Latvijas futbola izlase piektdien aizvadīs 2016.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra spēli pret spēcīgo Nīderlandes valstsvienību, un tā būs viena no slavenākajām komandām, kas spēlējusi Rīgas futbola laukumos.

Lai arī Nīderlandes futbola izlasei šajā mačā nevarēs palīdzēt tās spilgtākā zvaigzne Arjens Robens, tomēr šī komanda vienmēr ir bijusi ļoti konkurētspējīga. Rīgā Nīderlandes izlases sastāvā varēs redzēt tādus futbolistus kā Robinu van Pērsiju, Klāsu Janu Huntelāru, Vesliju Sneijderu un citus ļoti augstā līmenī spēlējošus spēlētājus.

Sagaidot šo maču, portāls "Delfi" piedāvā savu versiju par slavenākajām un spēcīgākajām futbola komandām – gan klubiem, gan izlasēm, kas spēlējušas Latvijā.

“Skonto” pakutina nervus “Barcelona”

1997.gadā UEFA Čempionu līgas atlases turnīru Rīgas "Skonto" sāka no pirmās kārtas, kur divu spēļu summā ar 2:1 izdevās uzvarēt Maltas klubu "Valleta". Otrajā kārtā pretinieks bija daudz nopietnāks – "Barcelona".

Rīgā notika šī dueļa atbildes spēle. Rīdzinieki pirmajā spēlē izbraukumā sagādāja ļoti patīkamu pārsteigumu, piedzīvojot zaudējumu vien ar 2:3. 55 000 skatītāju priekšā "Barcelona" uzvaras vārtus guva spēles 90.minūtē, kad 11 metru soda sitienu realizēja Hristo Stoičkovs. Toreiz "Skonto" labā vārtus guva Vladimirs Babičevs, bet otrais "gols" lidoja savos vārtos no "Barcelona" spēlētāja Avelardo Fernandesa.

Atbildes spēle risinājās Daugavas stadionā. Visas biļetes tika izpārdotas un laikraksti vēstīja, ka Daugavas stadions tik lielu cilvēku pieplūdumu nebija redzējis kopš 1987. gada, kad Rīgā viesojās Maskavas "Spartak". Šo spēli noraudzījās 14 000 skatītāju.

"Barcelona" sastāvā Rīgā spēlēja tādi futbolisti kā Hoseps Gvardiola, Luišs Figu un Mihails Raicigers.

Jau mača sākumā Vitālijam Astafjevam bija iespēja gūt vārtus, tomēr pēc tam laukumā labāk darbojās "Barcelona", un Aleksandram Koļinko nācās glābt savu komandu. 50.minūtē "Barcelona" vārtus pēc Luiša Figu piespēles guva Sonijs Andersons. Mača turpinājumā vārti netika gūti, "Skonto" zaudēja šo spēli un izstājās no Čempionu līgas kvalifikācijas, tomēr parādītais sniegums priecēja.

Tajā gadā "Barcelona" iekļuva Čempionu līgas grupu turnīrā, taču tur palika pēdējā vietā un noslēdza savu Eirokausu sezonu.

Komandu sastāvi Rīgā notikušajai spēlei:
"Skonto": Aleksandrs Kolinko, Igors Stepanovs, Levans Silagadze, Mihails Zemļinskis, Jurijs Ševļakovs, Valērijs Ivanovs (Oļegs Blagonadeždins, 77.), Imants Bleidelis (Marians Pahars, 58.), Vladimirs Babičevs, Mihails Miholaps, Vitālijs Astafjevs (Davids Čaladze, 58.).

"Barcelona": Rūds Hesps, Hoseps Gvardiola (Ferers, 52.), Luišs Figu, Sonijs Andersons, Džovanni, Serhi Barhuans, Emmanuels Amunike (Kristofs Digari, 77.), Dragans Čiričs (Hristo Stoičkovs, 65.), Gillermo Amors, Mihels Nadals, Mihails Raicigers.

“Skonto” bezcerīgi pret “Inter”

Jau nākamajā sezonā Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kārtā "Skonto" pretiniekos ieguva vēl vienu skaļu vārdu pasaules futbolā – Milānas "Inter". Pirmajā kārtā pirms tam izdevās tikt galā ar Minskas "Dinamo" (2:1).

