bija pārāki ar rezultātu 5:4.

Divus vārtus Francijai guva Karims Benzemā, vienus - Pols Pogbā, bet Šveicei divreiz izcēlās Hariss Seferovičs, reizi - Mario Gavranovičs.

Kamēr Francijai pirmajā puslaikā Rafaēls Varāns, Kilians Mbapē un Adrjēns Rabio no labām pozīcijām sita garām vārtiem, savu vienīgo iespēju izmantoja Šveice. Pēc Stīvena Cūbera precīzas vieglas piespēles uz soda laukuma vidu Seferovičs kā biljardists ar galvu ne spēcīgi, bet precīzi raidīja bumbu vārtu kreisajā stūrī. Igo Lorī lēca pēc bumbas, taču tās atvairīšanu traucēja bumbas trajektorija, tai pirms vārtu līnijas atsitoties pret zemi - 1:0 Šveices labā.

Tas arī izrādījās vienīgais abu komandu sitiens pirmajā puslaikā, kurš trāpījis vārtu rāmī.

Vēl katra no komandām pirmajā puslaikā saņēma pa dzeltenajai kartītei, 30.minūtē dzelteno plāksteri savā priekšā ieraugot Varānam, bet divas minūtes vēlāk - Niko Elvedi pretinieku komandā.

Otrā puslaika sākumā aizsarga Klemāna Lenglē vietā Francijai laukumā devās pussargs Kingslijs Komans, ieskicējot vicečempionu vēlmi atspēlēties.

Notikumi norisinājās vētraini. Vispirms vadību dubultot ar 11 metru soda sitienu varēja Šveice. 52.minūtē Cūbers uz Francijas soda laukuma kreisās sānu malas apspēlēja Benžamēnu Pavāru, kurš netrāpīja bumbai, izraisot šveicieša kritienu. Tomēr tiesnesis Fernando Rapallini nesteidzās, bet pagaidīja, kamēr otrā laukuma pusē Mbapē nokrita soda laukumā, un tikai tad devās pie video tiesneša. Atkārtojums liecināja, ka Cūbers soda laukumā kavēts neatļauti, piespriežot 11 metru sitienu uz Francijas vārtiem.

Tomēr 55.minūtē Rikardo Rodrigess, kurš sita vārtu kreisajā apakšējā stūrī, to nedarīja pietiekami spēcīgi, Lorī ar labo roku atvairot bumbu.

Nākamajā minūtē Mbapē ar apvedošu sitienu netrāpīja vārtu tālajā stūrī, bet tad Francija "uzsprāga" ar diviem vārtiem pēc kārtas. Abas reizes pretinieku laukuma pusē šveicieši tika atbruņoti, izveidojot vārtu gūšanas momentus.

57.minūtē pēc Mbapē piespēles soda laukumā Benzemā bumbu pasita uz priekšu, tai aizripojot pašam aiz muguras, un pēc tam jau no tuvas distances raidīja to vārtu kreisajā apakšējā stūrī - 1:1.

Vēl pēc divām minūtēm Francija vēlreiz pēc Mbapē piespēles nokļuva šveiciešu soda laukumā. Antuāns Grīzmans pietuvojās vārtiem, taču līdz viņa raidītajai bumbai aizsniedzās vārtsargs Jans Zommers. Tomēr bumba turpināja ceļu uz vārtu tālo stabu, kur to vārtos ar galvu iedzina Benzemā - 2:1.

75.minūtē ar izcilu sitienu ārpus soda laukuma tieši pretī vārtiem izcēlās Pogbā, ar apvedošu sitienu trāpot bumbu vārtu labajā augšējā stūrī - 3:1.

Tomēr arī šajā pirmdienas mačā divu vārtu pārsvaru Francijai noturēt neizdevās. Šveice septiņu minūšu laikā veica četras maiņas, nomainot arī aktīvo Cūberu, un tas deva rezultātu. Astoņas minūtes iepriekš laukumā nākušais Kevins Mbabu 81.minūtē perfekti no labās puses centrēja vārtsarga laukumā, kur pa vidu diviem francūžiem iznira Seferovičs, ar galvu raidot bumbu vārtu kreisajā stūrī - 2:3.

Vēl Šveice nomainīja Rodrigesu, Francija - Grīzmanu, dzeltenā kartīte par rupju spēli ar elkoni pret Mbabu tika parādīta Komanam, bet rezultāts varēja mainīties vēl trīsreiz.

Vispirms 90.minūtē vārtus guva 73.minūtē laukumā nākušais Šveices uzbrucējs Gavranovičs. Granits Džaka ar piespēli atrada Gavranoviču, kurš bumbu raidīja vārtu kreisajā apakšējā stūrī - 3:3.

