Latvija pirmo reizi vēsturē uzvar hokeja dzimteni Kanādu

Latvijas hokeja izlase ar vēsturisku uzvaru piektdien, 21. maijā, sāka savās mājās notiekošo pasaules čempionātu.

Latvijas hokejisti ar rezultātu 2:0 (1:0, 1:0, 0:0) pārspēja Kanādas valstsvienību.

Latvijas hokeja izlasei šī bija pirmā uzvara pār Kanādas valstsvienību 13 tikšanās reizēs pasaules čempionātos. Reizi mačs ar kanādiešiem noslēdzās neizšķirti, bet reizi tika piedzīvots zaudējums pagarinājumā.

Latvijas izlases vārtsargs Matīss Kivlenieks šavā debijas mačā atvairīja visus 38 Kanādas izlases metienus. Ronalds Ķēniņš rezultatīvi piespēlēja abos vārtu guvumos, bet precīzus metienus izdarīja Miks Indrašis un Oskars Batņa.

Latvijas izlase šajā mačā izdarīja 17 metienus pa vārtiem.

Portāls "Delfi" piedāvāja mača teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Spēles statistika:
Baltkrievija - Slovākija 2:5. Spēle noslēgusiesSlovāki dažas sekundes pēc baltkrievu nesekmīgā soda metiena iemeta tukšos vārtos, nostiprinot savu uzvaru.
58:54 min. Baltkrievija - Slovākija 2:4Slovāku hokejists priekšpēdējā minūtē izmeta nūju un tiesneši piešķīra "pendeli". Baltkrievijas kapteinis Daloga iespēju neizmantoja.
Kanādas izlase pēdējo 15 gadu laikā tikai otro reizi zaudējusi "sausā". 2016. gadā kanādieši grupu turnīra pēdējā spēlē sausā ar 0:4 zaudēja Somijai.
Baltkrievija - Slovākija 2:4Kamēr Latvija svinēja uzvaru pār Kanādu, baltkrievi guvuši divus vārtus OSC laukumā. Mačā atlikušas vēl piecas minūtes.
Matīss Kivlenieks savā debijas spēlē pasaules čempionātā atvairīja visus 38 metienus. Viņš arī labākais spēlētājs šajā mačā Latvijas izlasē.
Latvija - Kanāda 2:0. Spēle noslēgusies. Latvija pirmo reizi vēsturē uzvar Kanādu.
Divi pārmetieni pēc kārtas - Latvijas izlase vienkārši met ripu ārā no zonas. Pusminūte līdz pamatlaika beigām.
Latvijas izlase ļoti labi spēli aizvirzīja uz laukuma malām, kas kanādiešiem neļauj izveidot metienus. Tagad Hārtlijs pieprasa pusminūtes pārtraukumu.
Pēc ātras izspēles Enriks meta pa vārtiem, Kivlenieks tvēra. Jaspēlē pamatlaikā mazāk par divām minūtēm.
Ābola metiens pāri visam laukum lidoja nedaudz garām tukšajiem vārtiem, tad Roberts Bukarts un Karsums trāpīja pa vārtu stabu.
Kanādas izlase maina vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju.
Pēdējās mazākuma sekundēs Kivlenieks tvēra Bantinga metienu. Tad Kanādas izlase pieprasīja pusminūtes pārtraukumu. Pamatlaikā jāspēlē vēl nedaudz vairāk par trim minūtēm.
Kanāda vairākuma izspēlē piespieda Latvijas mazākuma brigādi saviem vārtiem. Pēc viena no uzmetieniem ripa nolēkāja gar vārtu stabu, turpinājumā latviešiem izdevās ripu izmest ārpus zonas.
54:59 min. Noraidījums Latvijas izlases sastāvā. Latvijas hokejisti brīdi "ieķērās" uzbrukuma zonā, kas ļāva "nodedzināt" vairākas sekundes. Tad Roberts Bukarts tika noraidīts par spēles laika vilcināšanu, izmetot ripu ārpus laukuma.
