Somijas hokejisti aizraujošā cīņā ceturto reizi kļūst par pasaules čempioniem
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Par 2022. gada pasaules čempioniem hokejā svētdien kļuva Somijas valstsvienība, kas finālā savu skatītāju priekšā Tamperē ar rezultātu 4:3 (0:0, 0:1, 3:2, 1:0) pagarinājumā pārspēja Kanādas valstsvienību, kas pamatlaikā paveica iespaidīgu atspēlēšanos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Somijas izlase pasaules čempionātu rīkoja devīto reizi, un pirmo reizi savās mājās tika pie godalgas. Tāpat somi kļuva par otro valstsvienību, kas vienā gadā spējusi triumfēt gan olimpiskajās spēlēs, gan pasaules čempionātā. Iepriekš tas 2006. gadā izdevās Zviedrijai. Vēl Somijas izlases spēlētājs Valteri Filpula kļuva par 30. hokejistu, kurš spējis savā karjerā izcīnīt pasaules čempiona titulu, olimpisko zelta medaļu un Stenlija kausu.

Spēles sākumā Kanādas hokejisti darbojās ļoti agresīvi un radīja iespējas gūt vārtus, taču somi šo ofensīvu izturēja un izlīdzināja spēles gaitu. Pirmajās 20 minūtēs līdzīgajā cīņā vārtus neviena no komandām tā arī neguva.

Otrajā trešdaļā līdz pirmajām vārtu guvumam bija jāgaida tikai četras minūtes. Kanādas izlases vairākumā Deimons Sīversons saspēlējās ar Metjū Barzalu, kurš teicami piespēlēja Dilanam Kozensam uz otru uzbrukuma zonas pusi, un viņš, neapturot ripu, raidīja to tuvējā vārtu augšējā stūrī. Somijas izlase laukumā pārvaru ieguva pēc spēlēšanas vairākumā, bet vārtus gūt šajā trešdaļā nespējā.

Trešajā trešdaļā kanādieši četru minūšu laikā nopelnīja trīs noraidījumus, no kuriem trešais bija ļoti strīdīgs. Kouls Silindžers pie laukuma apmales pacēla nūju Miro Heiskinenam, kuram paša nūja trāpīja pa seju. Tiesneši epizodi novērtēja nepareizi, dodot somiem divu vīru vairākumu.

Somi to realizēja piecu sekunžu laikā. Miro Heiskanens izdarīja metienu garām vārtiem, ripa no laukuma apmales nonāca tieši uz nūjas Mikaelam Granlundam, kurš guva vārtus. Šajā epizodē traumu guvu Kanādas vārtsargs Kriss Drīgers, tāpēc viņa vietā vārtos stājas Mets Tomkinss.

Somi turpināja spēlēt vairākumā, un 46. minūtē Granlunds izmantoja teicamo pozīciju, lai raidītu ripu vārtu tuvējā augšējā stūrī. 55. minūtē somi panāca divu vārtu pārsvaru, kad Joels Armija savāca ripu pēc Juho Lammiko uzvarētā iemetiena un izdarīja precīzu metienu tuvējā vārtu augšējā stūrī.

Taču kanādieši atkal galotnē spēja atspēlēties, gluži kā ceturtdaļfinālā pret Zviedriju. Vispirms Zeks Vaitklauds bija precīzs pēc Metjū Barzala piespēles, savukārt 59. minūtē Kanāda spēlēja bez vārtsarga un ar sešiem laukuma spēlētājiem. Kanādieši darbojās uzbrukuma zonā, Barzals piespēlēja Maksam Komtuā, kurš ripu dabūja pāri Jusi Olkinuoras plecam.

Uzvarētāju noskaidrot tā arī neizdevās, tāpēc mačs turpinājās ar pagarinājumu, kurā komandas spēlēja ar trim laukuma spēlētājiem.

Somijas izlase uzvaru izrāva pagarinājuma septītajā minūtē, kad pēc Granlunda piespēles vairākumu realizēja Sakari Manninens.

Somijas izlasei ceturto reizi izdevās triumfēt pasaules čempionātā, bet Kanāda 16. reizi samierinājās ar sudrabu. Kanādiešu kontā ir 27. zelta medaļas. Abas valstsvienības finālā tikās trešo pasaules čempionātu pēc kārtas.

