Pekinā ar interesantu uguns iedegšanu svinīgi atklāj ziemas olimpiskās spēles
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Ķīnas galvaspilsētā Pekinā piektdien, 4. februārī, oficiāli atklātas XXIV ziemas olimpiskās spēles, bet atklāšanas ceremonijas kulminācija - olimpiskās uguns iedegšana - bija savdabīga un negaidīta.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai gan pirms atklāšanas ceremonijas tika mēļots, ka, ņemot vērā pandēmiju un laika apstākļus, pasākums varētu risināties aptuveni 100 minūtes, realitātē atklāšana ritēja gandrīz divas ar pusi stundas.

Pēc īsa priekšnesuma atklāšanas ceremonijas nāciju parādi uzsāka antīko olimpisko spēļu mājvieta Grieķija, bet pēc tam valstis stadionā devās pēc ķīniešu alfabēta, izņemot mājinieci Ķīnu, kas stadionā iesoļoja pēdējā, un Itāliju, kas uzņems nākamās ziemas olimpiskās spēles, un stadionā iesoļoja pirms Ķīnas. Latvijas delegācija stadionā iesoļoja kā 43. no 91 nācijas, sarkanbaltsarkano karogu nesot kamaniņu braucējai Elīzai Tīrumai un hokeja izlases kapteinim Laurim Dārziņam.

Neilgi pirms Tokijas vasaras olimpiskajām spēlēm tika nolemts, ka katrai valstij būs divi karognesēji, saglabājot šo tradīciju arī Pekinas olimpiskajās spēlēs.

Lāpas stafetē stadionā piedalījās atpazīstami Ķīnas sportisti no dažādām paaudzēm un noslēgumā olimpisko uguni iededza divi jaunie sportisti, ievietojot olimpisko lāpu lielā sniegpārslā, kas sastāvēja no visu valstu nosaukumiem.

Atklāšanas uzrunā Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidents Tomass Bahs izteica apbrīnu par iespēju noorganizēt olimpiskās spēles šajos apstākļos, nodrošinot drošus apstākļus visiem dalībniekiem. SOK prezidents arī izteicās, ka ir svarīgi dzīvot vienotībā un valstu vadītājiem un politiskajām autoritātēm, jo īpaši olimpisko spēļu laikā, vajadzētu dot mieram iespēju.

Pēc tam Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins pasludināja 24.Ziemas olimpiskās spēles par atklātām.

Portāls "Delfi" piedāvāja svinīgās ceremonijas teksta tiešraidi.