45:05 min. Baltkrievija - Slovākija 0:4Slovāki gūst ceturtos vārtus un nostiprina savu vadību.Baltkrievijas treneri pieprasīja video atkārtojumu, kurā tiesneši apliecināja, ka pirms vārtu guvuma nav bijusi aizmugure. Vārtu guvums ieskaitīts un baltkrievi vēl paliek mazākumā par nepamatotu video atkārtojumu.
Karsums pārtvēra ripu uz uzbrukuma zilās līnijas un teicami piespēlēja Ābolam, kurš izdarīja metienu, neapturot ripu, taču Kempers glāba savu komandu no vārtu zaudējuma.
Freibergs izdarīja metienu no distances, taču Kemperam tas problēmas nesagādāja.
51:48 min. Noraidījums Kanādas izlasē.Kanādas izlases uzbrucējs Komtuā nopelna vēl vienu noraidījumu, uzbrukuma zonā no mugurpuses klupinot Latvijas izlases spēlētāju Ķēniņu.
Teju divas minūtes Kanāda darbojās Latvijas izlases aizsardzības zonā, tomēr latvieši bīstamus momentus neļāva izveidot.
Baltkrievija - Slovākija 0:3. Sākas 3. periods
Kivlenieks ar plecu atvairīja bīstamu metienu. Taču šajā epizodē Batņa ar ceļgaliem sadūrās ar pretinieku hokejistu. Situācija neizskatījās patīkama.
Kivlenieks Latvijas izlases vārtos spēlē teicami. Pēc tāla uzmetiena Hagels mainīja ripas lidojuma virzienu, bet tad Denforts centās izdarīt atkārtotu metienu.
IIHF apkopojusi statistiku, ka Kanādas izlase pasaules čempionātos uzvarējusi piecas no pēdējām sešām spēlēm, kad mača laikā bijusi iedzinējos ar 0:2.
Kanādas vairākums noslēdzās ar vēl vienu bīstamu metienu, pēc kura Kivlenieks ripu atsita vārtu priekšā, taču aizsargs bija pirmais pie ripas un uzsāka pretuzbrukumu.
Enriks pēc Brauna piespēles izdarīja ātru metienu, bet garām vārtiem. Tad Kivlenieks atvairīja bīstamu metienu. Kanādas hokejisti ļoti ātri pozicionāli nostājās uzbrukuma zonā, lai sāktu savu izspēli.
Balinskis un Dārziņš mazākumā aizsardzībā spēlēja lieliski, neļaujot pretiniekiem izdarīt metienus.
43:26 min. Noraidījums Latvijas izlasē. Oskars Cibuļskis sodīts par turēšanu.
Latvijai bija grūtības iesākt uzbrukumu, bet tad izdevās veiksmīgs pozicionālais uzbrukums. Džeriņš nospēlēja nesavtīgi un piespēlēja Ķēniņam, bet metiens neizdevās. Brīdi vēlāk Dārziņš uzmeta no asa leņķa, bet Kempers neļāva latvietim vārtu priekšā tikt pie ripas.
Vairākumā Roberts Bukarts labi saspēlējās ar komandas biedru un izdarīja metienu no vārtu priekšas, taču Kempers ripu tvēra.
40:56 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Komtuā bīstami nospēlēja pret Balinski un tika noraidīts.
Sācies 3. periods.
Baltkrievija - Slovākija 0:3. Noslēdzies 2. periods
Oskars Batņa pēc otrā perioda intervijā LTV: "Cenšamies neļaut viņiem elpot. Turpinām spēlēt savu spēli. Man uzdevums ir atrasties vārtu priekšā, man ir auguma priekšrocība un Ķēniņš ļoti labi uzmeta."
Baltkrievija - Slovākija 0:3Nepilnas piecas minūtes pirms 2. perioda beigām ripa ielido slovāku vārtos. Tomēr pēc ilglaicīgas video analīzes tiesneši golu neskaita - vārtu priekšā esošais baltkrievu spēlētājs tikai īsi pirms ripas lidojuma parāva slidu ārā no vārtsarga laukuma.Ja atceramies Latvijas labi zināmo spēli pret Baltkrieviju, kur tiesneši saskatīja Daugaviņu vārtsarga laukumā, tad šajā gadījumā baltkrievs izteiktāk un ilgāk bija vārtsarga laukumā.
Latvija - Kanāda 2:0. Noslēdzies 2. periods.
