Kanādas izlase pēc pārvarētajām grūtībām triumfē pasaules čempionātā Rīgā

Kanādas hokeja izlase, kas pasaules čempionātu Rīgā sāka ar trīs zaudējumiem, svētdien, 6. jūnijā, triumfēja un izcīnīja zelta medaļas.

Pasaules čempionāta finālā kanādieši spēja divreiz atspēlēties un pagarinājumā ar 3:2 (0:1, 1:0, 1:1, 1:0) pieveikt Somijas valstsvienību. Abas komandas pirms diviem gadiem tikās iepriekšējā pasaules čempionāta finālā, un toreiz uzvarēja Somija, bet tagad kanādiešiem izdevās revanšēties.

Spēles devītajā minūtē Mikaels Ruhomā saņēma ripu vārtu priekšā un izdarīja zibenīgu metienu vārtos. Taču 25. minūtē Kanādas izlases vairākumā Kolins Brauns izdarīja metienu pa vārtiem, ripa otro reizi neilgā laika posmā norībināja Somijas izlases vārtu stabu, bet Maksīms Komtuā ne vienkāršākajā situācijā noorientējās un iedabūja ripu vārtos.

Somija atkal izvirzījās vadībā 46. minūtē, kad Peteri Lindboms izdarīja precīzu metienu tieši tajā brīdi, kad Jere Salinens noslidoja gar vārtu priekšu, patraucējot vārtsargam skatu. Taču atkal Kanāda spēja izmantot vairākumu, un teicamu izspēli noslēdza komandas kapteinis Adams Enriks.

Pasaules čempionu noskaidrošanai bija nepieciešams papildlaiks, kurā bija jānospēlē sešas ar pusi minūtes, kad kanādiešiem izdevās pretuzbrukums, kurā Brauns piespēlēja Nikam Polam, un viņš guva "zelta" vārtus.

Tādējādi Kanāda izcīnīja savu 27. pasaules čempionu titulu, savukārt Somijai neizdevās izcīnīt savu ceturto titulu. Somiem šī ir devītā sudraba medaļa pasaules čempionātu vēsturē.

Kanādas hokejistiem pasaules čempionāts iesākās ļoti smagnēji. Spēlētāji kopā pirms turnīra aizvadīja tikai trīs treniņus, bet pirmajās trīs spēlēs piedzīvoja zaudējumus. Tikai par mata tiesu izdevās iekļūt ceturtdaļfinālā, pateicoties Latvijas izlases zaudējumam Vācijai. Turpinājumā kanādieši pieveica Krievijas Olimpiskās komitejas komandu, ASV un Somiju.