Bumbu uzbrukumā nesavaldīja 87.minūtē laukumā nākušais Šveices uzbrucējs Admirs Mehmedi, bet spēles kompensācijas laika pēdējās - ceturtās - minūtes pašās beigās Grīzmana vietā pamatlaika beigās laukumā nākušais Musa Sisoko pamanījās no soda laukuma labās puses piespēlēt garām diviem Šveices aizsargiem. Soda laukuma pretējā pusē bumbu ar krūtīm saņēma Pavārs un no gaisa raidīja to pa vārtu pārliktni tālajā stūrī.

Papildlaikā dzelteno kartīti saņēma Pavārs, kuram tādējādi nākamā spēle saņemto kartīšu dēļ jebkurā gadījumā gāja secen, bet Benzemā vietā laukumā devās Olivjē Žirū.

95.minūtē laba iespēja bija Pavāram, kurš saņēma bumbu soda laukuma vidū, taču viņa sitiens zem pārliktņa nesanāca spēcīgs, Zommeram viegli atvairot sitienu.

120.minūtē vēl vārtus ar galvu varēja gūt Žirū, bet Zommers francūža sitienu vārtu kreisajā stūrī atvairīja.

Pēcspēles sitienu sērijā abas komandas sitienus perfekti izdarīja līdz piektajai kārtai. Tad Šveicei precīzi sita Admirs Mehmedi, bet izšķirošo sitienu Francija uzticēja Mbapē, kurš nespēja pārspēt Zommeru.

Šveices izlase Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā spēlēs pirmo reizi.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētāku mača aprakstu.

