Foto: Patriks Pauls Briķis, DELFI

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) rekomendācija ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties sacensību apritē kā neitrāliem atlētiem nav pieņemama, uzsver Saeimas Izglītības, zinātnes un kultūras komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Dāvis Mārtiņš Daugavietis (JV).

Sarunā viņš pauda uzskatu, ka SOK vajadzētu pārskatīt olimpisko hartu un vērtības, uz kurām tā balstās, uzsverot, ka nevar leģitimizēt Krievijas un Baltkrievijas pastrādātos pāridarījumus Ukrainai caur sportu.

Sporta veidu savienībām Latvijā esot nepieciešams aktīvi paust savu nostāju, tai skaitā starptautiski sadarbojoties ar citām Baltijas un Skandināvijas valstīm, par to, ka tās sacensībās nepiedalīsies ne zem kāda karoga ar Krievijas un Baltkrievijas sportistiem.

Labs piemērs esot riteņbraucējs Toms Skujiņš un Latvijas Basketbola savienība, kuri līdz šim aktīvi pauduši savu nostāju šajā jautājumā.

Tomēr, kamēr nav pieņemts gala lēmums, sportistiem būtu jācenšas piedalīties atlasē Olimpiskajām spēlēm.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) rekomendācija ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties sporta sacensībās, ignorējot Eiropas valstu, tai skaitā Latvijas, kā arī ASV, Kanādas un Japānas valstu ar Ukrainu solidāro nostāju, ir kategoriski noraidāma, šādu pozīciju pauž izglītības ministre Anda Čakša (JV), kuras atbildības jomās ir arī sporta nozare.

Atļaut agresorvalstu sportistiem piedalīties sporta sacensībās un krāt ranga punktus potenciāli varētu ļaut valstu, kuras īsteno pilna mēroga karu Eiropas teritorijā, pārstāvjiem piedalīties arī Olimpiskajās spēlēs, pieļāva politiķe.

Čakša ir pārliecināta, ka šāda pieeja ir tiešā pretrunā ar Olimpisko spēļu pamatideju par miera nešanu.

Jau vēstīts, ka 29.martā SOK prezidents Tomass Bahs paziņoja komitejas rekomendāciju ļaut Krievijas un Baltkrievijas sportistiem atgriezties sacensību apritē kā neitrāliem atlētiem.

Šīs rekomendācijas neattiecas uz sportistu dalību tuvākajās divās olimpiskajās spēlēs, un lēmums šajā jautājuma pagaidām nav pieņemts.

Vairākas valstis, tostarp Vācija un Polija, SOK rekomendāciju nosoda.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!