Seksuālās izmantošanas skandāls ASV vingrošanā noved pie sportistus aizsargājošiem tiesību aktiem
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Divi ASV senatori otrdien ieviesuši jaunus tiesību aktus, kas stiprinās ASV olimpisko spēļu amatpersonu uzraudzību, kuri, viņuprāt, nespēja aizsargāt sportistus no seksuālas vardarbības.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Senatori Džerijs Morans un Ričards Blumentals publicējuši rezultātus no 18 mēnešus ilgas izmeklēšanas, kas parādījusi, ka nedz ASV olimpiskā, nedz paraolimpiskā komiteja, kā arī citas organizācijas nav spējušas pasargāt atlētus.

Izmeklēšana tika uzsākta 2016. gadā pēc tam, kad atklājās, ka Lerijs Nasars (attēlā) – bijušais vingrošanas izlases ārsts – esot seksuāli uzmācies vairāk nekā 250 sportistēm, par ko viņš saņēma mūža ieslodzījumu. Tostarp bija arī 2012. un 2016. gada olimpiādes zelta medaļnieces.

"Tas mani aizvien vēl šokē, ka bija cilvēki, kuriem bija jāpasargā šie sportisti, bet viņi to nedarīja," teica Morans. "Liecība, kas manī iesakņojusies visvairāk no cietušajiem ir – kāpēc starp upuriem bija vairāk nekā tikai viena persona?"

Likumprojektā no ASV Olimpiskās komitejas tiks virzīts noteikt skaidras prasības ziņošanai par pārkāpumiem un noteikt lielāku atbildību komitejai un atsevišķu sporta veidu nacionālajām pārvaldes institūcijām. Šādi noteikumi ļautu Kongresam ar kopēju rezolūciju izbeigt Olimpiskās komitejas darbu, ja tā parāda, ka nespēj pasargāt sportistus.

"Viņi tiks uzskatīti par uzticamiem un godīgiem," teica Blumentals. "Tomēr viņu darbība no Kongresa puses tiks pārtraukta, ja viņi nespēs pildīt savus pienākumus."

Normatīvie akti palielinātu sportistu pārstāvību Olimpiskās komitejas valdē un uzlabotu finansējumu ASV "SafeSport" centram – organizācijai, kuras uzdevums ir uzrādīt policijas virzītas apsūdzības par ļaunprātīgu izmantošanu.

Tas arī nodrošinātu, ka "SafeSport" centrs ir neatkarīgs no Olimpiskās komitejas un nacionālajām pārvaldes institūcijām un prasa šīm organizācijām īstenot tā sankcijas.

Senāta izmeklēšana atklāja, ka vairākas institūcijas nav pienācīgi reaģējušas uz ticamiem apgalvojumiem pret Nassaru un ka ASV tekvondo, peldēšanā, daiļslidošanā un citos sporta veidos ir izteikti nopietni apgalvojumi par seksuālu vardarbību.

Makaila Maronija, kura 2012. gada Londonas olimpiskajās spēlēs ieguva olimpiskās vingrošanas zeltu un sudrabu bija viena no tām, kura nāca klajā ar Nasara ļaunprātīgo izmantošanu. Tāpēc sportiste uz jauno likumprojektu skatījās pozitīvi.

"Šis likumprojekts atzīst, ka Olimpiskā komiteja cieta neveiksmi un pakļauj riskam jaunos sportistus," viņa sacīja. "Kongresam vajadzētu pēc iespējas ātrāk pieņemt šo likumprojektu un saukt Olimpiskās komitejas vadību pie atbildības."

Iepriekš jau vēstīts, ka Starptautiskās Vingrošanas federācijas (FIG) prezidents Maorinari Vatanabe vēlas ieviest zvanu centru, kurā tiks uzklausīti seksuālā vardarbībā cietuši sportisti.

Tags

ASV Kongress Daiļslidošana Olimpiskās spēles Peldēšana Vingrošana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form