Spēles statistika:
Francija - Šveice. Šveice uzvar pēcspēles sitienu sērijā! Pēcspēles sitienu gaita: 0:1 Pirmo sitienu izpildīja šveicietis Gavranovičs. Viņš sita vārtu augšdaļā, kamēr Lorī leca uz otru pusi1:1 Pogbā sita tikpat precīzi kā Gavranovičs.  1:2 Šveices izlases centra aizsargs Šērs nesita spēcīgi, bet darīja to precīzi. 2:2 Žirū turpināja sitienu sēriju ar precīzu sitienu. Zommers lēca uz otru pusi.2:3 Akandži pirms sitiena ieturēja mazu pauzi, taču viņš trāpīja pašā vārtu apakšējā stūrī.3:3 Turams sita uz kreiso pusi, Zommers uzminēja sitiena virzienu, bet līdz bumbai vārtsargs neaizsniedzās.3:4 Cik tur trūka, lai Lorī atvairītu. Vargass sita spēcīgi, Lorī ar plaukstu pieskārās bumbai, bet nespēja to apturēt.4:4 Kimpembē sita spēcīgu vārtu augšējā stūrī. Zommers lēca pareizajā virzienā, bet nebija glābējs.4:5 Mehmedi ieskrējās, sita precīzi, bet Lorī lēca uz otru pusi.  4:5 Jans Zommers atvaira Kiliana Mbapē sitienu un ievelk Šveici ceturtdaļfinālā!
Šveices izlase sāks pēcspēles sitienu sēriju.
Francija – Šveice 3:3. Noslēdzies pagarinājums.Pirmo reizi "Euro 2020" turnīrā būs pēcspēles sitienu sērija.
119. min.Jans Zommers skaistā lēcienā atvairīja Žirū sitienu ar galvu!
114. min. Francijai joprojām pagarinājumā nevedas momentu realizācija. Turams izdarīja piespēli Žirū, kura izdarītais sitiens bija diezgan neveiksmīgs, lai arī pozīcija nebija no sliktākajām.
111. min.Komans tomēr nespēja pabeigt spēli, un viņa vietā iznāca Turams.
110. min. Vēl viena teicama iespēja Mbapē! Viņš saņēma teicamu Pogbā piespēli, taču īsti netrāpīja pa bumbu, un tā aizgriezās prom no vārtiem.
109. min. Mbapē pēc Komana piespēles izdarīja sitienu, stāvot nedaudz aiz soda laukuma līnijas, bet viņš atkal bija neprecīzs.
108. min.Akandži asi nospēlēja pret Pogbā, kurš lielā ātrumā devās uzbrukumā. Viņam par to dzeltenā kartīte.
Sācies pagarinājuma 2. puslaiks.
Francija – Šveice 3:3. Noslēdzies pagarinājuma 1. puslaiks.
103. min.Pēc stūra sitiena izspēles notika cīņa pie soda laukuma pa bumbu, bet Mehmedi sitiens pa Francijas vārtiem bija neveiksmīgs.
101. min. Sisoko nolēma izdarīt tālsitienu uzreiz Mbapē piespēles, taču bumba uzlidoja augstu gaisā.
Komans paziņoja komandas ārstam, ka viņš turpinās spēlēt.
98. min. Abas valstsvienības izspēlēja bīstamus uzbrukumus. Mbabu piespēlēja gar vārtiem Gavranovičam, bet Varāns bumbu aizsita prom. Uzreiz otrā laukuma pusē Komans apdraudēja vārtus, bet sita garām. Pēc šīs epizodes Komans palika sēžot zālienā, un izskatās, ka viņam spēle beigusies.
95. min. Francijas izlases teicamā uzbrukumā Komans piespēlēja bumbu Pavāram, kurš no lieliskas pozīcijas izdarīja sitienu pa vārtiem, taču Zommers ar roku atvairīja bumbu.
94. min.Benzemā pameta laukumu, iespējams, traumas dēļ, bet viņa vietā nāca Žirū.
93. min. Mehmedi pēc stūra sitiena tika pie bumbas un izdarīja sitienu pa vārtiem, bet Lorī glāba bumbu no vārtu zaudējuma.
91. min. Pavārs ātri nopelnīja brīdinājumu, iesitot pa kājām Mehmedi.
Sācies pagarinājuma pirmais puslaiks!
Pamatlaika statistika ("SofaScore"):
Francija – Šveice 3:3. Noslēdzies pamatlaiks.Šovakar ar vienu pagarinājumu bija par maz! Futbola vakars turpinās!
90+4. min.Kas par maču! Komans uz krūtīm uzņēma bumbu un izdarīja sitienu, bet viņš trāpīja pa vārtu pārliktni! Fantastika
90+4. min.Mehmedi pietrūka pāri centimetri, lai savaldītu bumbu un izdarītu sitienu, atrodoties vienatnē pret Lorī.
90. min. Francija – Šveice 3:3Mario Gavranovičs tomēr gūst vārtus. Šveicieši laukuma vidū pārtvēra bumbu un metās pretuzbrukumā, kura noslēgumā Gavranovičs apspēlēja Kimpembē un raidīja bumbu vārtu apakšējā vārtu stūrī!
88. min. Grīzmans tika nomainīts pret centra pussargu Sisoko.
87. min. 11 metru soda sitienu nerealizējušo Rodrigesu nomainīja Mehmedi.
85. min. Šveicei neieskaita vārtus. Šveices futbolists Mario Gavranovičs aizmugures stāvoklī saņēma bumbu un raidīja to vārtos. Taču tiesneši nekļūdījās un fiksēja šo pārkāpumu.
83. min.Rabio saņēma bumbu no Grīzmana un izdarīja sitienu pa vārtiem, raidot to pāri vārtiem.
81. min. Francija – Šveice 3:2Uz maiņu nākušais Kevins Mbabu iecentrēja bumbu soda laukumā, un atkal Hariss Seferovičs izdarīja precīzu sitienu ar galvu, apsteidzot visus Francijas aizsargus.
79. min. Embolo un Cūbers tika nomainīti, bet Vargass un Fasnahts devās laukumā noslēgt spēli.
75. min. Francija – Šveice 3:1 Pols Pogbā! Pie viņa bumba nonāca pēc tam, kad aizsargs bloķēja Karīma Benzemā sitienu. Pogbā uzņēma bumbu un izdarīja fantastisku tālsitienu, trāpot bumbu pašā vārtu augšējā stūrī!