Portāls "Delfi" piedāvāja spēles teksta tiešraidi, kurā var lasīt detalizētu notikumu aprakstu.

Pasaules hokeja čempionāta fināls: Somija – Kanāda
Spēles statistika
66:42 min. Somija - Kanāda 4:3. Spēle noslēgusies!Sakari Manninens izrauj zelta medaļu Somijai! Vispirms vārtu gūšanas iespēja bija Mikaelam Granludnam, bet pēc tam Granlunds piespēlēja Manninenam, kurš uzreiz raidīja ripu vārtos. Somija ceturto reizi kļūst par pasaules čempioniemhttps://twitter.com/IIHFHockey/status/1531005451378126848
65:36 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Šabo klupināja Bjorninenu neitrālajā zonā. 
Heiskanens ieslidoja uzbrukuma zonā, Tomkinss izslidoja viņam pretī, bet tad soms apslidoja vārtus un gribēja raidīt ripu tajos, bet Šabo pielika nūju un bloķēja ripu. 
Rajala ieslidoja uzbrukuma zonā, atvēzējās un izdarīja bīstamu metienu pa vārtiem, ko kanādiešu vārtsargs atvairīja ar plecu. 
Lehtonens devās uzbrukumā, izdarīja metienu no aizsega, bet Tomkinss ripu atsita.  
Pagarinājuma sākumā ar ripu darbojās Kanāda, kas pieturēja ripu un lūkoja labāku uzbrukuma iespēju. Barzals apsteidza aizsargu, bet Olkinuora ar kājsargu atvairīja. Brīdi pēc tam Lindels meta garām vārtiem.  
Somija - Kanāda 3:3. Sācies pagarinājums.
Somija - Kanāda 3:3. Noslēdzies pamatlaiks. Kanāda atkal paveikusi neticamu atspēlēšanos. Pēc ledus sakopšanas uzvarētājs noskaidrosies pagarinājumā. 
Olkinuora glāba savu komandu, kad Kozenss mēģināja izraut savai komandai uzvaru. 
58:36 min. Kanāda - Somija 3:3Kanāda atkal spēlēja bez vārtsarga un ar sešiem laukuma spēlētājiem. Kanādieši darbojās uzbrukuma zonā, Metjū Barzals piespēlēja Maksam Komtuā, kurš ripu dabūja pāri Jusi Olkinuoras plecam. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530997212699774976
Liela nesaprašanās laukumā. Tiesneši izlaiduši spēli no grožiem. Teorētiski Somijai vajadzētu būt noraidījumam par neveiksmīgi video atkārtojuma pieprasīšanu. 
Somijas hokejisti neļauj Kanādai iesākt uzbrukumus, bet paši pēc pārtvertām ripām metas straujos prettriecienos. 
57:48 min. Somija - Kanāda 3:2Zeks Vaitklauds deva cerību Kanādai. Kanādieši nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju un uzbrukuma zonā izcīnīja ripu aiz vārtiem. Metjū Barzals piespēlēja to Vaitklaudam, kurš teicami no distances meta tālajā vārtu augšējā stūrī. Somijas izlase pieprasīja video atkārtojumu... Somijas izlases arguments bija tas, ka Andersons iegrūda mugurā Heiskanenu, kurš krītot izgrūda vārtus. Taču tiesneši pēc video atkārtojuma noskatīšanās vārtu guvumu ieskaitīja. 
54:04 min. Somija - Kanāda 3:1!Joels Armija savāca ripu pēc Juho Lammiko uzvarētā iemetiena un izdarīja precīzu metienu tuvējā vārtu augšējā stūrī!https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530994594694909952
Somijas hokejisti ļoti kompakti spēlēja neitrālajā zonā un darīja visu iespējamo, lai neļautu kanādiešiem iesākt uzbrukumu. Par visām vārītēm uzbrukumā viņi vairs neraujas. 
Vaitklauds pielietoja spēka spēli pret Pesonenu, soms par to nebija priecīgs un devās parunāt ar savu pretinieku. 
Pie Olkinuoras sargātajiem vārtiem bija saspringta epizode, un kanādieši darbojās ļoti agresīvi. Brīdi vēlāk bija asas divcīņas pie laukuma apmalēm. 
