Ukraina papildlaika pēdējā minūtē šokē zviedrus un pirmo reizi iekļūst ceturtdaļfinālā

Ukrainas futbola izlase otrdien, 29. jūnijā, Glāzgovā, pirmo reizi vēsturē iekļuva UEFA Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā, "Euro 2020" astotdaļfinālā dramatiskā cīņā pagarinājuma pēdējā minūtē ar 2:1 pieveicot Zviedrijas valstsvienību.

Tagad ceturtdaļfinālā ukraiņi tiksies ar Angliju, kas savā astotdaļfināla spēlē otrdien ar 2:0 (0:0) pārspēja Vāciju.

Vārtus Ukrainas izlases labā guva Oleksandrs Zinčenko un Artjoms Dovbiks, bet Zviedrijai - Emīls Fošbergs.

Spēles sākumu labāk aizvadīja ukraiņi, kuri arī izvirzījās vadībā. Viņiem bija labāki vārtu gūšanas momenti, no kuriem pirmais tapa 11.minūtē, kad gan Andrijs Jarmoļenko ne pārāk spēcīgi no soda laukuma uzsita pa tālo vārtu stūri, un Robins Ulsens bumbu atvairīja.

19.minūtē ar bīstamu sitienu gar vārtu labo stabu izcēlās zviedrs Īzaks, bet ar savu otro trāpījumu vārtu četrstūrī Ukraina 27.minūtē izvirzījās vadībā. Labajā soda laukuma pusē Jarmoļenko piesaistīja vairāku zviedru uzmanību un viegli piespēlēja pāri spēlētāju murskulim uz soda laukuma kreiso pusi, kur pavisam viens, kaut arī ieslīpi vārtiem bija Zinčenko. Viņš uzsita spēcīgi, un bumba, trāpījusi pa vārtsargu, iespurdza vārtu tīklā - 1:0 Ukrainas labā.

Pēc divām minūtēm ar atjautīgu brīvsitienu no metriem 40 ukraiņu vārtsargu Heorhiju Buščanu mēģināja pārsteigt Sebastians Lāšons, taču vārtsargs, pārvietojies no otra vārtu stūra, bumbu atvairīja.

26

Tomēr 43.minūtē nedaudz neloģiski zviedri rezultātu izlīdzināja ar savu otro trāpījumu vārtu četrstūrī. Īzaks soda laukuma stūrī piespēlēja Fošbergam, kurš sita pa vārtiem. Bumba pa ceļam aizskāra ukraiņu spēlētāju, mainīja lidojuma trajektoriju un ielidoja vārtos. Buščans bija bezspēcīgs.

Otrajā puslaikā bija krietni vairāk vārtu gūšanas momentu. Tikai vārtu konstrukcijas stiprums vien tika pārbaudīts trīsreiz.

Divu minūšu laikā puslaika sākumā pa labo vārtu stabu trāpīja Serhijs Sidorčuks, bet tūlīt pat ar to pašu pie pretējiem vārtiem atbildēja Fošbergs, kurš 69.minūtē ar vēl vienu sitienu no soda laukuma stūra trāpīja pa pārliktni tuvu labajam vārtu stabam.

Iniciatīvu puslaika sākumā bija pārķērusi Zviedrija, bet pamatlaika beigās komandas sāka spēlēt piesardzīgāk, vairāk lūkojoties savu vārtu virzienā, un bija spiestas spēlēt papildlaiku.

98.minūtē Zviedrija palika mazākumā, kad aizsargs Markuss Dānielsons nospēlēja bumbā, bet pēc tam ar taisnu kāju ietriecās Artjoma Besedina celī. Arī VAR sistēma apstiprināja sarkanās kartītes pamatotību.

Šis notikums noveda pie divām maiņām - gan savainotajam spēlētājam, kuru nomainīja Viktors Cigankovs, gan Zviedrijai, kurai pussargu Kristoferu Ulsonu nomainīja aizsargs Fīlips Helanders. Tā Zviedrijai bija jau sestā maiņa, un iespējas nomainīt kādu savainotu vai nogurušu spēlētāju vairs nebija.

Traumu šajā mačā bija daudz, pēdējo 120.minūtē gūstot ukrainim Romānam Bezusam, kuram tika savainots plecs.

Papildlaika pirmajā kompensācijas minūtē ukraiņi izrāva uzvaru. Zinčenko no laukuma kreisās puses centrēja, un Dovbiks no vārtsarga laukuma līnijas ar galvu raidīja bumbu garām Ulsenam - 2:1.