Indrašis arī otrā perioda izskaņā izdarīja labu metienu pa vārtiem.
Kanādas izlases viens no līderiem Enriks pēc tālas piespēles veica apgriezienu ap savu asi un izdarīja metienu kritienā, bet Kivlenieks ar kājsargu atvairīja.  Tam sekoja Latvijas uzbrukums, kurā Roberts Bukarts meta pa Kempera sargātajiem vārtiem.
Kanādas izlase pēc uzvarētiem iemetieniem nekautrējās izdarīt ātrus metienus pa vārtiem. Spiediens uz Latvijas izlases vārtiem pieauga, taču pagaidām aizsardzībā latvieši spēlēja diezgan droši un vienkārši.
Bernards-Dokers saņēma ripu labā pozīcijā un izdarīja netraucētu metienu. Vārtsargs Latvijas izlases vārtos joprojām ir līmenī!
Kivlenieks cimdā droši tvēra ripu, savukārt Rubīns steidza pārmācīt Bantingu, kurš vēl gribēja pabakstīt vārtsargu.
Ķēniņš vēl vienā pretuzbrukumā bija labā pozīcijā, lai gūtu vārtus. Latvijas hokejisti veiksmīgi aizvirzīja ripu prom no saviem vārtiem.
Kanādas hokejisti nepārsteidza un metās uzbrukumā. Kivlenieks turpināja spēlēt augstā līmenī.
28:39 min. Latvija - Kanāda 2:0Mārtiņš Dzierkals labi nocīnījās aiz vārtiem un izveidoja momentu Rolandam Ķēniņam, taču Kempers metienu atvairīja. Latvijas uzbrukums turpinājās un Ķēniņš uzmeta pa vārtiem, bet vārtu priekšā Oskars Batņa skaisti mainīja ripas lidojuma virzienu, ievirzot to vārtos.
Līdzīga cīņa aizvadītajā minūtēs rit laukumā. Komandas apmainās ar uzbrukumiem, arī metienu attiecība ir līdzīga - seši pret pieci Kanādas labā.
Baltkrievija - Slovākija 0:3. Sācies 2. periods
Latvijas hokejisti mazākumu izturēja, lai arī kanādiešu spiediens bija diezgan liels. Latviešiem mirkli pēc atsākšanas spēlēt vienādos sastāvos izdevās teicama kombinācija, taču uzbrukuma smailē bija Freibergs, kuram neizdevās pārspēt Kempera.
Pēc uzvarēta iemetiena kanādieši vairākumā ātri izdarīja metienu, bet Kivlenieks ripu tvēra. Tad Kanāda pozicionāli kļūdījās, un pēc ripas izmešanas no aizsardzības zonas Marenis izgāja pret vārtsargu, taču ieturētā pauze pirms metiena neļāva pārspēt Kemperu.
22:28 min. Noraidījums Latvijas izlases sastāvā. Krastenbergs turēja Hagelu ar rokām un tika noraidīts.
Latvijas hokejisti ļoti apņēmīgi iesāka otro periodu. Lielā ripa kontrole deva vārtu gūšanas iespēju, un Dzierkalam izdevās ļoti draudīgs metiens pa Kempera sargātajiem vārtiem.
Sācies 2. periods.
Baltkrievija - Slovākija 0:3. Noslēdzies 1. periods
Miks Indrašis pēc pirmā perioda intervijā LTV: "Kanāda ir laba un ātra komanda, ir grūti spēlēt. Es nevaru izdomāt, ko teikt. Mums jāspēlē no aizsardzības un uzbrukumā jāveido situācijas. Kanāda pārāk viegli iet cauri vidējai zonai."
15:27 min. Baltkrievija - SlovākijaBaltkrievu hokejists Ņikita Komarovs laukuma vidus zonā rupji apmalē iegrūž 17 gadus veco Simonu Ņemecu. Baltkrievu hokejists saņem lielo sodu 5+20 minūtes, kas ir jau otrais lielais noraidījums PČ Rīgā pirmajā dienā.
Noslēdzies 1. periods.
