Skeletons

Skeletons

Skeletons
Foto: Ilmārs Znotiņš/ LOK

Skeletona aizsākumi meklējami Ziemeļamerikā, kur indiāņi līdzīga veida kamanas ziemas laikā izmantoja dažādu kravu pārvietošanai. Kā sporta veids tas 1884. gadā radās Šveicē, Sanktmoricā. Skeletonā sportisti sacenšas, kurš ātrāk veiks trasi. Pēc ieskrējiena sportists lec virsū kamanām un traucas pa trasi lejā ar galvu pa priekšu, ar kājām un rumpi koriģējot kamanu braukšanas trajektoriju.

Mūsdienās bobsleja un kamaniņu trasēm ir 14-22 virāžas, to garums ir 1200-1500 metri, trases slīpumam ir jābūt 8-15%, bet virāžai ir jābūt vismaz 20 m radiusā. Vīriešu skeletona sacensībās kamanu un sportista svars nedrīkst pārsniegt 115 kg, bet sievietēm šī norma ir 92 kg.

Skeletons formāli bija iekļauts otrajās ziemas olimpiskajās spēlēs 1928.gadā Sanktmoricā, pēc 20 gadiem atkal Sanktmoricā tas bija sacensību kalendārā, taču tad tika izņemts no spēļu programmas. Kā uzskatīja rīkotāji, skeletons ir pārāk bīstams, jo sportisti traucas lejā ar galvu pa priekšu. Skeletona sacensības ziemas olimpiskajās spēlēs atgriezās 2002.gadā Soltleiksitijā, ASV.

Phjončhanas olimpiskajās spēlēs skeletona sacensības risināsies "Alpensia" kūrorta olimpiskajā bobsleja un kamaniņu sporta trasē, kurā medaļas sadalīs arī bobslejisti un kamaniņu braucēji. Phjončhanas olimpiskajā trasē ir 7000 skatītāju vietas - 6000 ir sēdvietas un 1000 ir stāvvietas. Trases reālais kopējais garums ir 2018 metri, kas tādējādi norāda saistību uz 2018. gada olimpiskajām spēlēm, tomēr sacensībās sportistu veicamais garums ir īsāks. Trases starta vietas ir 940 metrus virs jūras līmeņa, bet finiša zona atrodas 800 metrus virs jūras līmeņa.

Tāpat kā pasaules čempionātos, arī olimpiskajās spēlēs uzvarētājus nosaka četru braucienu summā. XXIII ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā skeletonā tiks sadalīti divi medaļu komplekti – vīriešiem un sievietēm individuāli.

Source infoCopyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Kalendārs

Sporta veidi

Tuvākie Latvijas izlases starti
Tuvākās medaļu izcīņas