3x3 basketbols ir jauns un inovatīvs sporta veids, kas cēlies no ielu basketbola. 2007. gadā Starptautiskā basketbola federācija (FIBA) sāka attīstīt 3x3 basketbolu, bet kopš 2012. gada tiek rīkots Pasaules kauss. Kopējais šī basketbola paveida spēlētāju skaits 2021. gadā esot vairāk nekā 430 000 basketbolistu.

Tokijas olimpiskajās spēlēs pirmo reizi notiks 3x3 basketbola turnīrs. Spēle notiek uz vienu grozu, bet laukums ir standarta basketbola laukuma vienas puses izmērā. Ar tālmetienu tiek gūti divi punktu, bet ar tuvākiem metieniem un soda metieniem gūst vienu punktu. Par spēles uzvarētāju kļūst komanda, kas gūst 21 punktu vai kas ir vadībā pēc 10 minūšu perioda. Ja pēc desmit minūtēm rezultāts ir neizšķirts, tad tiek spēlēts pagarinājums līdz kādas komandas divu punktu pārsvaram.

Olimpiskajās spēlēs tiks sadalīti divi medaļu komplekti – vīriešu un sieviešu sacensībās. Kopumā sacensībās piedalās 16 komandas.