19:59 min. Latvija - Kanāda 1:0Rolands Ķēniņš iegāja uzbrukuma zonā pa labo malu un teicami piespēlēja Mikam Indrašim, kurš apspēlēja aizsargu un raidīja ripu starp Dārsija Kempera kājsargiem. Vairākums realizēts.
18:08 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Vilardi neuzmanīgi nospēlēja ar nūju un tika sodīts par bīstamu spēli ar augsti paceltu nūju.
Millers ar lielu atvēzienu izdarīja spēcīgu metienu, taču Kivlenieks turpināja spēlēt lieliski. Arī pēc mazākuma izturēšanas Latvijas izlasei nācās spēlēt aizsardzības zonā.
Kanādas izlases spēlētājs atkal netrāpīja pa ripu pēc piespēles gar vārtiem. Turpinājumā Latvija apņēmīgi spēlēja aizsardzībā, bet tad Kivlenieks ar aizsargu palīdzību nepieļāva atkārtotu metienu.
15:12 min. Noraidījums Latvijas izlasē. Kaspars Daugaviņš pretinieku ar nūju turēja pretinieku un nopelnīja pirmo noraidījumu Latvijas izlasei.
Kanādas izlases aizsargs Bodīns apslidoja vārtus un mēģināja trāpīt vārtu augšējā stūrī.
Dārziņš uzmeta pa vārtiem. Latvijai uz brīdi izdevies izlīdzināt spēles gaitu, bet tad Kanādas izlases uzbrukumā Hagels netrāpīja pa ripu pēc piespēles gar vārtiem.
11:02 min. Baltkrievija - Slovākija 0:3Pospišīls ar teicamu metienu devītniekā vairākumā gūst vārtus. Lai gan Baltkrievijas izlases vārtsargu maz var vainot notikušajā, notiek vārtsarga maiņa - Konstantīna Šostaka vietā vārtos stājas Denijs Teilors.
Daugaviņš iesāka uzbrukumu, Ābols piespēlēja gar vārtiem, bet Dārziņam neizdevās precīzs metiens. Uzbrukums Latvijai turpinājās ar Zīles tālu metienu. Kanādas izlases vārtsargs ar grūtībām ripu tvēra.
Rihards Bukarts uzmeta no asa leņķa, taču Kempers atkal situāciju vārtos kontrolēja. Mirkli vēlāk arī Ķēniņš izdarīja uzmetienu.
9:17 min. Baltkrievija - Slovākija 0:2Slovāki vairākumā panāk divu vārtu pārsvaru. Peters Čehlariks ar spēcīgu šķēlienu raida ripu devītniekā! Izcili precīzs metiens.
Vairākuma izskaņā Kivlenieks riskanti nospēlēja ar ripu, taču kļūdu nepieļāva. Kanāda atsāka spēlēt pilnā sastāvā un uzreiz metās uzbrukumā.
Slovāku vārtu guvējam Pospišīlam "jack pot" - pirmā spēle pasaules čempionātos karjerā, pirmais metiens pa vārtiem un uzreiz gols.
Latvijas izlase vairākuma pirmajā minūtē labi darbojās uzbrukumā, izdarot lielu spiedienu uz pretinieku vārtiem. Pēc labas izspēles Daugaviņam neizdevās metiens, taču Karsums tika pie ripas un izdarīja metienu, taču Kempers ripu tvēra.
6:38 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Pirri nopelnīja pirmo noraidījumu šajā mačā.
3:653 min. Baltkrievija - Slovākija 0:1Baltkrievi nespēja izmest ripu no zonas un Pospišīls no zilās līnijas ar spēcīgu šķēlienu raida ripu vārtos
Kanādas izlases spēlētāji ilgstoši darbojās uzbrukumā un bez lielām problēmām tika pie metieniem. Pirmajās piecās minūtēs kanādiešiem jau seši metieni pa vārtiem. Latvijai vēl neviens.
Kanādas izlase mirkli pēc tam atkal atgriezās Latvijas komandas zonā, un Kivleniekam vēl viens atvairīts metiens. Kanādieši laukumā izskatās ievērojami ātrāki, kas noteikti nav liels pārsteigums.
Latvijas hokejisti labi nocīnījās pie apmales uzbrukuma zonā, Ābols tika pie ripas un meta, taču aizsargs ar nūju bloķēja šo metienu.