Zviedrija grupā spēlēja 0:0 ar Spāniju, kā arī uzvarēja Slovākiju ar 1:0 un Poliju ar 3:2. Ukraina tikmēr piedzīvoja divus zaudējumus - 2:3 pret Nīderlandi un 0:1 pret Austriju, taču pārspēja Ziemeļmaķedoniju (2:1).

Zviedriem trīs vārtus bija guvis Emīls Fošbergs, bet ukraiņiem ar diviem gūtiem vārtiem bija izcēlušies Romāns Jaremčuks un Andrijs Jarmoļenko.

Abas komandas savā starpā bija tikušās četrreiz. 2012.gada finālturnīrā Kijevā ar 2:1 pārāka bija Ukraina, bet no četrām spēlēm Ukraina vinnējusi divreiz, reizi spēlējot neizšķirti.

Ukrainai šis ir trešais finālturnīrs pēc kārtas, kaut gan padomju laikā pēdējās divās desmitgadēs tieši Ukrainas futbolisti veidoja PSRS izlases kodolu. Līdz šim no grupas izkļūt nebija izdevies, bet tagad ukraiņi iekļuvuši ceturtdaļfinālā.

Zviedrija finālturnīros spēlēja septīto reizi. 1992.gadā izdevās sasniegt pusfinālu.