73. min. Šveices izlasē divas spēlētāju maiņas – Mbabu un Gavranovičs devās laukumā, bet Vidmers un Šačiri spēli noslēdza.
69. min.Vidmers ar galvu atspēlēja bumbu vārtsargam Zommeram, bet vārtsargs to nesaprata. Piespēle lidoja garām vārtsargam, kurš bija izgājis no vārtiem, taču par laimi Šveicei, bumba aizlēca garām arī vārtiem.
66. min.Šačiri ar brīvsitienu centrēja bumbu soda laukumā, bet Seferovičs un Vidmers nesapratās, kurš izdarīs sitienu. Līdz ar to no teicamas pozīcijas Šveice vārtus neguva.
61. min.Rodrigess asi nospēlēja pret Grīzmana, un viņš par to tika brīdināts.
59. min. Francija – Šveice 2:1Francijas izlase turpināja ar īsām piespēlēm raut gabalos Šveices izlases aizsardzību. Antuāns Grīzmans nonāca sitiena pozīcijā pašā vārtu priekšā, bet Jans Zomers to atvairīja. Bumba lidoja tieši virsū Karīmam Benzemā, un viņš ar galvu no ļoti tuvas distances sita vārtu augšējā stūrī.
56. min.Francijas futbolisti uzreiz metās uzbrukumā. Pogbā izbrīvēja vietu Mbapē, kurš gribēja iegriezt bumbu vārtos, taču viņš bija neprecīzs.
57. min. Francija – Šveice 1:1Francijas izlase soda Šveici par nerealizēto “pendeli”. Ātri izspēlētā uzbrukumā Karīms Benzemā teicami nokontrolēja bumbu pēc Kiliana Mbapē piespēles un izdarīja precīzi sitienu no soda laukuma vidus.
55. min. Šveice nerealizē 11 metru soda sitienu. Igo Lorī atvaira Rodrigesa izpildīto 11 metru soda sitienu.
53. min. 11 metru soda sitiens uz Francijas vārtiem! Cūbers pa kreiso malu devās uzbrukumā, bet uzreiz pēc ieiešanas soda laukumā Pavārs viņu nogāza. Cūbers gan nevāļājās zālājā un turpināja cīņu. Tam sekoja Francijas izlases uzbrukums, un tajā Mbapē krita soda laukumā. Tad galvenajam tiesnesim video atkārtojuma tiesneši paziņoja, ka Cūbera epizode ir jāpārbauda. Pēc atkārtojuma izskatīšanas tika nozīmēta “pendele”.
50. min. Šveices izlasei ļoti trauksmaina epizode pie Francijas izlases vārtiem. Embolo iegāja soda laukumā, bet nedaudz nesavaldīja bumbu, netiekot pie sitiena. Viņš to saglabāja un piespēlēja Seferovičam, kuram neizdevās trāpīt un sist tukšā vārtu stūrī.
47. min. Grīzmanam bija iespēja izdarīt sitienu, bet viņš bumbu vārtu virzienā raidīja ļoti neveiksmīgi.
Sācies 2. puslaiks.Francijas izlasē arī spēlētāju maiņa - Lenglē vietā laukumā nāca Komans.
Pirmā puslaika statistika ("SofaScore"):
Francija – Šveice 0:1. Noslēdzies 1. puslaiks
42. min. Šveices futbolisti turpināja lieliski spēlēt "otrajā stāvā", un Akandži tika pie bumbas pēc centrējuma soda laukumā, sitiens gan bija ļoti neveiksmīgs.
32. min. Elvedi "iebrauca" kājās Grīzmanam, par ko tiesnesis viņam parādīja dzelteno kartīti.
31. min. Šveices izlases uzbrucējs Embolo pēc tiešā brīvsitiena izspēles soda laukumā skāra bumbu ar galvu, taču sitiens viņam neizdevās.
30. min.Varāns "norāva" Šveices izlases uzbrukumu, nogāžot Cūberu. Par to Francijas aizsargs tika brīdināts.
28. min.Rabio izdarīja spēcīgu sitienu, atrodoties ārpus soda laukuma aptuveni 45 grādu leņķi pret vārtiem, taču bumba lidoja gar vārtu stabu.
26. min.Mbapē izpildīja tiešo brīvsitienu, bet viņš trāpīja spēlētāju mūrī. Bumba atlēca pie viņa atpakaļ, bet atkārtots sitiens bija ļoti neprecīzs.
22. min.Mbapē piespēlēja Rabio, kurš tālāk bija domājis bumbu nogādāt Benzemā, taču Šveices izlases vārtsargs Zommers ar roku skāra bumbu un mainīja tās lidojuma virzienu, tāpēc francūzis pie bumbas netika.
16. min. Francija – Šveice 0:1Hariss Seferovičs bija lieliski ieņēmis pozīciju un saņēma piespēli no Stīvena Cūbera, lēca augstāk par Klemēnu Lenglē un ar galvu raidīja bumbu vārtos gar pašu stabu.
10. min. Šveices izlase ilgi pozicionāli saspēlējās ārpus soda laukuma, līdz Freilers izdarīja centrējumu soda laukumā. Tur neviens komandas biedrs nebija, lai izdarītu sitienu.
6. min. Francijas izlases uzbrukumos Mbapē un Benzemā soda laukumā bija ar bumbu, kas vienmēr ir bīstami. Šoreiz viņus Šveices izlases aizsargi spēja apturēt.
2. min.Francijas futbolisti devās uzbrukumā un ātri nopelnīja iespēju izpildīt stūra sitienu. Varāns aizsniedzās līdz bumbai, bet sita ļoti neprecīzi, savukārt Kimpembē cieta sadursmē.
Francijas un Šveices valstsvienības lūkos kļūt par Spānijas izlases pretinieci ceturtdaļfinālā, kas risināsies Sanktpēterburgā. Francija bija labākā komanda F apakšgrupā, uzvarot Vāciju un nospēlējot neizšķirti ar Ungāriju un Portugāli. Šveice izslēgšanas spēlēs iekļuva kā trešās vietas ieguvēja A grupā.