Paralēli Latvijas spēlei OSC ledus arēnā sākusies Baltkrievijas un Slovākijas izlašu spēle. Viens no spēles galvenajiem tiesnešiem ir Andris Ansons, bet līnijtiesnesis Dāvis Zunde.
Kanādas izlases uzbrucējs Hagels izdarīja pirmo draudīgo metienu pa vārtiem, bet Kivlenieks to pārliecinoši tvēra. Tad pēc iemetiena kanādieši vēlreiz izdarīja ātru metienu, taču vārtsargs atkal bija līmenī.
Spēle sākusies.
Iznākot uz laukuma Rihards Marenis un Oskars Batņa viens uz otru paskatījās un sasaucās. Vismaz šie divi hokejisti ir uzmundrināti!
Kanādas hokeja izlasei pasaules čempionātā nepalīdzēs Kalgari "Flames" uzbrucējs Dilons Dubē, kurš iedzīvojies smadzeņu satricinājumā.
Kanādas izlasē Otavas "Senators" spēlētājs Konors Brauns pagājušajā sezonā guva 21 vārtus, kas viņu ierindo 29. vietā NHL labāko vārtu guvēju topā. Vēl Kanādas izlasē būs KHL sestais rezultatīvākais spēlētājs Džastins Denforts, kurš "Vitjazj" rindās izcēlās ar 20 vārtiem un 32 piespēlēm.
Latvijas izlases sastāvs spēlei: Vārtos: Matīss Kivlenieks, rezervē: Ivars Punnenovs;Pirmā maiņa: Lauris Dārziņš – Rodrigo Ābols – Kaspars Daugaviņš, Uvis Balinskis – Kristians Rubīns; Otrā maiņa: Roberts Bukarts – Andris Džeriņš – Mārtiņš Karsums, Oskars Cibuļskis – Jānis Jaks;Trešā maiņa: Ronalds Ķēniņš – Miks Indrašis – Mārtiņš Dzierkals, Ralfs Freibergs – Kristaps Sotnieks;Ceturtā maiņa: Oskars Batņa – Rihards Marenis – Renārs Krastenbergs, Rihards Bukarts, Kristaps Zīle.
No Latvijas izlases spēlētājiem šim mačam netiks pieteikti Artūrs Kulda, Gunārs Skvorcovs, Miķelis Rēdlihsm Gints Meija, Māris Bičevskis un Jānis Kalniņš.
NATO spēkos dienējošie Kanādas karavīri pirms mača sniedz atbalstu savai valstsvienībai. https://twitter.com/HockeyCanada/status/1395773201234366466
Latvijas un Kanādas hokejisti pasaules čempionātā tiksies jau 13. reizi. Iepriekšējo spēļu rezultāti:1935. gada 20. janvāris, Davosa – 0:14 (0:3, 0:7, 0:4)1997. gada 30. aprīlis, Turku – 3:3 (1:0, 2:1, 0:2)2002. gada 27. aprīlis, Kārlstāde – 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)2003. gada 27. aprīlis, Turku – 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)2004. gada 30. aprīlis, Prāga – 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)2005. gada 30. aprīlis, Insbruka – 4:6 (1:1, 1:4, 2:1)2006. gada, 11. maijs, Rīga – 0:11 (0:4, 0:1, 0:6)2008. gada 4. maijs, Halifaksa – 0:7 (0:3, 0:4, 0:0)2009. gada 7. maijs, Berne – 2:4 (0:0, 1:3, 1:1)2010.gada 10. maijs, Manheima – 1:6 (0:2, 0:4, 1:1)2015. gada 1. maijs, Prāga – 1:6 (0:3;0:2;1:1)2018. gada 14. maijs, Herninga – 1:2 (0:1, 0:0, 1:0, 0:1) – pagarinājumā
Latvijas hokeja izlase šogad pasaules čempionātam pieteikusi visvecāko sastāvu turnīrā, un vidējais hokejistu vecums komandā ir 28,89 gadi. Savukārt Kanādas izlase atbraukusi ar jaunāko sastāvu - vidējais vecums 23,92 gadi. Pieredze pret jaunību - šādi var raksturot Latvijas izlases pirmo spēli pasaules čempionātā.