Somijas hokejisti divreiz izdarīja metienus pa vārtiem, tikko nākušajam Tomkinsam vajadzēja iesaistīties spēlē. 
45:57 min. Somija - Kanāda 2:1Mikaels Granlunds trešajā trešdaļā sarīko šovu. Viņš saņēma ripu iemetiena aplī no Miko Lehtonena, notēmēja un izdarīja perfektu metienu tuvējā vārtu augšējā stūrī. Somija realizē abus vairākumus. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530990785318907905
Kanādas situācija kļuva vēl sarežģītāka. Noraidījumi trešdaļas sākumā, ielaistie vārti un tagad Kriss Drīgers nevar turpināt spēli, jo viņš pastiepa muskuli, cenšoties atvairīt Granlunda metienu. Viņa vietā vārtos stājas Mets Tomkinss.  
44:13 min. Somija - Kanāda 1:1Somijas izlase realizē strīdīgi piešķirto vairākumu. Miro Heiskanens izdarīja metienu garām vārtiem, ripa no laukuma apmales nonāca tieši uz nūjas Mikaelam Granlundam, kurš guva vārtus. https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530989819752423424
35 sekundes somi spēlēs pieci pret trīs. 
44:08 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Silindžers pie laukuma cīnījās ar Heiskinenu. Viņš pacēla pretiniekam nūju un soms pats ar savu nūju iesita sev pa seju. Tiesneši uzskatīja, ka vaininieks ir kanādietis. https://twitter.com/StevenEllisTHN/status/1530988992891695106
42:24 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Gregors mēģināja būt aktīvs pretinieku zonā, bet ar nūju trāpīja pretiniekam slidā. Piecas sekundes kanādiešiem divu vīru vairākums. 
40:30 min. Noraidījums Kanādas izlasē. Ruā ļoti muļķīgi nopelnīja noraidījumu, ieslidojot vārtsarga laukumā un iztriecoties virsū Olkinuoram. 
Sācies 3. periods.
https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530983982061473792
Somija - Kanāda 0:1. Noslēdzies 2. periods.
Ātrā uzbrukumā Sallinens saņēma piespēli pa diagonāli uzbrukuma zonai, un viņš izdarīja metienu no asa leņķa, trāpot pa vārtu stabu. 
Kanādas izlase šoreiz vairākumā spēlēja izteikti pozicionālus uzbrukumus. Olkinuora atsita Dibuā metienu, bet Kozenss steidza pēc atvairītās ripas. Ohtamā neļāva viņam gūt otros vārtus, guļoties priekšā ripai un bloķējot to.  
34:42 min. Noraidījums Somijas izlasē. Valstsvienības kapteinis Filpula laukuma vidū klupināja Kozensu. 
Pēc ļoti bīstamajiem uzbrukumiem vairākumā Menalanens aplidoja vārtus un gribēja ripu iespiest tuvējā vārtu apakšējā stūrī. 
Somijas izlasei vairākumā teicamas iespējas gūt vārtus bija Granlundam, Hartikainenam un Pesonenam. Pesonens saķērās ar Greivsu, kurš pārmācīja vātu priekšā ļoti aktīvo somu. Drīgers Kanādas izlases vārtos apturēja arī Armijas metienu no kreisās malas.    
31:22 min. Noraidījums Kanādas izlasē.Teicama iespēja bija Armijam, un viņš pašā vārtu priekšā varēja izlīdzināt rezultātu, bet Drīgers ripu ar kājsargu atvairīja. Tad Holdens aiz saviem vārtiem klupināja Lammiko. 
Kanādas izlasei spēle rit no rokas. Tā pieļāvusi tikai vienu Somijas izlases metienu 11 minūšu laikā. Savukārt Greivss uzbrukumā varēja palielināt savas komandas pārsvaru. 
Divreiz Somijas izlases uzbrukumos ripa pārlēca pāri uzbrucēja nūjas lāpstiņai. Vispirms Armija netika pie sitiena, bet arī Lammiko "pa tukšo" vēzēja savu nūju. 
Kanāda pēc gūtajiem vārtiem turpināja izdarīt spiedienu uz Somijas izlases vārtiem. Somi pilnā sastāvā spēja veiksmīgi aizstāvēties. 