Portāls "Delfi" piedāvāja spēles teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Spēles statistika:
Šis Kanādas izlasei ir 27. pasaules čempionu tituls!
66:26 min. Somija - Kanāda 2:3. Spēle noslēgusies. Kanāda kļūst par pasaules čempioniem! Kontiola it kā uzvarēja iemetienā, bet ripu nogādāja tieši uz nūjas pretiniekam. Tad Kolins Brauns un Niks Pols devās pretuzbrukumā divi pret vienu. Viņi izspēlēja līdz tukšam vārtu stūrim, un Pols izrāva uzvaru savai komandai! https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401628911667011585
Foudijs uzmeta pa vārtiem, Olkinura ripu atsita sev priekšā, bet tad aizsita to tālāk prom. Brīdi vēlāk arī Ferraro metienu vārtsargs atsita sev priekšā.
Rutsalainens nocīnījās par ripu pie apmales, un viņš ieguva labu iespēju gūt vārtus, taču Kemperu pārspēt neizdevās. Spēlējot trīs pret trīs, abas vienības spēlē ļoti piesardzīgi.
Antila labi cīnījās vārtu tuvumā un izkārtoja Bjorninenam metienu, taču Kempers nospēlēja precīzi.
Vispirms Lundelam neizdevās noturēties kājās, spraucoties starp diviem aizsargiem, bet tiesneši pārkāpumu nefiksēja. Tad ļoti draudīgu metienu pretuzbrukumā izdarīja Mandžapane.
Sācies papildlaiks.
Somija - Kanāda 2:2. Noslēdzies pamatlaiks.Pasaules čempionāts Rīgā turpinās. Šoreiz pēcspēles metieni nav iespējami, spēle ilgs līdz līdz pirmajiem gūtajiem vārtiem. Bet tagad pārtraukums.
Stečera spēcīgs metiens no zilās līnijas Olkinuram lielas problēmas neradīja. Brīdi vēlāk no uzbrukuma zonas vidus Ojamaki vēlreiz bija tuvu vārtu guvumam.
Piecas minūtes līdz pamatlaika beigām.
Ojamaki no tuvas distances meta ar nūjas neērto pusi, bet Kemperu nepārspēja.
52:37 min. Somija - Kanāda 2:2Kanādas izlases vairākuma brigāde ar skaistām un īsām piespēlēm izspēlē kombināciju, kuru pēc Konora Brauna un Maksīma Komtuā piespēlēm realizēja komandas kapteinis Adams Enriks. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401619585992847360
52:19 min. Noraidījums Somijas izlasē. Ruhomā neveikli nospēlēja ar nūju, kad mēģināja izsist ripu. Pauzē, protams, atkal abu komandu spēlētāji pagrūstījās
Somijas izlases vairākums nebija momentiem bagāts, bet uzreiz pēc tam Inala un Kontiola ar labiem metieniem apdraudēja Kanādas izlases vārtus.
Mazākumā Niks Pols labi nospēlēja ar ripu un izdarīja metienu starp diviem pretspēlētājiem, bet vārtsargs ar kājsargu atsita.
48:38 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Volkers iegrūda apmalē Bjorninenu. Menalenens devās aizstāvēt komandas biedru, un sākās asumi. 2+10 minūšu noraidījums Volkeram
45:37 min. Somija - Kanāda 2:1Kims Nosiainens piespēlēja Peteri Lindbomam, kurš izdarīja precīzu metienu tieši tajā brīdi, kad Jere Salinens noslidoja gar vārtu priekšu, patraucējot vārtsargam skatu.  https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401616184785596416
Olkinura kļūdaini izgāja no vārtiem un pazaudēja lēkājošu ripu, bet Vilardi nespēja šo iespēju pārvērst vārtu guvumā.
Nākamajās minūtēs Somija darbojās uzbrukuma zonā, tomēr bīstamu momentu īsti nebija, cīņai pārsvarā ritot pie apmalēm.
Stečers bīstami uzmeta pa vārtiem, un Olkinura ripu atsita tā, ka tā uzlidoja vēl gaisā. Kanādiešu uzbrukums turpinājās, bet brīdi vēlāk pretuzbrukumā Ojamaki jau apdraudēja Kempera sargātos vārtus.
Sācies 3. periods
Somija - Kanāda 1:1. Noslēdzies 2. periods.
Trešdaļas izskaņa tika aizvadīta līdzīgā cīņā. Pēdējās sekundēs Turunens neaizsniedzās līdz ripai, kuru piespēlēja Ruhomā.
36:01 min. Kanādai neieskaita vārtus.Somijas izlase savā uzbrukumā tā arī netika prom no laukuma apmalēm, tad kanādieši steidza pretuzbrukumā, kurā Konors Brauns uzmeta pa vārtiem, kad Endrū Mandžapane vārtu priekšā cīnījās. Jusi Olkinura ripu atsita, to ieguva Adams Enriks, kurš izdarīja precīzu metienu. Somijas izlases treneri pieprasīja video atkārtojuma skatīšanu, jo bija aizdomas par aizmugures stāvokli, kanādiešiem ieejot uzbrukuma zonā. Šīs aizdomas apstiprinājās pēc atkārtojuma izskatīšanas. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401608518545858566
Somijas izlases vairākumā abām komandām bija iespējas gūt vārtus, taču teicams moments bija Kontiolam pēc Pakarainena piespēles, taču viņš nespēja noslēgt ātru uzbrukumu. Kempers nospēlēja precīzi.
31:27 min. Noraidījums Kanādas izlasē.Bjorninens no aizvārtes piespēlēja Menalanenam, kurš spēja raidīt ripu vārtu virzienā, bet Kempers pielika kājsargu. Tad Olkinura atvairīja Stečera izdarīto metienu, bet pretuzbrukumā Pauers pārkāpa noteikumus, nospēlējot ar augsti paceltu nūju.