Pekinas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija
https://twitter.com/Olympics/status/1489605813757005824
https://twitter.com/Olympics/status/1489605060564815873
Ar svinīgu salūtu noslēdzas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija.
Olimpiskā uguns tiek iedegta! Tas notiek simboliski un vienkārši, lāpai vienkārši tiekot iespraustai pa vidu milzīgai sniegpārsliņai. Zīmīgs bija tieši tās ceļš. Tā tika nodota no paaudzes paaudzei. 
Vecākas paaudzes sportisti viens otram nodod lāpu līdz tā tiek pie nesenāku sportisko varoņdarbu autoriem.
Viens no slavenākajiem Ķīnas ātrslidotājiem ieskrien stadionā, nesot olimpisko lāpu. Tuvojas brīdis, pēc kura spēles pavisam oficiāli būs atklātas. Proti, olimpiskās lāpas iedegšana. 
Trīs sportisti sniedz olimpisko zvērestu. Nākamais to paveiks kāds no olimpisko spēļu tiesnešiem.
40 bērnu koris trīs mēnešus gatavojies, lai varētu uzstāties, stāsta Anatolijs Kreipāns. Bērni priekšnesumu aizvada godam!
"Ātrāk, augstāk, spēcīgāk!" Šie vārdi tiek projicēti stadionā, kamēr tajā tiek ienests olimpiskais karogs. Karogu nes vairākas vietējās slavenības, kuras savulaik kļuvušas par pirmajiem olimpiskajiem čempioniem dažādos sporta veidos.
Priekšnesumu, kurā mākslinieki sinhroni atveido dažādus ziemas sporta veidus, pavada Džona Lenona dziesma "Imagine".
Dzjiņpins īsi un kodolīgi atklāj olimpiskās spēles. Virs Pekinas nacionālā stadiona tiek izšauts salūts!
Bahs aicina Ķīnas prezidentu, lai viņš atklātu Pekinas olimpiskās spēles. Pie vārda ticis Sji Dzjiņpins.
SOK prezidents pauž cerību, ka olimpiskās spēles rādīs piemēru. Vienlaikus varam būt sāncenši, bet arī viens otru cienīt. Rīmenis trāpīgi nosmej, ka tam seko ļoti šķidri aplausi. 
Bahs pauž nožēlu par sportistiem, kuri pandēmijas dēļ nevar piedalīties olimpiskajās spēlēs. Viņš arī saka paldies visiem, kuri ieradušies, lai izaicinošajā laikā startētu pasaules priekšā.
Cji lepojas, ka, neskatoties uz dažādām grūtībām, Ķīnai izdevies noorganizēt olimpiskās spēles, kuras sāksies paredzētajā datumā un vienos pasauli.
Tagad vārds Ķīnas orgkomitejas vadītājam Cai Cji un SOK prezidentam Tomasam Baham.
Asprātīgā video rullītī dažādu profesiju pārstāvji ikdienas dzīvē izpilda elementus, kuri raksturīgi ziemas sportistiem. Kā viens no sportistiem, kurš varonīgi pieceļas no nelaimes, izceļas hokejists Oskars Bārtulis.
Varenais olimpisko spēļu rīkotājvalsts sportistu pulks lēnām noslēdz savu parādi. Visas dalībvalstis ir pieteiktas! 
Stadionā lēnām sākas ovācijas. Uzmanības centrā vēl Itālija, bet lēnām stadionā jau iesoļo Ķīnas delegācija.
Viena no eksotiskākajām valstīm olimpiskajās spēlēs un tieši atklāšanas ceremonijā. Agrāk zināma kā Austrumtimora, bet oficiāli Timora-Leste.https://twitter.com/Olympics/status/1489585951588429829
Acīgākie vērotāji norāda, ka Vladimirs Putins ceremonijas laikā aizmidzis.https://twitter.com/mrctv/status/1489585499253755907?s=21
https://twitter.com/Eipurs/status/1489586776171757568
Igaunija! Maza delegācija atklāšanā, bet 26 sportisti kopumā. Ziemeļu kaimiņi noteikti gada dažādās ar slēpošanu saistītās sacensības. Igauņiem ir pa četriem sportistiem biatlonā gan dāmām, gan vīriešiem.
Pekinā esot ieradies Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kuram tā ir pirmā ārvalstu vizīte šajā gadā, norāda BBC. Viņš esot ticies ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu, un tā abu lielvalstu vadītājiem esot pirmā tikšanās teju divu gadu laikā. Putina un Dzjiņpina tikšanā notikusi diezgan nozīmīgā laikā, kad Krievijas attiecības ar Rietumiem nav pašas labākās.Atgādinām, ka arī šajās spēlēs Krievija nevar startēt zem sava karoga. Sportisti pārstāv Krievijas Olimpisko komiteju (KOK),