Pirmā spēle risinājās Milānā, kur jau praktiski viss izšķīrās. "Skonto" maču zaudēja ar 0:4, un atbildes spēle sportiskajā ziņā bija formalitāte.

Rīgā ieradās pats Roberto Badžo, Jurijs Džorkaefs un Ksavjers Zaneti, sastāvā bija tobrīd 19 gadus vecais Andrea Pirlo, kurš tagad ir viens no pasaules vadošajiem futbolistiem. Daugavas stadionā šo spēli vērot atnāca 5600 skatītāju un "skontieši" iepriecināja ar vieniem vārtiem, izceļoties Mihailam Miholapam, taču spēle tika zaudēta ar 1:3, bet summā piedzīvota neveiksme ar 1:7.

"Inter" izdevās iekļūt Čempionu līgas izslēgšanas spēlēs, bet tur pirmajā kārtā tā zaudēja Mančestras "United", kas togad izcīnīja titulu.

Komandu sastāvi Rīgā:
Skonto: Oļegs Karavajevs, Igors Stepanovs, Levans Silagadze, Valentīns Lobaņovs, Volodimirs Meļņiks (Iļja Novikovs, 46.), Mihails Zemļinskis, Imants Bleidelis, Aleksandrs Rehviašvili, Marians Pahars (Andrejs Rubīns, 85.), Vladimirs Babičevs, Mihails Miholaps (Vīts Rimkus (85.).

"Inter: Džanluka Paljuka, Džuzepe Bergomi, Salvatore Frezi, Fabio Galante, Ksavjers Zaneti, Benuā Koe, Ārons Vinters (Kristians Zaneti, 75.), Mauro Milanēze, Juri Džorkaefs (Andrea Pirlo, 69.), Roberto Badžo (Alvaro Rekoba, 69.), Ivans Samorano.

Savu skatītāju priekšā izdodas nezaudēt “Chelsea”

1999.gadā "Skonto" pārvarēja pirmās divas Čempionu līgas kvalifikācijas kārtas. Vispirms divu spēļu summā ar 10:0 tika sagrauta Luksemburgas komanda "Jeunesse Esch", bet tad ar 5:4 izdevās pieveikt Bukarestes "Rapid". Trešajā kārtā pretiniekos Londonas "Chelsea".

Pirmā spēle notika Londonā, kur "Chelsea" cīņu pret "Skonto" noraudzījās 22 043 skatītāju. Rīdziniekiem izbraukuma mačā izdevās noturēties līdz 76.minūtei, kad rezultātu atklāja Selestīns Babajaro. Nākamo astoņu minūšu laikā londonieši guva vēl divus vārtus, uzvarot ar 3:0.

Uz atbildes spēli Rīgā ieradās 8000 skatītāju, kuri varēja noraudzīties, kā "Skonto" cīnās bezvārtu neizšķirti 0:0 pret vienu no Eiropas "dūžiem". Koļinko vārtos atvairīja sitienus, taču nevienai no komandām nebija simtprocentīgu iespēju gūt vārtus.

"Chelsea" tajā sezonā iekļuva Čempionu līgas ceturtdaļfinālā, bet tur zaudēja "Barcelona" futbolistiem.

Komandu sastāvi mačam Rīgā:

"Skonto": Aleksandrs Koļinko, Mihails Zemļinskis, Levans Silagadze, Oļegs Blagonadeždins, Imants Bleidelis (Zurabs Mentešašvili, 75.), Aleksandrs Rehviašvili, Juris Laizāns (Vladimirs Koļesņičenko, 87.), Vitālijs Astafjevs, Andrejs Rubīns, Mihails Miholaps, Davids Čaladze (Vladimirs Babičevs, 62.).
Chelsea: Eds de Gujs (Karlo Kudičīni, 78.), Dens Petresku, Jess Hēgs, Marsels Desajī, Selestīns Babajaro, Gustavo Pojets (Marks Nikolss, 64.),Bjarne Goldbeks (Džons Hārlijs, 83.), Tore Anderss Flū, Džodijs Moriss, Deniss Vaiss, Mikaels Forsels.

Latvijas izlase minūtes laikā zaudē Ronaldu un Portugālei

Latvijas futbola izlase pēc dalības EURO 2004 tā gada septembrī piedalījās 2006.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā. Septembrī "Skonto" stadionā viesojās Portugāles izlase ar
Krištianu Ronaldu
, Deku un Rikardu Karvalju sastāvā.

