Oktobrī Latvijā meistarklasi vietējiem petanka spēlētājiem sniedza viens no šī sporta veida visu laiku titulētākajiem spēlētājiem, šī brīža pasaules titulētākais petankas pārstāvis Dilans Rošē (Dylan Rocher).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tikai 27 gadus vecais francūzis ir pieckārtējs pasaules čempions un 13 reizes triumfējis Eiropas čempionātā. Pēc Latvijas Petanka sporta federācijas ielūguma PPF (Passion Pétanque Française) prezidents Žans Kasāls (Jean Casale) un Rošē viesojās Latvijā un Upesciemā divas dienas sniedza meistarklasi visiem interesentiem.

Portāls "Delfi" sadarbībā ar Latvijas Petanka federāciju piedāvā interviju ar planētas šī brīža izcilāko petanka spēlētāju!

Kā tas gadījies, ka pasaules vadošais petankas spēlētājs ieradies ne tajā lielākajā petankas zemē Latvijā?

Mani uzrunāja Žans Kasāls, kuru uzaicināja Latvijas Petanka sporta federācijas prezidents (Juris Silovs). Pieņēmu piedāvājumu un atbraucu, lai dalītos savā pieredzē un dotu padomus, kā attīstīties un kā uzlabot savu spēli.

Kāds ir iespaids par Latvijas petanku?
Būdams te divas denas, varu teikt, ka Latvijā nav nemaz tik slikts petanka līmenis. Jums varbūt pietrūkst sacensību, kas ir svarīgi, lai uzlabotu savu sniegumu. Bet kopumā jums te ir ļoti labs līmenis šajā sporta veidā.

Kā vari salīdzināt Latvijas petanku ar šo sporta veidu citviet pasaulē?

Jums ir ļoti labi laukumi. Ļoti kvalitatīvi, labi kopti. Laukumu segums ir augstā līmenī, bet paši cilvēki jums petankā ir ļoti atsaucīgi un laipni. Bija patīkami te viesoties.

Nākamgad Latvijā notiks Eiropas čempionāts petankā. Vai 13-kārtējo čempionu redzēsim vēlreiz Latvijā, šoreiz jau sacensību dalībnieku pulkā?

Man jau pašam gribētos, bet es to nenosaku. Francijā visu nosaka sportiskie principi. Lēmumu pieņems federācija un vajadzēs sevi apliecināt, lai tiktu komandā. Federācija un treneri kopīgi izlems, kuri būs tie četri Francijas pārstāvji, kuri brauks uz Latviju.

Francijā petanks ir ļoti populārs. Kuras vēl ir pasaules petanka lielvalstis?
Madagaskara, Taizeme, Beļģija. Pasaulē vēl kādās 5-6 valstīs ir labā līmenī attīstīts petanks, bet Francija protams ir petanka galvaspilsēta. Mums ir labākie spēlētāji, pie mums notiek lielākās un masveidīgākās sacensības.

Kā pats uzskati - petanks ir viegls sporta veids?
Īstenībā tas nav tik viegli, kā varbūt no malas izskatās – ņem un met bumbu. Sporta veids ir pietiekami sarežģīts. Ir nepieciešama pieredze sacensībās, regulāra prakse. Domāju, ka neviens no petanka spēlētājiem neteiks, ka tas ir ļoti viegls sporta veids.

Cik pasaules čempiona pūrā ir petanka bumbas?
Apmēram 50 bumbas man ir klubā. Personiski man ir kādi 8-9 komplekti. Man viens no sponsoriem ir pasaulē lielākais petanka bumbu ražotājs, tāpēc man ir savas personiskās petanka bumbas. Vai ir kāda mīļākā? Nē, es skatos pēc apstākļiem, bet katra bumba katra ir atšķirīga. Sacensībās vados arī pēc izjūtām savā izvēlē.

Cik ilgi pats domā spēlēt petanku, jo vecums te nav šķērslis?
Francijā var spēlēt arī 60-62 gadu vecumā. Skatīšos, kāda būs mana motivācija, kāda būs veselība. Tad varbūt spēlēšu līdz 60 gadiem.

Vai ir motivācija turpināt spēlēt?
Jā, gribētos pārspēt titulu rekordu. Uzvarēt pasaules čempionātu un kļūt par seškārtējo pasaules čempionu.

Vai petanka spēlētājs var būt profesionāls un ar to pelnīt sev iztiku?
Nē, nē. Visi profesionālie spēlētāji strādā, jo tikai ar petanku nevar nopelnīt. Es, piemēram, pats strādāju Draginjanas mērijas sekretariātā. Četras dienas nedēļā strādāju mērijā, bet nedēļas nogalēs man ir petanks. No jūnija līdz septembrim Francijā ir petanka aktīvais periods. Šajā periodā man praktiski ir tikai petanks.

Kā pats domā – petanks ir sporta veids vai tomēr aktīva atpūta?

Francijā tas ir arvien nopietnāks sporta veids. Jā, cilvēki spēlē ikdienā, bet arvien vairāk nopietni trenējas. Mums tagad ir arī televīzijas translācijas. Francijā petanks ir jau populārs, bet tas kļūst arvien populārāks un tieši kā sporta veids. To sāk uztvert arvien nopietnāk. Līmenis aug, attīstās reģionos. Tā kā nevar teikt, ka tas ir tāds aktīvās atpūtas veids.

Ja zviedriem bērni piedzimst ar slēpēm kājās, vai Francijā šupulītī tiek liktas petanka bumbas?
Protams, ka tas daudziem spēlētājiem ir gandrīz vai gēnos, jo spēlē paaudžu paaudzēs. Es pats piemēram spēlēju no 5 gadu vecuma, jo man vectēvs spēlēja petanku, tā kā man ģimenē spēlē jau paaudzēs. Bet es teiktu, ka petanks vairāk ir jāattīsta ar smagu darbu.

Francijā ir kādi izcili petanka reģioni vai tomēr vispār spēlē visur?
Šobrīd petanks populārs ir visā Francijā. Mums pat ir speciāls televīzijas sporta kanāls, kas ir pa brīvu pieejams, tā kā kļūst arvien poulārāks un masveidīgāks.

Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) neiekļāva petanku kā demonstrējuma sporta veidu Parīzes olimpiskajās spēlēs. Kā domā, vai petanks vispār varētu būt olimpiskajās spēlēs?
Nē, domāju, ka ar šo lēmumu tuvākajā laikā cerības ir zudušas. Tas ir sapnis, un diez vai tuvākā laikā sanāks redzēt petanku olimpiskajās spēlēs.

Petanka spēlētāju rindās turnīros allaž tiek gaidīts, kad kāda spēle noslēgsies ar 13:0 – pēc leģendas, tad ir jāskūpsta Fannija. Vai pasaules labākajām petanka spēlētājam ir gadījies skūpstīt Fanniju?

Protams. Ir nācies zaudēt ar 0:13 un tad veikt šo procedūru. Tā ir neatņemama petanka sastāvdaļa.

Pašam kāds kuriozs arī ir gadījies?

Jā, ir bijis. Piemēram, sacensībās manā spēlē atlidoja putns un paņēma kašonetu. Bija jāņem jauns un jāmet.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form