Euro 2020, 1/8 fināls: Zviedrija - Ukraina
Zviedrija - Ukraina 1:2. Spēle noslēgusies
119. min. Uz maiņu iznākušais Bezuss duelī saņem triecienu no Helandera un saķer plecu.Kompensācijas laiks - trīs minūtes
120+1 min. Zviedrija - Ukraina 1:2Par spēles varoni kļūst uz maiņu iznākušais Dovbiks. Pēc Zinčenko centrējuma Dovbiks ar galvu raida bumbu vārtos!
Ukraiņi cenšas pacietīgi un droši izspēlēt uzbrukumu. Noslēguma sitiens gan nesanāk.Ukraiņi veic pēdējo maiņu spēlē.
113. min. Un vēl viena skarba sadursme. Bergs soda laukumā centās izklupienā apturēt Karavajevu, bet ukrainis trāpa ar celi pa galveu zviedram. Bergs pēc medicīniskās palīdzības saņemšanas turpina spēli.Zviedriem vairs nav iespēju veikt maiņas.
110. min. Dovbiks no 11 metriem sit pāri vārtiem. Gols gan arī netiktu skaitīts, jo bija aizmugure.
Zviedrija - Ukraina 1:1. Sākas papildlaika 2. puslaiksUkraiņu kapteinis Jarmoļenko tomēr nevar turpināt spēli, viņa vietā nāk Dovbiks.
Zviedrija - Ukraina 1:1. Noslēdzies papildlaika 1. puslaiksPēdējās sekundēs zviedru pusē uz zālāja paliek arī Ukrainas kapteineis Jarmoļenko. Viņš pieceļas un klibodams turpina spēli. Pēdējās minūtēs ļoti daudz traumu.
Pēc zviedru centrējuma Krivcovs paliek uz zālāja, viņš tur potīti. Savukārt Forsbergs pēc sitien pa vārtiem spēli arī turpina kilbojot.
105. min. Laukumā paliek guļot Krafts, kurš ar bumbu spēcīgi dabūja pa galvu. Neliels nokdauns zviedru futbolistam.
101. min. Besedinam spēle beigusies viņa vietā nāk Cigankovs.Maiņa arī zviedriem, jo būs taktiskās izmaiņas - pussarga Olsona vietā iznāk Helanders.
99. min. Zviedrija paliek mazākumāDanielsons noguļ epizodi un ar atvērto kāju ielido apakšstilbā Besedinam. Ukraiņu futbolists cerams izvairīsies no smagas traumas, jo atkārtojums izskatījās briesmīgs. Ukrainis ar mediķu palīdzību atstāj laukumu un nedaudz pieliek kāju pie zemes, kas varētu būt laba zīme.Besedins nospēlēja tikai nepilnas desmit minūtes, jo laukumā devās tikai papildlaika sākumā.
Sākas papildlaiks
Tādējādi četros no astoņiem Euro 2020 astotdaļfināla dueļim uzvarētāju nav izdevies noskaidrot pamatlaikā. Pagaidām divas spēles noslēgušās pagarinājumā (uzvarēja Itālija un Spānija), bet reizi bija vajadzīgas "pendeles" (uzvarēja Šveice).
Zviedrija - Ukraina 1:1. Noslēdzies pamatlaiks
2. puslaika kompensācija - divas minūtes.
85. min. Forsbergs ar roku trāpa pa seju ukrainim un saņem dzelteno kartīti.
Ja uz brīdi komandas centās saasināt cīņu, sākoties pēdējām 10 minūtēm pamatlaikā jau piesardzīgāks futbols. Tas saprotams, jo vārtu zaudējuma gadījumā laika atspēlēties būs pavisam maz
69. min. Forsbergs kreisajā malā teicami nospēlēja individuāli, nomānīja divus ukraiņus un spēcīgi sita - bumba norībina vārtu pārliktni.Ukraiņi uzreiz pārtver bumbu un Kuluševskis ar rokām parauj Zinčenko, lai neizveidotos ātrais uzbrukums. Tiesnesis bez šaubīšanās izvelk no kabatas dzelteno kartīti.
66.min. Zviedriem laba iespēja pēc Luļuševska sitiena, to atvaira teicamā lēcienā Buščans. Un uzreiz ukraiņu atbilde - Jeremčuks atdod piespēli Jarmoļenko, kuram nesanāk pārāk spēcīgs sitiens ar labo kāju.
63. min. Ukraiņu uzbrukums. Atkal bumba nonāk labajā pie Jarmoļenko, bet pēc viņa cēliena bumbu tver Olsens.
56. min. Un zviedri atbild ar sitienu pa vārtu stabu. Labs pretuzbrukums un Forsbergs viltīgi sit tālajā stūrī - bumba trāpa pa stabu.
55. min. Vēl viens labs ukraiņu uzbrukums (un atkal pa labo malu), Jemroļenko izlemj nevis centrēt, bet nedaudz atpakaļ piespēlē Sidorčukam, kura "šāviens" trāpa pa staba ārējo pusi un bumba izlido aiz vārtiem.
Ukraiņi sākuši aktīvāk un izveidoja divus bīstamus centrējumus. Zviedri atbild ar sava kapteiņa Larsona sitienu. Otrā puslaika pirmās astoņas minūtes samērā dzīvīgas, komandas domā par vārtu guvumu.
Zviedrija - Ukraina 1:1. Sākas 2. puslaiks
Zviedrija - Ukraina 1:1. Noslēdzies 1. puslaiks
43. min. Zviedrija - Ukraina 1:1Forsbergs izlēma sist no 20 metriem, bet bumba trāpīja pa ukraiņu aizsargu Zabarniju, mainīja virzienu, un Buščans vairs nebija glābējs.
32.min. Ukrainas izlase pamodusies un izmanto vārtu guvuma dotās emocijas. Labs centrējums, tad bumba tiek pārvirzīta tālāk un spēcīgi sit Jarmoļenko
30. min. Zviedriem soda sitiens no vairāk nekā 30 metriem. Larsons izdomā nevis veikt centrējumu, bet sita negaidīti tuvējā apakšējā stūrī. Ukraiņu vārtsargs Buščans paspēj pārvietoties vārtos un atvairīt bumbu.
27. min. Zviedrija - Ukraina 0:1Skaists vārtu guvums ukraiņiem! Uzbrukums iesākts ar tālo piespēli labajā malā, tad bumbu soda laukumā saņem komandas kapteinis Jarmoļenko. Ukrainas kapteinis ar kājas ārējo malu izdara viltīgu piespēli uz kreiso malu, kur uzreiz ar spēcīgu sitienu vārtus gūst Oleksandrs Zinčenko!
19. min. Tagad jau zviedriem uzplaiksnījums sniegumā un labā situācijā sit Isaks. Bumba lido garām vārtiem, bet ukraiņu vārtsargs Busčans tikai ar skatienu vēroja bumas lidojumu. Viņš nebūtu bijis glābējs.
11. min. Ukraiņu ilgāks uzbrukums, uzmanīga saspēle un labā pozīcijā bumbu saņem Jaremčuks - zviedrus glābj vārtsargs Olsens.
7. min. Pēc mierīga spēles sākuma zviedriem pirmais asākais uzbrukums, bet ukraiņi bloķē sitienus.
Spēle sākusies
Spēle risinās Glāzgovā, kur šovakar +22 rādi un mākoņains. Mača galvenie tiesnesis itālis Daniele Orsato.
Pirms šīs spēles Anglijas izlase Vemblijā sarūgtināja Vāciju. Zviedrijas un Ukrainas dueļa uzvarētājs ceturtdaļfinālā tiksies tieši ar angļiemhttps://www.delfi.lv/sports/news/eiropas-cempionats-futbola/zinas/anglija-maca-izskana-pieveic-vaciju-grandu-dueli-vemblija.d?id=53339587
Glāzgovā šovakar pēdējais pēdējais no Euro 2020 astotdaļfināliem - Zviedrija pret Ukrainu.