Šo maču klātienē "Skonto" stadionā vēroja 9500 skatītāju. Spēle līdz pat pirmā puslaika vidum ritēja lielā tempā. 16.minūtē bija bīstamākais moments pirmajā puslaikā, pāri vārtiem sitot Simau. Koļinko tvēra vairākus sitienus, bet Andreja Rubina pretuzbrukumā izdarītais sitiens nebija precīzs. Otrais puslaiks iesākās ar Latvijas izlases uzbrukumiem, bet tad portugāļi panāca lūzumu spēlē. 58.minūtē vienā no portugāļu uzbrukumiem bumba trāpīja pa Ronaldu roku, taču tiesnesis pārkāpumu nefiksēja, un, izmantojot apjukumu Latvijas aizsardzībā, tas pats Ronaldu atklāja rezultātu. Latvijas izlase kļūdaini iesāka spēli no laukuma centra un Portugāle jau pirmajā pretuzbrukumā dubultoja savu pārsvaru - pēc Ronaldu piespēlēs bumbu ar galvu Latvijas vārtos raidīja Pauleta.

Šī spēle ir leģendāra arī to, ka laukumā izskrēja puskaila sieviete ar segvārdu Zemene.

Latvija: Aleksandrs Koļiņko, Mihails Zemļinskis, Igors Stepanovs, Aleksandrs Isakovs, Valentīns Lobaņovs, Juris Laizāns, Vitālijs Astafjevs, Imants Bleidelis, Andrejs Rubīns, Andrejs Prohorenkovs (Vīts Rimkus 76.), Māris Verpakovskis.

Portugāle: Rikardu, Paulu Fereira, Rikardu Karvalju, Žorže Andrade, Nunu Valente (Marku Kaneira, 72), Fransišku Koštinja, Maniše, Deku, Simau (Boa Morte, 67.), Krištianu Ronaldu (Armandu Peti, 82), Pauleta.

Nākamie Eiropas čempioni spāņi Rīgā uzvar droši

2008.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā Latvijas izlase 2007.gada 2.jūnijā "Skonto" stadionā tikās ar Spānijas izlasi. Viņi vēlāk kļuva par šī turnīra čempioniem.

Spānijai šajā mačā sastāvā bija iekļautas tādas zvaigznes Ikers Kasiljass, Karloss Pujols, Serhio Ramoss, Andress Injesta, Ksavi Ernandess un Dāvids Vilja.

Latvijas futbolisti šajā mačā piedzīvoja zaudējumu ar 0:2. Jau no pirmajām minūtēm bija redzams spāņu pārākums meistarībā. Ceturtajā minūtē bumba lidoja Latvijas vārtos, tomēr tie netika ieskaitīti. Lai arī Latvijai bija divi uzbrukumi, tomēr tie netika realizēti. Pašā pirmā puslaika izskaņā Spānijas izlase izdarīja centrējumu, ko neveiksmīgi ar galvu pielaboja Artūrs Zakreševskis, raidot bumbu savos vārtos.

Otrajā puslaikā Zakreševskim gandrīz izdevās reabilitēties par savu kļūdu, bet pēc stūra sitiena viņš ar galvu sita neprecīzi. Tad arī Verpakovskis nerealizēja izgājienu pret Kasiljasu. 62.minūtē Ksavi Ernandess guva otros vārtus, un mačs ar šādu rezultātu noslēdzās.

Komandu sastāvi:

Latvija: Aleksandrs Koliņko, Dzintars Zirnis, Oskars Kļava, Deniss Ivanovs, Artūrs Zakreševskis, Andrejs Rubins (Genādijs Soloņicins, 65.), Vitālijs Astafjevs, Juris Laizāns, Imants Bleidelis (Andrejs Perepļotkins, 85.), Māris Verpakovskis, Ģirts Karlsons (Aleksandrs Cauņa, 89.).

Spānija: Ikers Kasiljass, Karloss Pujols, Serhio Ramoss, Karloss Marčena, Dāvids Albelda (Ksavi Alonso, 65.), Andress Injesta, Ksavi Ernandess, Migels Anhels Angulo (Žoakins, 45.), Hoans Kapdevila, Dāvids Vilja, Luiss Garsija (Roberto Soldado, 55.).