ASV Samoa pārstāvis Neitens Kramptons, bez krekla un spīdīgi ieeļļots, iesoļo stadionā. Viņš kļuvis par pirmo teritorijas pārstāvi ziemas olimpiskajās spēlēs. Zīmīgi, ka Tokijas spēlēs viņš piedalījās vieglatlētikas sacensībās 100 metru sprintā. Pekinā viņš metīs izaicinājuma cimdu Dukuriem un pārējiem skeletonistiem. 
https://twitter.com/Red_Rockete/status/1489581942764879875
Kazahstāna, Kosova, Bulgārija. Skaitliski mazās delegācijas brīžiem ir ievērojami vairāk nekā ziemas sporta lielvalstis.
LATVIJA! Elīza Tīruma un Lauris Dārziņš ieved Latvijas delegāciju olimpiskajā stadionā. Starp sportistiem var arī saskatīt hokejistus kā Kasparu Daugaviņu. Pēc pulka lieluma var noprast, ka vairums sportistu tikuši pie iespējas piedalīties ceremonijā.
Argentīna, Azerbaidžāna un tad... Latvija.
Gados jaunie skatītāji var mācīties pasaules ģeogrāfiju. Ik pa laikam ienāk kāda ziemas sporta veidu ziņā eksotiska valsts. Piemēram, Andora, kuru vientuļi pārstāv snovbordiste. 
Popkultūras spīdekļi arī pievērsušies olimpiskajām spēlēm. Aktieris Hjū Džekmens, kurš pazīstams ar savu Vilknadža lomu "X cilvēku" filmu sērijā, pauda atbalstu Austrālijas olimpiešiem. https://twitter.com/RealHughJackman/status/1489574329465679872
Pēc plašās Kanādas delegācijas iesoļošanas (kanādiešus Pekinā grasās pārstāvēt 215 sportisti) kārta Sanmarīno un Kirgizstānai, kuri olimpiskajās spēlēs piedalīsies kalnu slēpošanā. Karognesēju gods, protams, šo sporta veidu pārstāvjiem. 
https://twitter.com/Beijing2022/status/1489576458561462274
Stadionā iesoļo lietuvieši. Kaimiņiem sacensībās piedalīsies 13 sportisti. Tiesa, atklāšanas ceremonijā nav izgājuši biatlonisti, kuri, starp citu, piedalīsies arī vīriešu stafetē. Baltijas valstīs biatlona līderpozīcijas Latvija jau ir zaudējusi...
https://twitter.com/Olympics/status/1489576048589443075
https://twitter.com/anjo_lv/status/1489572485431541765
Šajās olimpiskajās spēlēs piedalās 84 valstis. Kā ierasts, tā ir mazāk pārstāvēta nekā vasaras olimpiskajās spēles. Tas gan nav liedzis eksotiskām valstīm kā Ekvadorai, Eritrejai un Jamaikai piedalīties sacensībās. Stadionā nupat iesoļoja Jamaikas bobsleja izlase.
Grieķija iesoļo olimpiskajā stadionā. Sagaidāms, ka šoreiz visu valstu parāde būs krietni īsāka nekā parasti. Apmēram 30 minūtes ilga.
Ar īpašas projekcijas palīdzību stadionā tiek veikta atskaite no pirmajām ziemas olimpiskajām spēlēm, 1924. gada spēlēm Šamonī, Francijā.
LTV žurnālisti Māris Rīmenis un Anatolijs Kreipāns aplēš, ka stadionā atrodas apmēram 40 līdz 50 tūkstošiem cilvēku. Visi ielūgti ar īpašiem ielūgumiem. Atgādinām, ka biļetes uz šo notikumu netika pārdotas, bet katra viesa veselība epidemioloģiskā ziņā tika stingri kontrolēta.
"Viena pasaule, viena ģimene". Vadmotīvs nākamajam priekšnesumam, kur ar tehnoloģiju palīdzību stadiona segums iekrāsots ledus krāsās. Tieši pirms tam tika pieteiktas Ķīnas augstākās amatpersonas. Neskatoties uz politisko un pandēmijas ietekmēto spēļu zemtekstu, priekšnesumā jūtams vienotības izcelšanas princips. Rinda ļaudis nodot Ķīnas karogu no rokas rokā.
Atklāšanas ceremonija sākusies! Par godu ķīniešu Jaunajam gadam izskriets cauri visiem kalendāra mēnešiem. Tagad gan uzmanība tiek vērsta uz priekšnesumu Pekinas nacionālajā stadionā. Tas nupat kļuvis par pirmo stadionu, kur uzņemta atklāšanas ceremonija gan ziemas, gan vasaras olimpiskajām spēlēm.
Latvijas karogu atklāšanas ceremonijā nesīs hokeja izlases kapteinis Lauris Dārziņš un kamaniņniece Elīza Tīruma.https://www.delfi.lv/sports/news/ziemas-olimpiskas-speles/zinas/darzins-un-tiruma-nesis-latvijas-karogu-pekinas-olimpisko-spelu-atklasana.d?id=53982724