Pēc bloķēta metiena ripa Bjorninens ieguva ripu un izdarīja metienu pēc pusapgrieziena. Kempers ripu tvēra, bet vārtu priekšā sākās asumi, jo neatlaidīgi cīnījās Menalanens.
24:30 min. Somija - Kanāda 1:1Kolins Brauns izdarīja metienu pa vārtiem, ripa vēlreiz norībināja Somijas izlases vārtu stabu, bet Maksīms Komtuā ne vienkāršākajā situācijā noorientējās un iedabūja ripu vārtos. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401603753757741056
23:14 min. Vēl viens noraidījums Somijai.Olkinura tvēra ripu un nepieļāva Bantinga atkārtotu mēģinājumu gūt vārtus. Brīdi vēlāk pēc iemetiena Ohtamā sodīts par klupināšanu, lai arī vaininieks bija Pakarainens.
Komtuā vārtu priekšā ieguva ripu pēc komandas biedra metiena, bet viņam neizdevās trāpīt, izdarot metienu ar nūjas neērto pusi. Atkārtojumā bija redzams, ka ripa trāpīja pa vārtu stabu.
21:23 min. Noraidījums Somijas izlasē.Komtuā no mugurpuses atņēma ripu somam un iesāka uzbrukumu. Somi mēģināja labot kļūdu, bet Rutsalainens noslēgumā turēja ar nūju.
Sācies 2. periods.
Somija - Kanāda 1:0. Noslēdzies 1. periods.
Abu komandu hokejisti izmanto katru iespēju, lai varētu pagrūstīties un paprovocēt viens otru. Pirmajā trešdaļā šādas epizodes bijušas diezgan daudz.
Mazākumā Enriks un Foudijs devās uzbrukumā divi pret vienu aizsargu, taču līdz metienam viņi netika. Labs metiens no distances izdevās Kaski. Vairākums palika neizmantots.
13:21 min. Noraidījums Kanādas izlasē.Menilainens pretuzbrukumā piespēlēja Antilam, kurš izdarīja metienu. Tad Bantings pēc svilpes "iebrauca" kājās Antilam, kurš iekrita vārtsargam kājās. Kempers uzreiz nosita nost ķiveri somam, un sākās asumi. Noraidīts tika tikai Bantings.
Somijas izlases uzbrukumi aizvadītajās epizodēs bijuši bīstamāki, taču tad Kanādas izlases uzbrukumā Pirri vārtu priekšā nespēja trāpīt tukšajā vārtu apakšējā stūrī.
8:57 min. Somijas - Kanāda 1:0Vispirms paši kanādieši neizmantoja teicamu iespēju gūt vārtus pretuzbrukumā, bet tad Olivers Kaski teicami piespēlēja Mikaelam Ruhomā vārtu priekšā, un viņš ar precīzu nūjas kustību un lielisku metienu izvirzīja vadībā Somiju.  https://twitter.com/IIHFHockey/status/1401592822130610182
6:56 min. Vēl viens noraidījums Kanādas izlasē. Pauers neuzmanīgi nospēlēja ar savu nūju, un tika sodīts par bīstamu spēli ar augsti paceltu nūju.
Vairākuma izskaņā Somijas izlasei bija teicama iespēja gūt vārtus, un no diezgan tuvas distances meta Ruhomā.
4:15 min. Noraidījums Kanādas izlases sastāvā. Denforts uzbrukuma zonā pielietoja ļoti asu spēka paņēmienu un tika sodīts ar 2+10  minūšu sodu par grūdienu apmalē.
Kanādieši pirmajās četrās minūtēs izdarīja četrus metienus pa vārtiem, bet neviens no tiem nopietnas problēmas Olkinuram neradīja. Somiem izdevās tikai viens metiens.
Kā jau ierasts mačos ar Somijas līdzdalību, spēles sākums bija piesardzīgs, jo somi demonstrēja savu lielisko aizsardzību. Bantings saņēma piespēli un mēģināja izlauzties līdz vārtiem, bet viņam neizdevās apspēlēšana.
Kanādas izlases rezultatīvākais spēlētājs ar diviem vārtiem un 11 rezultatīvām piespēlēm deviņos mačos ir Konors Brauns, bet Adams Enriks, kurš guva pirmos vārtus ceturtdaļfinālā pret Krievijas Olimpiskās komitejas (OKR) komandu, iekrājis 5+5. Somijas valstsvienībā vien 19 gadus vecais Antons Lundels iekrājis 4+3
Šī mača galvenie varoņi:
2019. gadā finālā Somijas izlase pieveica kanādiešus cīņā par zelta medaļām, bet 2006. gadā Rīgā abas komandas cīnījās par bronzas medaļām. Arī toreiz somi bija veiksmīgāki. https://www.delfi.lv/sports/news/hokejs/somi-bronzas-medalu-spele-sagrauj-kanadu-papildinats.d?id=14504797
Amatpersonas jau paudušas prieku par to, kā aizritējis šis turnīrs. Neviens pasaules čempionāta "burbulī" ar Covid-19 nesaslima. Iespējams, Fāzelam noteikti būtu ko piebilst par karoga sāgu un strīdu ar Rīgas mēru, bet oficiālajā preses konferencē par to viņš nerunāja. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/kalvitis-un-fazels-priecajas-ka-rigas-burbulis-izspruka-no-covid-19.d?id=53272701
Otro pasaules hokeja čempionātu pēc kārtas Somijas un Kanādas valstsvienības savā starpā sadala zelta medaļas. Ar šo maču noslēdzas notikumiem bagātais turnīrs, kuru uzņēma Rīga. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/pasaules-hokeja-cempionata-riga-kulminacija-kanada-un-somija-atkal-cinas-par-zeltu.d?id=53272309