24:00 min. Somija - Kanāda 0:1Somijas izlase pirmo reizi šajā pasaules čempionātā ielaida vārtus mazākumā. Deimons Sīversons saspēlējās ar Metjū Barzalu, kurš teicami piespēlēja Dilanam Kozensam uz otru uzbrukuma zonas pusi, un viņš, neapturot ripu, raidīja to tuvējā vārtu augšējā stūrī.https://twitter.com/IIHFHockey/status/1530976470050344960 
23:25 min. Noraidījums Somijas izlasē. Pēc vēl viena Kanādas ātra uzbrukuma Olkinuora atsita ripu sev priekšā, bet Frīmans neatļauti kavēja pretinieku, kurš steidza pēc ripas. 
Somijas hokejistiem ir pārsvars ripas kontrolē, un trešajā minūtē viņi nostiprinājās uzbrukuma zonā, bet labs uzbrukums neizdevās. Kanādiešu pretuzbrukumā Barzals izdarīja draudīgu metienu. 
Sācies 2. periods.
Somija - Kanāda 0:0. Noslēdzies 1. periods.
Somijas hokejisti daudz vairāk spēlē ar ripu pirmās trešdaļas otrajā daļā, to viņiem pagaidām neizdodas izmantot. 
Uzbrukuma zonas stūrī somi izcīnīja ripu un ātri saspēlējās, līdz Heiskanens nonāca metiena pozīcijā. Viņš vārtu apdraudēja, bet nebija pietiekami precīzs. 
Dibuā labajā malā piespēlēja Batersonam, kurš uzreiz izdarīja metienu pa vārtiem. 
Vēl vienā ātrā pārejā no aizsardzības uzbrukumā Poka pēc piespēles meta no labās malas, bet vārtsargs joprojām bija uzdevumu augstumos. Dinamisks hokejs abu komandu izpildījumā, savukārt vārtu gūšanas momenti trešdaļas vidū labāki ir somiem. 
Somijas izlasei labu iespēju radīja Hartikainens, kurš devās aizvārtē un piespēlēja uz vārtu priekšu Manninenam, kuram pavisam nedaudz neizdevās trāpīt pa ripu. 
Somijas hokejisti aizvadītajās epizodēs spēja apslāpēt Kanādas ofensīvu. Tad somi jau sāka pieturēt ripu un iesākt ātrus uzbrukumus, un tā pie iespējas tika Pesonens, kura mesto ripu no kreisās malas tvēra Kanādas vārtsargs Drīgers. 
Somijas izlasei pirmo metienu pa vārtiem no kreisās malas izdarīja Filpula, kurš uzvaras gadījumā kļūtu par 30. pārstāvi "Triple Gold" klubā. Viņš savā karjerā izcīnījis Stenlija kausu un triumfējis olimpiskajās spēlēs, tagad viņam iespēja ar Somiju uzvarēt pasaules čempionātā. 
Spēles pirmajās divās minūtēs Kanāda spēlēja ļoti agresīvi. Kanādieši devās divcīņās, raidīja ripu uz vārtu priekšu, liekot Jusi Okinuoram iesaistīties spēlē un atvairīt ripas.  
2022. gada pasaules hokeja čempionāta fināls sācies! 
Somijas un Kanādas valstsvienību sastāvi spēlei. 
Abas valstsvienības finālā tikās gan 2019. gadā Bratislavā, gan 2021. gadā Rīgā, šajos mačos uzvaras dalot uz pusēm. Rīgā par pasaules čempioniem kļuva Kanāda, kas izcīnīja savu 27. zelta medaļu pasaules čempionātos. Somija līdz šim tikusi pie trim pasaules čempionu tituliem. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/kanadas-izlase-pec-parvaretajam-grutibam-triumfe-pasaules-cempionata-riga.d?id=53273251
Pasaules hokeja čempionāta noslēdzošā spēle ir klāt! Somijas izlase iepriecinājusi savus līdzjutējus ar fināla sasniegšanu, kur atkal pretī tai nāk Kanādas valstsvienība. https://www.delfi.lv/sports/news/hokeja-chempionats/zinas/somijas-un-kanadas-hokejisti-treso-reizi-pec-kartas-tiekas-pasaules-cempionata-finala.d?id=54398342

Tags

Hokejs 2022 Kanādas hokeja izlase Hokejs Pasaules čempionāts Pasaules čempionāts hokejā Somijas hokeja izlase
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form