Lai gan labi zināms sauklis par "karu apturēšanu uz olimpisko spēļu laiku", Pekinas spēles tiek sagaidītas uz nestabila politiskā fona. Pekina tiek vainota par cilvēktiesību pārkāpumiem, daudzas valstis politiski boikotēs un nesūta politiķus uz Pekinu. Papildus tam ir nedrošības sajūta Eiropā, jo bažas rada Krievijas karaspēka aktivitātes pie Ukrainas robežas.Cerams, ka sports pārņems pasauli un nenotiks sliktas lietas.
Vakar raidījumā "Spried ar Delfi" viesojās Latvijas delegācijas vadītājs un LOK ģenerālsekretārs Kārlis Lejnieks. Pirms spēlēm, kā ierasti, ir dažādas ķibeles, bet Lejnieks uzskata, ka viss būs kārtībā. "Ir jāļauj ķīniešiem iestrādāties – viņiem ar izmaiņām un pielāgošanos ies daudz ātrāk nekā japāņiem, jo viņi ir ļoti sistemātiski un tendēti uz to, lai viss būtu visaugstākajā līmenī." https://www.delfi.lv/video/raidijumi/spried-ar-delfi/olimpiesi-salst-pekinas-spelu-viesnicu-numurinos-sagadati-silditaji.d?id=54016722
Rīt pilnvērtīgi olimpiskās spēles sāksies Latvijas sportistiem. Galvenā uzmanība kamaniņniekiem. Kristers Aparjods treniņus apliecinājis, ka būs viens no kandidātiem uz medaļu. https://www.delfi.lv/sports/news/ziemas-olimpiskas-speles/zinas/pekina-2022-aparjods-pedeja-treninbrauciena-piekapjas-tikai-diviem-vaciesiem.d?id=54018922
Šogad aprit 30 gadi kopš Latvija atgriezās olimpisko spēļu apritē. 1992. gada 8. februārī Albervilā olimpisko spēļu atklāšanā atkal piedalījās neatkarīgās Latvijas komanda.
Pieredzējušais hokeja izlases aizsargs Ralfs Freibergs neslēpa, ka pēc garā ceļa un ceturtdienas treniņa jūtas noguris, bet emociju labad tāpat vēlies piedalīties atklāšanas ceremonijā."Cerams, ka visi tiksim uz atklāšanas ceremoniju. Tad varbūt tās emocijas un enerģija pēc ceļojuma atkal atnāks. Mazliet sagurām," neslēpj sportists.https://www.delfi.lv/sports/news/ziemas-olimpiskas-speles/zinas/freibergs-macos-no-kludam-kuras-pielavu-socos.d?id=54019852
Lai gan olimpiskās spēles vēl nav oficiāli atklātas, jau trīs dienas risinās sacensības. Lasītāji katras dienas (vai sev interesējošā sporta veida) sacensību kalendāru var atrast Delfi speciālajā sadaļā. https://www.delfi.lv/sports/news/ziemas-olimpiskas-speles/kalendars/
Žurnālists Armands Puče pirms olimpisko spēļu sākuma ir tiešs:Par vienu gan varam būt droši – mēs piedzīvojam modernās olimpiskās kustības pārmaiņas, ko laikmets salīdzina ar naudas atmazgāšanas paveidu. Šajā gadījumā to gan dēvē par sporta mazgāšanu.https://www.delfi.lv/mvp/komentars/armands-puce-striptiza-klubs-ar-pieciem-apliem?id=54009504
Ko sagaidīt no Latvijas sportisiem? Ko sagaidīt vispār no Pekinas spēlēm?https://www.delfi.lv/sports/news/ziemas-olimpiskas-speles/zinas/olimpisko-spelu-ture-azija-nosledzas-pekina-kadas-izredzes-latvijai.d?id=54016042
Pirms četriem gadiem Pekinas vasaras olimpisko spēļu atklāšanas ceremonija ilga vairāk nekā četras stundas. Ņemot vērā pandēmiju un laika apstākļus Pekinā, šodienas ceremonija būšot tikai kādas 100 minūtes.
Pēc nepilnas pusotras stundas pulksten 14:00 pēc Latvijas laika Pekinas olimpiskajā stadionā, ko sauc par "Putna ligzdu", sāksies XXIV ziemas olimpisko spēļu svinīgā atklāšanas ceremonija.Kādus pārsteigumus svinīgās ceremonijas rīkotāji būs sarūpējuši sporta līdzjutējiem visā pasaulē? Ar ko pārsteigs Pekina šajā pandēmijas laikā? Atbildes uzzināsim jau pēc dažām stundām.

Tags

Pekinas ziemas olimpiskās spēles Pekina 2022 Olimpiskās spēles Pekina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form